Úvod > Kalendář akcí > Dětská tramvajka v Zoo Praha
Dětská tramvajka v Zoo Praha
"> "> ">
5.6.
30.9.
+ Přidat foto
Akce pro děti

Dětská tramvajka v Zoo Praha

Kdy 5. červen 2021 – 30. září 2021
Několika generacemi oblíbená tramvajka opět vozí dětské návštěvníky. Zoo Praha tuto historickou atrakci po náročné rekonstrukci uvedla znovu do provozu v červnu 2021.
Po celkové rekonstrukci bude nejen sloužit dalším generacím dětských návštěvníků zoologické zahrady, ale jistě také vzbudí nostalgické vzpomínky u mnohých rodičů, nebo dokonce prarodičů, kteří se v ní vozili před desítkami let.

Na první jízdu obnovenou tramvajku vypravila paní Jaroslava Paldusová, která ji obsluhovala plných 43 let a byla svými dětskými zákazníky nesmírně oblíbená. Tramvajku v roce 1976 vyrobil pan Vratislav Paldus. Už tehdy měla číslo 11 a vyznačení trasy Liboc – Divoká Šárka, nejezdila ale na elektřinu. Elektromotor a baterie dostala tramvajka až později. V roce 2001 se pak přestěhovala na nové místo poblíž restaurace Gaston. Po známé trati bez výhybky jezdila populární dětská tramvaj na okruhu dlouhém 97 metrů až do předloňského listopadu. S její rekonstrukcí pomohli i experti z Výzkumného ústavu kolejových vozidel a Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Dětskou tramvaj postavil v roce 1976 Vratislav Paldus, předlohou mu byl dvounápravový motorový vůz, který od začátku minulého století až do počátku 30. let vyráběly pražské Ringhofferovy závody, a dva dvounápravové vlečné vozy, jimž se říkalo „plecháče“ a v letech 1924 až 1931 je vyráběli jednak u Ringhoffera v Praze, jednak v Továrně na vozy v Kolíně.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 6. 2021