Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin
Příroda

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu, se v Praze 4 – Braníku tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.
Branické skály s dřevěným kostelíkem upoutají každého při vjezdu do Prahy v Braníku, jen kousek před podolskou plovárnou. Branická skála, opředená pověstmi o skrytém pokladu a dávném hradu, je jedním z nejvýchodnějších výběžků vápenců Českého krasu. Tvoří výraznou krajinnou dominantu vltavského údolí. Historie těžby vápence v těchto místech sahá nejméně do poloviny 18. století. V několika vápenkách, které postupně vznikly u paty lomu, se z něj pálilo proslulé „pražské staroměstské vápno“. Dnes je lomová stěna významným odkryvem devonských vápenců (dvoreckoprokopské vrstvy).
 
Branické skály jsou proslulým nalezištěm zkamenělin. V 19. století tu hojně sbíral Joachim Berrande a po něm další paleontologové. Z botanického hlediska stojí za pozornost fragmenty teplomilné skalní vegetace s kavyly a bělozářkou liliovitou na Školním vrchu, zajímavý je i hojný výskyt dřínu na Branické skále. Dřevěný kostel byl vystavěn pro členy sboru Českobratrské církve evangelické po 2. světové válce jako provizorní modlitebna. Později měl být nahrazen kostelem kamenným, který však nikdy nebyl postaven.
 
Ke skalám se nejlépe dostanete ze zastávky autobusu a tramvaje Přístaviště, nebo Dvorce. Autem z ulice Modřanská, přímo od hlavní silnice (u kostelíku) směrem od Barrandova mostu jsou kolmá stání. Vede tudy naučná stezka s několika informačními tabulemi. Autorem vyhlídkové plošiny na Branické skále je architekt David Vávra.
 

Tajemství Branických skal

Branické skály původně zasahovaly až do vod Vltavy. Vyvěral tu také pramen minerální vody, která se stáčela do lahví a prodávala v Praze jako léčivá. Podobné scenérie vystupující přímo z říčních vod vytvářely kdysi i Barrandova skála a Zlíchovská skála na opačném břehu Vltavy. Neuděláte tudíž velkou chybu, když si místa, jimiž kdysi Vltava vtékala do pražské kotliny, představíte jako úzkou skalní soutěsku. Další takové později odlámané skalní hřbety končící až v řece bývaly i severně od Vyšehradu na území dnešního Nového Města. Vyskytly se dokonce domněnky, že skutečný Vyšehrad, jak jej známe ze starých bájí, stával na vrcholku původních Branických skal. Geograf Jiří Král (1893-1975) o tom napsal celou knihu, kterou ovšem vědecká obec nepřijala právě příznivě. Hypotéza je sice kontroverzní, elegantně by ale vysvětlovala podivnou skutečnost, že na Vyšehradě se žádné památky na raně slovanské osídlení nevyskytují. Ověřit už ale nepůjde, protože branický kopec do dnešní podoby okousala intenzívní lomová těžba kamene. Z míst, kde podle pověsti stával "starobylý hrad", nezůstalo vůbec nic – vše se ve vápenkách proměnilo na stavební materiál.
 
Branická skála představuje významný odkryv devonských vrstev, v sousedícím Školním vrchu, který je součástí téže rezervace, jsou hojné zkameněliny především hlavonožců. Má se za to, že právě odtud pochází vůbec nejstarší vědecky popsaná česká zkamenělina z roku 1770.
 
Největší zajímavost se ale ukrývá v podzemí Branických skal. Jde o chodby málo známé nacistické podzemní továrny, která se tu začala budovat pravděpodobně v roce 1944 pod krycím názvem Bronzit (některé zdroje uvádějí také jméno Agave). Branické podzemí mělo být jednou z mnoha továren, kterými Třetí říše reagovala na spojeneckou převahu ve vzduchu. K ukrytí výrobních linek před ničivými nálety byly většinou využívány už existující prostory, ty ale válečné mašinérii nestačily. V Branické skále proto němečtí inženýři nechali razit tunely podle osvědčeného schématu, kdy několik rovnoběžných štol spojují příčné chodby. Ty sloužily jako výrobní haly, zatímco podélné štoly umožňovaly dopravu mezi jednotlivými pracovišti, rozvod energií a větrání. Profil chodeb byl zvolený tak, aby se sem vešly stroje, zdvihací jeřáby a další technika. Co se tu mělo vyrábět, není jasné. Některé zdroje mluví o elektronkách pro firmu Philips, nechybí ani fantastická tvrzení, která Bronzit spojují s mýty o diskovitých letadlech, které měli Němci během války v Praze vyvíjet.

Aktuality

Degustace organických vín a farmářských lahůdek

Degustace organických vín a farmářských lahůdek v příjemném prostředí Autentista Wine & Champagne Bar.
Praha, Praha

Prague Dragon Boat Festival 2024

V květnu opět hladinu Vltavy rozčeří stovky pádel.
Praha 4, Praha

S Trilobitem do Holyně bez holinek

Turistický pochod ze Zlíchova či Berouna do Holyně.
Praha 4, Praha

Fun&Run 2024

13. ročník charitativního běhu proti homofobii se letos opět koná ve Žlutých lázních. Běžci a běžkyně si užijí příjemnou trať 5 a 10 km podél řeky Vltavy. Nebude chybět dětský běh, závod na vysokých podpatcích, pestrý program a samozřejmě testování HIV zdarma.
Praha 4, Praha

Rumfest 2024

Rumfest je každoročně organizovaná zábavně vzdělávací oslava pravého třtinového rumu. Návštěvníci se mohou těšit na více než 500 skvělých rumů z celého světa, pro opravdové nadšence jsou připraveny vzdělávací semináře a workshopy.
Praha 4, Praha

Halový pohár dračích lodí v Praze

Netradiční závody dračích lodí v teple krytého bazénu Plaveckého stadiónu Podolí.
Praha 4, Praha

Tři sestry – 39 let open air

Kapela Tři sestry slaví v roce 2024 39. narozeniny! A svou oslavu si hodlají řádně užít 17. – 18. května v Praze.
Praha 4, Praha

Celodenní kurz lezení Jumanji na umělé stěně

Celodenní sportovní akce pro děti od 5 do 13 let. Budeme lézt na laně, na navijáku i na bouldru (bez jištění s dopadem do měkkých žíněnek).
Praha 5, Praha

Aktivity v okolí

Divadlo Sklep

Divadlo Sklep je jedno z pražských divadel, které bylo založeno v roce 1971 Davidem Vávrou a Milanem Šteindlerem. V současné době sídlí v divadle Dobeška v Praze 4. Divadlo se dosud vyznačuje osobitým zpracováním divadelních her.
Praha 4, Praha

Kurzy a cvičení Taiji v Praze

Zkuste si zacvičit Taiji – objevíte nové dimenze pohybu, naučíte se zdravotní i bojové aspekty tohoto krásného umění.
Praha 4, Praha

Indoor Rowing – lekce veslování na trenažérech v Praze

Ve Sportovních Centrech Palmovka, Evropská a v Loděnici Bohemians se můžete zapsat na lekce skupinového veslování na trenažérech. Ať už vám je 9 nebo 99 let, ať už jste ve formě nebo na tom teprve pracujete, veslování na trenažéru Concept2 je skvělé aerobní cvičení, které vám pomůže být fit.
Praha 4, Praha

Úniková místnost DeCrypt

Zvládnete udržet svou pozornost a splnit svůj úkol v časovém limitu? V našich místnostech budete potřebovat kromě otevřených očí zejména otevřenou mysl a schopnost uvažovat v souvislostech. Ponořte se s námi do světa fantazie!
Praha 4, Praha

The Pop Up!

Zaplavte si v nekonečném kuličkáriu, zhoupněte se mezi obláčky a nebo se dotkněte hvězd. Devět unikátních místností, které vás pohltí!
Praha 4, Praha

Sauny Vltava – Centrum duševního klidu na Podolském nábřeží

Sauny Vltava, to je oáza klidu a pohody v centru Prahy na Podolském nábřeží. K dipozici jsou tři sauny, Saunové divadlo, čtyři klidové zóny a jedinečné týpí s živým ohněm. Jedná se vůbec o největší saunu v ČR.
Praha 4, Praha

Kostel sv. Prokopa v Braníku

Kostel byl vysvěcen v roce 1901, a to k poctě českého světce, někdejšího opata sázavského kláštera sv. Prokopa (990 – 1053). Dominanta objektu, kostelní věž při západním průčelí, vyrostla o dva roky později pod vedením zednického mistra Františka Strnada.
Praha 4, Praha

Dílna malování na keramiku v Braníku

Popíjejte čaj z hrnku, který jste sami ozdobili, věnujte dárek, do kterého jste vložili kus sebe, relaxujte a ponořte se do tvořivé nálady. Zatímco budou vaše ruce tvořit, hlava si odpočine. Pracujeme s ručně vyráběnou keramikou a pravými barevnými glazurami.
Praha 4, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Lanýže od Markéty

Ochutnejte čerstvé lanýže a lanýžové produkty z Itálie.
Praha 4, Praha

Gemüse Corner Kebab

Proč se u nás z kebabu stalo jen jídlo ekonomické, nebo doping v opilosti nad ránem? Vždyť tuhle tureckou pochoutku jezdí do Berlína ochutnávat celý svět! Právě tam ji dotáhli k dokonalosti.
Praha, Praha

Restaurace Soho v Podolí

Restauraci Soho najdete na Podolském nábřeží nedaleko Dvorců. Nabízí luxusní pochoutky mezinárodní kuchyně, včetně sushi.
Praha 4, Praha

Řeznictví Absolon v Braníku

Maso od Absolona je malá rodinná firma bourající a zpracovávající maso. Kromě toho vlastní i malé řeznictví v pražském Braníku. Nabízí zde mimořádně kvalitní masné výrobky, a navíc rádi poradí, co z čeho vařit.
Praha 4, Praha

Pension Helena

Rodinný pension se nachází ve vilové čtvrti v Praze 4 – Podolí.
Praha 4, Praha

Bistro Gemüse Corner Kebab Praha

Gemüse Corner Kebab totiž už v názvu slibuje inspiraci německým kebabem nejvyšší třídy.
Praha, Praha

Praguecamp na Císařské louce

Jedinečně umístěný a mnoha lety prověřený kemp se nachází na jednom z pražských ostrovů jen 1 km od centra Prahy. Příjemné ubytování v klidném prostředí poskytuje zázemí všem typům cestovatelů, ať už cestujete obytným autem, karavanem nebo jen se stanem nebo batohem.
Praha 5, Praha

Café Na půl cesty na Pankráci

Kavárna „Na půl cesty“ je první tréninkovou kavárnou sdružení Green Doors a nachází se v v Centrálním parku Pankrác.
Praha 4, Praha