Úvod > Co chcete dělat? > Nová lávka v Nymburku přes Labe
Památky

Nová lávka v Nymburku přes Labe

Lávka přes řeku Labe slouží pro pěší a cyklisticky, kterým umožňuje dostat se z centra města do městské části Zálabí. Lávku připravila společnost SHP – Stráský, Hustý a partneři. Autorem návrhu je projektant Jiří Stráský, který navrhoval lávku v Praze-Troji i předešlou v Nymburku.
Konstrukci lávky tvoří dva velmi ploché, vně skloněné oblouky, na kterých je zavěšena mostovka z předpjatého betonu. V krajních částech lávky mimo oblouk je mostovka podepřena pomocí mezilehlých pilířů a uložena na opěrách. Jejím autorem je profesor Jiří Stráský. Stavbaři si museli poradit s ojedinělou výzvou – během stavby se přesouval díl lávky pomocí lodi a následně pak byl vyzdvižen do definitivní pozice. V ní se pak upravil do současné podoby.

Lávka je nepřehlédnutelnou dominantou města také v noci. Samotné osvětlení této stavby je rozděleno do dvou částí – oblouky a mostovka. Tyto dvě části mohou svítit společně, nebo je možné mít osvětlenou pouze mostovku. Osvětlení mostovky je navrženo v souladu s platnými normami tak, aby byl provoz na lávce bezpečný.

Lávka je dlouhá 210 metrů a vydržet by měla minimálně sto let. Na místě stála až do roku 2018 stará lávka, která však musela být uzavřena v roce 2017 díky pokročilé korozi nosných lan. O rok později byla zcela stržena.

Ubytování a restaurace v okolí

Charlie’s Coffee & Garden

Charlie’s Coffee & Garden

Nymburk, Středočeský kraj
Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Nymburk, Středočeský kraj
Andy's Cakes and Coffee

Andy's Cakes and Coffee

Poděbrady, Středočeský kraj
Poděbradský hotel Zámeček

Poděbradský hotel Zámeček

Poděbrady, Středočeský kraj