Úvod > Co chcete dělat? > Údolí slonů v pražské zoo
Údolí slonů v pražské zoo
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Údolí slonů v pražské zoo

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.
Údolí slonů je největší expozicí v Zoo Praha. Krajinářské principy se zde mísí s architektonickými i scénografickými prvky a vytvářejí komponované pohledy pro návštěvníky. Sloni jsou chováni ve stádu o deseti jedincích, mají možnost dělení i spojování skupin. Zvlášť bydlí samice s mláďaty a stejně tak samec s dospívajícími jedinci.
 
Výběhy o rozloze 7,5 tisíce metrů čtverečních tvoří pro slony indické výborné prostředí. Jsou to vlastně palouky mezi zalesněným obvodem a remízky uvnitř výběhů. Indický slon je lesní zvíře a pobyt na rozhraní lesa a louky je mu vlastní. Sloni mají ve výbězích k dispozici koupací jezera, písčité, hlinité i zatravněné terény. Bariéry jsou součástí scény, takže jsou vnímány jako přírodní nerovnosti, skalky nebo pro pohledy zcela prostupné lanové konstrukce. Vyhlídky pro návštěvníky jsou vytvořeny jako komponované pohledy do krajiny, k vodnímu toku nebo na stádo v pohybu.

Také pavilon je opravdu velký, koncipovaný pro deset slonů. Pro návštěvníky je pavilon záměrně navržen jako pohled do zázemí, kam se návštěvník běžně nedostane.
 

Kdo aktuálně v Údolí slonů žije

V současné době uvidíte v Údolí slonů samičky Tamaru a Janitu s mláďaty (narozené 2020) Lakunou a Amalee, a dále jsou zde starší slonice Gulab a Shanti. Vychází ven podle počasí, většinou se pohybují mezi 10:30 a 14:00 v předním travnatém výběhu a od 14:00 do 17:00 v prostředním výběhu s bazénem.

Samec Ankhor s dospívajícími syny Maxem (2016) a Rudim (2016) nejvíce času, zhruba od 10:00 do 17:00, společně tráví v zadním samčím výběhu, kde je rovněž k dispozici bazén. Někdy dochází i k „návštěvnám“ samců i samiček. V létě u slonů probíhají každý den od 14:30 komentovaná setkání.