Úvod > Co chcete dělat? > Park Parukářka na pražském Žižkově
Příroda

Park Parukářka na pražském Žižkově

Poměrně rozsáhlý park Parukářka se nachází na kopci mezi nedalekým vrchem Vítkovem a Olšanskými hřbitovy. Vrch má parkovou až lesoparkovou úpravu a kromě legendární undergroundové hospůdky se zde nachází také tři dětská hřiště. V podzemí je bývalý protiatomový kryt Bezovka zvaný též bunkr Parukářka.

Park Parukářka na Žižkově nabízí dostatek možností sportovního vyžití i odpočinku jak pro rodiče s dětmi, mládež, dospělé i pro páníčky s jejich čtyřnohými mazlíčky. Je často vyhledáván turisty pro překrásný výhled na centrum Prahy, památník na Vítkově i na žižkovskou televizní věž.

Parkem prochází naučná stezka, která pomocí informačních panelů popisuje zajímavosti Vrchu svatého Kříže od historie po současnost. Na vrholu se nachází také informační panel s vyobrazeným panorama s vyznačenými významnými stavbami, které jsou z místa vidět – jako na dlani budete mít i Pražský hrad.

Na Parukářce se nachází tři pečlivě udržovaná dětská hřiště s mnoha atrakcemi. Hřiště nabízí originální dětské prvky, jako je dřevěný domek na pružinách, vláček, klouzačky, kolotoč, hrazdu, pružinové houpačky a pro větší děti lanovou pyramidu nebo lanovku. Nechybí ani WC budky a pro maminky nebo zastřešený altánek, kam se v případě deště nebo pálivého slunce mohou schovat i s kočárky. Celé hřiště je dokonale oploceno a na noc se zamyká.

Další hřiště na jižním svahu, hned nad základní školou Chelčického, láká zejména 12 m dlouhá nerezová klouzačka zasazená do svahu parku, která je nejdelší skluzavkou v Praze a je určena pro děti od 8 let. Děti nejprve projedou tunelem a teprve pak se přes zpomalovací pás dostanou na otevřenou skluzavku. Menší návštěvníci zase potěší havraní hrádek s pěti věžemi, které jsou vzájemně propojeny řetězovými a lanovými lávkami i lanovým tunelem. Dále děti na hřišti najdou síťovou loď, síťovou spirálu a stupně s lanem pro šplhání do kopce.

Třetí nejmenší a nejstarší hřiště je určeno pro nejmenší děti a nachází se ve východní části parku poblíž ulic U zásobní zahrady, Na Parukářce a Ke Kapslovně. Nachází se zde dvě závěsné a dvě pružinové houpačky a skluzavka. Na volné ploše v těsné blízkosti tohoto hřiště najdete 2 ping-pongové stoly. Kvalitní outdoorové vybavení bez poplatku udělalo radost a slouží příznivcům stolního tenisu každého věku.

Hospůdka Parukářka stojí nad Žižkovem, na vrchu sv. Kříže. Údajně tu kdysi bývalo popravčí místo, ale tuto nedoloženou informaci někteří historici popírají. Nyní tu stojí svérázná hospoda s výhledem na Prahu, s jakým se může chlubit málokterý lokál v hlavním městě. Večer se tu někdy bývají koncerty, každkou neděli se hraje venku. Přesto má hospůdka zvláštní atmosféru místa odloučeného od civilizace, byť tramvaj vás doveze až k úpatí kopce na němž stojí. Dostanete se sem pětkou, devítkou či šestadvacítkou, když vystoupíte na Olšanském náměstí. Jinak se sem dát dojít od autobusů číslo 133, 136 a 207. Kopec, na měnž hospůdka stojí, je sevřen ulicí Olšanskou, Lupáčovou a Jeseniovou.