Úvod > Aktuality > Prestižní titul Stavba roku 2020 získalo osm staveb
Prestižní titul Stavba roku 2020 získalo osm staveb
"> "> "> "> "> ">
Památky

Prestižní titul Stavba roku 2020 získalo osm staveb

  • Vydáno18. října 2020
Celkem 8 titulů Stavba roku 2020, 17 zvláštních cen, Ceny veřejnosti a titul pro stavbu v zahraničí, bylo v polovině října uděleno v rámci již 28. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2020. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.
krystalUdělení a představení titulů Stavba roku je každoročně nejvýznamnější událostí roku ve stavitelství a architektuře, a je důstojným připomenutím, mimo jiné, i významu například inženýrských, dopravních a průmyslových staveb, které jsou také jeho nedílnou součástí, a ty nejvýznamnější z nich, najdete i mezi letošními oceněnými i přihlášenými stavbami, jak v České republice, tak mezi realizacemi našich firem v zahraničí.

Držitelé titulů v letošním roce poprvé v historii soutěže získávají unikátní symbolické křišťálové ocenění, které má podobu razítka v designu Ronyho Plesla vyrobené sklárnou Rückl. Razítko symbolicky představuje to poslední a zcela výjimečné „razítko“ v procesu celé realizace stavby.


Oceněné stavby roku 2020

stavba rokuBudova O2 universum v Praze získala ocenění za návaznost dostavby malé arény na charakter, materiály a barevnost sousední velké O2 areny do urbanisticko-architektonického řešeného jednoho celku s akcentem na vstupní prostor kongresového centra O2 universum. Pozornost si zároveň zaslouží nová propojující ocelová konstrukce nad původní železobetonovou deskou.

V případě přestavby firemního sídla Lasvitu v Novém Boru ocenila citlivé propojení dvou památkově chráněných domů s dvěma novými budovami, které se liší v materiálech a tvarech. Za zvláště zdařilý považuje nový skleněný dům, který podle poroty zrcadlí tradici a um českého sklářství.

stavba rokuŽelezničnímu mostu na trati Pňovany – Bezdružice udělila porota titul za konstrukčně i esteticky zdařilé řešení s využitím unikátního technologického postupu rotační výměny původních a nových mostních polí. Podle poroty stavba komplexně řeší problém bezpečnosti železniční dopravy a odděleného provozu cyklistů a chodců.

U přístavby budovy Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou cenu porota ocenila odvážné spojení přístavby ve tvaru skleněného krystalu se secesní budovou muzea. Spojení podle poroty navíc respektuje urbanistické poměry lokality.

vodárna KladnoV případě objektu bývalé vodárny Kladno ze třicátých let minulého století udělili porotci cenu za zvládnutou konverzi starého nepotřebného objektu. Bývalá vodárenská věž poskytla prostor pro umístění vodárenského dispečinku a ostatních kontrolních prvků celé krajské vodárenské sítě.

Cenu pro bytový dům Rezidence Park Masarykova v Liberci odůvodnila porota urbanistickou kompozicí, která navazuje na strukturu izolované zástavby území a respektuje charakter a měřítko okolní zástavby a téměř lázeňský ráz daného místa.

stavba rokuSpolečenské centrum v Sedlčanech získalo titul za komplexnost řešení a nápaditost autora. Jedná se o malý areál modlitebny, obytného domu se zázemím a přilehlého parku se zadlážděným prostranstvím malého náměstí.

U přístavby rodinného domu v Kojetíně byl titul udělen za citlivý přístup a zajímavé řešení dostavby v moderním pojetí k již revitalizované části stodoly se zachováním pískovcové stěny z poloviny 19. století. Jde o velmi zdařilé a příkladné ztvárnění historické a moderní architektury s novým funkčním využitím.
 

Kde si oceněné stavby prohlédnete

stavba roku nový borVšechny oceněné i přihlášené stavby najdete na webových stránkách stavbaroku.cz. Letošní ročník nově přinesl opět unikátní filmový dokument, který je zajímanou a poutavou formou, trochu jiné podoby katalogu, a představením všech přihlášených staveb. Filmové dokumenty Stavby roku 2020 budou postupně k vidění na YouTube kanálu Stavba roku a na facebooku: facebook.com/StavbaRoku.cz/.
 
Myšlenka na vyhlášení soutěže Stavba roku vznikla v roce 1992, kdy se Nadace ABF stala nástupcem Československého střediska výstavby a architektury a navázala na jeho čtyřiatřicetiletou  tradici. Soutěž byla řadu let vyvrcholením odborného stavebního veletrhu FOR ARCH.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

O2 Arena Praha

O2 Arena Praha

O2 arena, dějiště desítek atraktivních sportovních a kulturních událostí, patří k nejmodernějším stánkům v Evropě s kapacitou až 18 tisíc míst. Byla otevřena v roce 2004 při konání mistrovství světa v ledním hokeji a od té doby každoročně přivítá přes 600 tisíc lidí.

Malá O2 arena – O2 universum

Malá O2 arena – O2 universum

Multifunkční a kulturní centrum O2 universum, tzv. malá O2 arena, přímo navazuje na budovu O2 areny z jižní strany, se rozkládá na čtyřech podlažích a zabírá plochou téměř 50 tisíc m². Slouží jako moderní multifunkční centrum pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání i kongresů.

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

V Novém Boru vyrostla unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jedná se o centrálu české sklářské firmy Lasvit, která se zaměřuje na design a sklářství.

Pňovanský most přes řeku Mži

Pňovanský most přes řeku Mži

Most přes údolí Mže u Nového Dvora (Pňovan) je impozantní památkou budování železniční sítě u nás. Svou velikostí je i netypickou ukázkou staveb budovaných na železničních tratích, které vznikly na základě zemského zákona o podpoře výstavby místních drah z roku 1892.