Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Červený kostel v Olomouci
Památky

Červený kostel v Olomouci

Červený kostel v Olomouci se v roce 2023 po rekonstrukci otevírá veřejnosti. Kostel spravuje Vědecká knihovna, která zde měla od roku 1961 depozitář. Nyní kostel bude sloužit na různé kulturní akce.

Na začátku 20. století začali němečtí evangelíci v Olomouci se stavbou vlastního kostela. Byl zbudován v prostoru zbořených hradeb jako jedna z dominant nové okružní třídy, po jejímž obvodu začaly vyrůstat monumentální stavby státní, městské i soukromé. V místě jejího lomení se počítalo se zvlášť důležitým objektem a tím se stal novogotický evangelický kostel.

Projekt vypracoval roce 1898 stavitel Franz Böhm, upravil a zjednodušil jej architekt Max Löw z Brunšviku, který vytvořil typickou novogotickou stavbu v charakteru německé cihlové gotiky, zachoval původní půdorysnou křížovou dispozici, krátká loď je opatřena hranolovou věží s hodinami a jehlancovou střechou s makovicí a křížem.

Základní kámen byl položen 16. 5. 1901 a stavba byla dokončena v roce 1902. Kostel původně sloužil pouze německým evangelíkům, čeští evangelíci jej převzali v květnu 1945 a již v červenci v něm sloužili bohoslužby. Kostel luterského směru, tedy s klasickým oltářem a obrazy svědků víry, byl upraven podle kalvínské tradice, oltář a vitráže se zobrazením hlavních postav reformace uloženy na půdě fary. Komunistický režim však českým evangelíkům nepřál a bylo rozhodnuto kostel církvi odebrat.

Osud kostela se spojil se sousední Univerzitní knihovnou (dnes Vědecká knihovna v Olomouci), která v roce 1947 znovu získala právo povinného výtisku a současně byl průběžně zpracováván značný objem knih pocházejících z konfiskací německého majetku a později ze zrušených klášterních knihoven.

Fond se začal rozrůstat, v roce 1938 spravovala tehdejší Studijní knihovna okolo 161 tisíc svazků, v roce 1945 jich bylo 180 tisíc, o deset let později, už zase jako „Universitní“, evidovala knihovna přes 498 tisíc položek.

V polovině 50. let byly skladové prostory na Bezručově ulici zcela přeplněny, v dalších sedmi odlehčovacích skladech po celé Olomouci a v okolí bylo uloženo dalších 50 000 zpracovaných svazků a 250 000 nezpracovaných. Ředitel knihovny Miroslav Nádvorník se snažil zřizovatele, ministerstvo školství, přivést k úvaze výstavby nové budovy, tyto plány se však naplnit nepodařilo a knihovnu čekalo mnohaleté provizorium v podobě blízkého kostela.

Oficiální žádost o dočasné uvolnění kostela pro uložení vzácných tisků zaslala Univerzitní knihovna sboru v září roku 1959, vlastnická práva byla převedena s účinností od 1. 2. 1961. Budova byla vyklizena pro stavbu regálů, kostel byl odsvěcen, z původního vybavení zůstala pouze kazatelna. Varhany byly převezeny do husitského kostela v Chudobíně, zdobené lavice byly zřejmě rozřezány a spáleny.

Knihovna o kostel příliš neměla zájem, objekt sice sloužil jako relativně dobře dostupný příruční sklad v blízkosti hlavní budovy, současně byl ale pro tento účel vzhledem k absenci vytápění i větrání zcela nevhodný. V zimě v objektu mrzlo, v létě zase na podlaze kondenzovala voda, a tak se zde opakovaně objevovaly problémy s vysokou vlhkostí a plísňovým napadením fondů.

V roce 1988 byl obnoven plášť věže kostela, další opravy proběhly v letech 1991 a1992, v letech 2005 a 2006 pak byla restaurována vitrážová okna. Žádná z těchto úprav však z kostela místo vhodné pro uchovávání knihovních fondů neudělala, přestěhování knih do lepších prostor proto bylo jednou z priorit knihovny. Díky vybudování nového depozitáře v Olomouci-Hejčíně se tohoto cíle v první polovině roku 2019 konečně povedlo dosáhnout.

Vystěhování knih z Červeného kostela otevřelo prostor k úvahám o jeho budoucím využití. To vychází z potřeby Vědecké knihovny mít k dispozici sál pro akce typu autorských čtení, seminářů, přednášek nebo koncertů. V roce 2017 byla zpracována studie na přestavbu kostela, kterou připravil Atelier-r architekta Miroslava Pospíšila. 

Rekonstrukce začala na podzim 2020 a trvala zhruba dva a půl roku, stála 170 milionů korun. Kostel se veřejnosti poprvé otevřel 17. května 2023. 

Nově zrekonstruovaný objekt nabídne prostor pro autorská čtení, konference, semináře, diskuse, přednášky, vzdělávací akce, výstavy a další kulturní a společenské akce. 

Provozovatel

Vědecká knihovna v Olomouci

Bezručova 659/2
779 00 Olomouc
Tel.:
+420 585 205 393
Email:
vkol@vkol.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.vkol.cz/
GPS:
49,593792 17,247062
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Olomouc
Tipy na výlet:
Olomouc a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality

Malý třesk

Autorské opera o vzniku prostoru a času, o rychlosti a rozpínání nejen samotného vesmíru, ale také proměnách lidského chápání času, zrodu i zániku.
Olomouc, Olomoucký kraj

Prodaná nevěsta

Smetanova Prodaná nevěsta Janky Ryšánek Schmiedtové bude plná fantazie a vizuálně působivých obrazů. Režisérka dlouhodobě zkoumající českou klasiku odvypráví operu s úctou a láskou skrze vzpomínky legendární operní divy Emy Destin
Olomouc, Olomoucký kraj

Olomouc hudební

Finální večer koncertní řady „Patriot“ Moravské filharmonie věnující se tradičněji zaměřenému publiku a nesoucí se ve znamení všeho, na co v Olomouci můžeme být hrdí, přinese vystoupení olomouckého rodáka – pianisty a skladatele
Olomouc, Olomoucký kraj

V hlavní roli symfonie

V úplném závěru koncertní sezony 2023/24 provede Moravská filharmonie se svým šéfdirigentem Zsoltem Hamarem velkolepou Symfonii č. 7 Antonína Dvořáka.
Olomouc, Olomoucký kraj

Festival Svátky písní Olomouc 2024

Hanácká metropole přivítá zpěváky a muzikanty z celého světa. Můžete se těšit na bohatý program koncertů, přehlídek nebo open-air koncert v podání Moravské filharmonie Olomouc, smíšených sborů, tanečníků a akrobatů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vrchařská koruna Jesenicka 2024

Celoroční akce pro milovníky cyklistiky. Nejedná se primárně o žádný závod, proto není úkolem být „první“, ale zúčastnit se. Základní myšlenkou je motivace široké veřejnosti, aby pro svou radost a své zdraví sportovala v přírodě (na kole nebo pěšky).
Olomouc, Olomoucký kraj

Beerfest Olomouc 2024

Beerfest Olomouc je největšího pivní festival v republice. V areálu pivního festivalu budou návštěvníci moci ochutnat okolo 100 značek piva počínaje klasickými "desítkami" až po nejrůznější pivní speciály z produkce více jak 30 pivovarů z ČR, regionálních pivovarů a minipivovarů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Czech Tour 2024 – cyklistický etapový závod

Největší cyklistický etapový závod v České republice za účasti špičkových domácích i světových jezdců.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vědecká knihovna v Olomouci

Vědecká knihovna v Olomouci patří mezi univerzální veřejně přístupné odborné knihovny s univerzálním knihovním fondem doplněným specializovanými fondy. Je druhou nejstarší a třetí největší knihovnou svého druhu v České republice.
Olomouc, Olomoucký kraj

Česká fotoškola

Kurzy tvůrčí fotografie České fotoškoly jsou určeny všem zájemcům, kteří chtějí po celou dobu procesu fotografování propojit intuitivně vlastní myšlenky s emočním a estetickým vnímáním reality do jednoho výsledného obrazu.
Olomouc, Olomoucký kraj

Skialpová Testcentra Rock Point

Chtěli byste skialpinistické vybavení nejdříve nezávazně vyzkoušet? Určitě využijte tuto možnost v Test centrech Rock Point a otestujte si výbavu na vlastní kůži. Odborně proškolený personál vám ochotně poradí, které vybavení je pro vás optimální.
Olomouc, Olomoucký kraj

Čechovy sady v Olomouci

Čechovy sady vznikly v Olomouci v 30. letech 19. století. Stromová alej, později pojmenovaná Jánské stromořadí, byla vysázena v sousedství cesty spojující bývalé litovelské předměstí s pevnostní Terezskou branou. Nejnovějším prvkem je zde Obří lavička.
Olomouc, Olomoucký kraj

Divácká galerie v Moravském divadle v Olomouci

Moravské divadlo Olomouc je jediné divadlo se třemi uměleckými soubory na střední a východní Moravě. V galerii je 12 boxů rozdělených paravány,součástí je také společenský salónek.
Olomouc, Olomoucký kraj

Moravské divadlo Olomouc

Moravské divadlo Olomouc je stálou českou divadelní scénou již od roku 1920, kdy v budově na dnešním Horním náměstí navázalo na devadesát let starou historii Königliches städtisches Theater.
Olomouc, Olomoucký kraj

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.
Olomouc, Olomoucký kraj

Venkovní městské únikové hry – Cityhry

Únikovka vás provede po nejzajímavějších místech města, ke kterým Vám vždy prozradí nějakou zajímavost. Abyste však mohli hrou postupovat, musíte na vybraných stanovištích řešit nejrůznější hlavolamy.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na Univerzitě Palackého v Olomouci

Všechny koleje jsou vybaveny internetovým připojením, studovnou, TV místnosti, prádelnou se sušárnou. K dispozici jsou i vybavené kuchyňské kouty. Dle vašeho přání můžeme zajistit firemní oslavy, svatební hostiny, rauty, stravování školních výletů a jiných větších skupin.
Olomouc, Olomoucký kraj

Uncle Ferro – nový prostor k setkávání v Olomouci

Kulturní a občerstvovací prostor Uncle Ferro
Olomouc, Olomoucký kraj

CrossCafe – káva pro lepší den

Originální česká franchisová síť kaváren s přátelskou atmosférou, nabídkou prémiové kávy, horkých i ledových nápojů, dortů vlastní výroby, sendvičů, salátů i vydatných polévek.
Olomouc, Olomoucký kraj

Moravská restaurace

Zdeněk Matěj měl spoustu zkušeností z české gastro scény, ale i té rakouské. V roce 1996 otevřel Moravskou restauraci na olomouckém Horním náměstí a dodnes ji vede s ženou Blankou a synem Filipem.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Trinity Olomouc

Hotel Trinity najdete v historickém centru města Olomouce – v budově měšťanského domu na rohu Pavelčákovy ulice a třídy Svobody – pár metrů od dominanty města, Sloupu Nejsvětější Trojice, po které nese hotel svůj název.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace a pizzerie U Kristýna

Italská restaurace a pizzerie U Kristýna se nachází ve Wurmově ulici v Olomouci. Nese jméno jednoho z předních a nejstarších patronů Olomoucké arcidiecéze sv. Kristýna.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace Drápal

Přijměte pozvání do stylové olomoucké restaurace, ve které se vrátíte v čase a vtáhne vás originální atmosféra.
Olomouc, Olomoucký kraj

Levandulové bistro Olomouc

Kousek Levandulového statku Bezděkov uprostřed krajského města Olomouce. Bistro je hned naproti orloje a vedle prodejny tradičních loštických tvarůžků. Můžete si zde vychutnat levandulové dobroty nebo si zakoupit výrobky od lokálních farmářů a levandulovou kosmetiku.
Olomouc, Olomoucký kraj