Úvod > Česká nej > Dopravní > Lanovka v Zoo Praha - nejkratší sedačková lanovka v České republice
Lanovka v Zoo Praha - nejkratší sedačková lanovka v České republice
"> "> "> "> "> "> "> Lanovka ZOO Praha
Přidat foto
Dopravní

Lanovka v Zoo Praha – nejkratší sedačková lanovka v České republice

Nejkratší lanovka se nachází v pražské Zoo. Měří pouhých 110 m a byla postavena v roce 1970. Lanovka spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Kapacita je 720 lidí za hodinu, jízda trvá dvě minuty.
Visutá lanová dráha v Zoo Praha se nachází uvnitř areálu a propojuje její horní a dolní část. Jezdí od roku 1977 a s délkou 105,9 m je nejkratší sedačkovou lanovou dráhou v ČR. Její převýšení je 50,1 m. Původně měly být postaveny lanovky tři (druhá měla vést po obvodu zoo a třetí přes Vltavu k výstavišti).

O výstavbě lanovky se začalo přemýšlet již v šedesátých letech. Její výstavba byla zahájena v roce 1970 a do provozu byla uvedena až v roce 1977. Vlastníkem lanovky byla Zoo Praha a provozovatelem středočeský Park kultury a oddechu. V roce 1978 byl její provoz zastaven z důvodů závažných technických nedostatků. K jeho obnovení došlo až v roce 1981 a provozovatelem lanové dráhy v pražské zoo se stal Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Lanovka je v provozu od 19. března 2020 do 3. ledna 2021. (v letním období jezdí pravidelně každých 10 minut, od listopadu do března každou čtvrthodinu) a není součástí Pražské integrované dopravy. Jízdné činí 25 Kč pro jednotlivou jízdu (nahoru nebo dolů) cestujícího staršího 6 let. Na lanové dráze v Zoo se nepřepravují psi a to ani ve schráně. Přeprava složených dětských kočárků nebo golfových holí o velikosti příručního zavazadla je možná.
 

Technické parametry lanovky v Zoo Praha

 • Šikmá délka dráhy: 105,9 m
 • Revizní rychlost: 0,167 m/s
 • Výškový rozdíl stanic: 50,1 m
 • Výkon motoru: 725 ot./13 kW
 • Průměrný sklon trati: 28°12´
 • Přepravní kapacita: 720 osob
 • Počet podpěr: 4
 • Rok výroby: 1970
 • Počet sedaček: 60
 • Nosnost sedačky: 90 kg
 • První uvedení do provozu: 1977
 • Dopravní rychlost: 0,85 m/s
 • Provozováno Dopravním podnikem hl. m. Prahy, akciovou společností: od roku 1981
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Je vám líto, že si nemůžete na většinu obyvatel zoo sáhnout? V Zoo Praha máte příležitost! A může jít o roztomilé chlupáče nebo obávaná šupinatá či vícenohá zvířata.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, hledět do očí žirafě či chovat anakondu, ale profesní život je pak zavál jinam.

Lanová dráha v Zoo Praha

Lanová dráha v Zoo Praha

Nejkratší lanová dráha v České republice měřící 106 metrů se nachází v Zoo Praha, kde svou atraktivitou zdatně sekunduje i slonům či gorilám. Oblíbená lanová dráha spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Jízda trvá dvě minuty a lanovka je schopná přepravit 720 lidí za hodinu.

Nejnavštěvovanější místa Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Nejnavštěvovanější místa Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Všechna nejnavštěvovanější místa Prahy můžete využít jako skvělou zkratku k dalším zajímavostem: objevíte je nejenom v rozlehlém areálu Pražského hradu, ale také na Petříně, kam vás pohodlně dopraví lanovka. Zavítejte také do pražské zoo!

Jak si užít Prahu s dětmi na krku

Jak si užít Prahu s dětmi na krku

Chcete si užít velkoměsta, ale s dětmi vám to připadá složité? Máme pro vás tipy, kam se vydat se svými potomky, aniž by se pro ně (i pro vás) procházka Prahou stala utrpením. Tipy, kde se v Praze s dětmi nebudete se nudit – stačí jen trocha inspirace a českou metropoli si báječně užijete!

Velká tajenka odhalena: která místa v Čechách máte nejraději?

Velká tajenka odhalena: která místa v Čechách máte nejraději?

Odhadnete, o která místa jste se loni na portálu Kudy z nudy zajímali nejvíc? Co patří mezi nejpopulárnější aktivity a které akce se na obrazovkách vašich počítačů, tabletů a mobilů objevovaly nejčastěji? Známe výsledky, a tak velká jízda napříč Českem za nejoblíbenějšími místy jednotlivých regionů může začít!

Lanová dráha v zoo Praha po povodni opět v provozu

Lanová dráha v zoo Praha po povodni opět v provozu

Lanová dráha v pražské zoo byla kvůli povodni několik měsíců uzavřena. Po povodni je opět v provozu od 5. října do 29. prosince 2013.

Lanovka v pražské zoo slaví 35 let!

Lanovka v pražské zoo slaví 35 let!

Oblíbená lanovka v pražské zoologické zahradě v Troji s jednomístnými sedačkami slaví 35. narozeniny. Lanová dráha spojujcí spodní a horní část zahrady je v provozu od 14. září 1977.