Úvod > Aktuality > Zalezte si na den pod zem – objevte neznámé podzemí Prahy!
Zalezte si na den pod zem - objevte neznámé podzemí Prahy!
"> "> "> "> ">
Zážitky

Zalezte si na den pod zem – objevte neznámé podzemí Prahy!

  • Vydáno26. února 2020
Kdo se bojí, nesmí do lesa, ale do podzemí ano, ujišťují pořadatelé akce Na den pod zem. Během dvou víkendů se můžete zdarma podívat do několika pražských podzemních objektů, podmínkou je pouze včasná rezervace na webových stránkách. Pražské podzemí se zájemcům otevře 7. až 8. března a potom ještě 14. a 15. března 2020.
PrahaPraha se nepyšní pouze krásnou architekturou, ale i širokou škálou podzemních objektů, jako jsou atomové kryty, katakomby, tunely a historická sklepení. Tato místa jsou veřejnosti mnohdy těžko přístupná a některá jsou zcela neznámá. Pořadatelé akce Na den pod zem je chtějí alespoň na chvíli zpřístupnit pro širokou veřejnost. Rezervace do podzemních objektů jsou přístupné na webu nadenpodzem.cz ode dneška do naplnění kapacity. Rezervujte si své místo včas!

podzemí šárkaTěšit se můžete na zákulisní podzemí Národního i Stavovského divadla, plného šaten, kulis a dekorací, anebo do nitra Branické skály. Zde se kdysi skladoval led z Vltavy a bývala tu nacistická podzemní továrna s krycím názvem Bronzit na výrobu elektronových součástek. Rozsáhlá síť chodeb je také v Divoké Šárce a pod malostranským kostelem Panny Marie Vítězné se soškou slavného Pražského Jezulátka odpočívají desítky karmelitánských mnichů, šlechticů, měšťanů i chudáků bez domova, jejichž těla byla díky zvláštnímu proudění vzduchu mumifikována.

vyšehradNahlédnout bude možné také do Podolských kasemat, které se veřejnosti otevřou v rámci akce úplně poprvé. Za druhé světové války byly přestavěny na protiletecké kryty a za komunistů zde sídlila ilegální skupina tzv. Vyšehradských jezdců. Součástí akce bude také prohlídka třetího úseku Martinských vyšehradských kasemat, jejichž historie sahá až k panován Marie Terezie. V té době sloužily pro rychlý přesun vojsk v případě obrany Vyšehradu.
 

Tajemství pražských bunkrů a tunelů

Hlavní město nemá nouzi ani o protiatomové kryty a vojenské bunkry. Jeden z nich najdete dokonce přímo v centru Prahy na Václavském náměstí: pod hotelem Jalta je ukryté Muzeum studené války v bývalém protiatomovém krytu, který měl při válečném konfliktu sloužit krizovému štábu zemí Varšavské smlouvy.

Méně známý je bunkr Parukářka, součást podzemního krytu Bezovka pod stejnojmenným parkem na Žižkově. Vedle vlastního zdroje elektrického proudu a vodní nádrže tu objevíte skutečnou raritu: nouzové televizní studio, naposledy používané během ruské okupace v roce 1968. Bunkr navíc provází děsivá historka, podle níž tu po školní prohlídce údajně zůstal zamčený desetiletý chlapec, který byl později nalezen mrtvý. Nebojte se, pořadatelé akce Na den pod zem vás v bunkru neztratí!

Objevit můžete i podzemí neslavného žižkovského tunelu, který nemusí být jen nekonečným a nepříjemným přechodem mezi pražským Karlínem a Žižkovem. Nebojte se vyrazit pod povrch slavného Vítkova! Právě zde objevíte další kryt civilní obrany. Nachází se v jeho západní části, východní síť chodeb už nestihla být minulým režimem dostavěna. Vedena byla jako márnice, aby bylo v případě úmrtí v krytu, kam ukládat těla.
 

Další místa k prozkoumání: stoky a spadiště

Že i kanalizace může být krásná se přesvědčíte při prohlídce čistírny odpadních vod v Bubenči; zpřístupněná bde takzvaná Kmenová stoka A ve Stromovce. Tato stoka z cihelného zdiva byla postavena v letech 1898 až 1901 a jedná se o vůbec první pražskou stoku. Měří téměř 3,5 km a její začátek nalezneme v tzv. Cizineckém vstupu pod Staroměstskou radnicí, pokračuje Pařížskou ulicí, následuje shybka pod Vltavou u Čechova mostu, dále vede pod Letnou rovnou do Stromovky a končí v Ústřední čistírně odpadních vod v Bubenči.

na kocanděVíte, kudy vedlo staroměstské hradební opevnění, jehož hlavním úkolem bylo chránit město? Přijďte se podívat do podzemí domu Na Kocandě, který se nachází na rohu rohu Křížovnické a Kaprovy ulice, a dozvíte se více! Průvodce vám ukáže archeologické nálezy, které dokládají, že tímto místem vedlo staroměstské hradební opevnění a také objev, který překvapil i samotné archeology a to vstup do hradební zdi – tzv. novou Valentýnskou bránu. Tajemství domu Na Kocandě bylo objeveno nedávno a to při rozsáhlé rekonstrukci v roce 2016, která následně umožnila rozsáhlé práce archeologů v následujícím roce.

Kudy odtéká povrchová voda a kam mizí potoky? Přijďte na kloub pražskému kanalizačnímu systému a vyrazte na prohlídku podzemí s názvem Spadiště Mariánské hraby, která vám odkryje tajemství promyšleného systému odpadních i vodních toků v hlavní městě. Celý systém je budován převážně v ražených štolách. Například potok Brusnice, který začíná v areálu pražského Břevnovského kláštera pramenem známým pod názvem Vojtěška. Z tohoto pramene se vede štolou do rybníků Malá a Velká Markéta.
Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Hotel Jalta je už 55 let symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Dominanta tyčící se nad Prahou, připomínka slavné české historie – to je pražský vrch, který ve své nejvyšší části dosahuje výšky 270,4 m.n.m. a rozděluje od sebe čtvrtě Karlín a Žižkov.

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu, se v Praze 4 – Braníku tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.

Prosecké skály na Praze 9

Prosecké skály na Praze 9

Přírodní památka Prosecké skály byla vyhlášena v roce 1968. Jedná se o pískovcové sály a systém podzemních prostor, vzniklých těžbou písku, kde nyní žije několik ohrožených druhů netopýrů. Oblíbená je zde také vyhlídka Emy Destinové a Vyhlídka Prosecké skály.

Petřínské podzemí – štola XXII

Petřínské podzemí – štola XXII

Pražský vrch Petřín je vděčným cílem výletu. Kromě věhlasné rozhledny, lanovky či hvězdárny tu jsou ale i objekty méně známé a přitom neméně zajímavé. K těm patří památky na těžbu uhlí a petřínské podzemí vůbec. UPOZORNĚNÍ: Podzemí je od smrti provozovatele v únoru 2016 uzavřeno.

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha

V Zoo Praha najdete repliku protileteckého krytu z období 2. světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Historie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od od 50. let 19. století. Její původ byl však dlouhá leta opředen mnoha pověstmi.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Bunkr Bezovka pod pražskou Parukářkou

Bunkr Bezovka pod pražskou Parukářkou

Protiatomový kryt Bezovka je komplex v podzemí Parukářky na pražském Žižkově. Byl vybudován v letech 1950–1955 a počítal s ukrytím přibližně 5 000 osob. Do krytu vede pětice přístupových chodeb a dvě odvětrávací věže použitelné i jako nouzový východ. Dnes by v něm našlo úkryt 2 500 osob.