!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Speculum Alchemiae – alchymistická dílna z doby Rudolfa II.
DSC_0117.JPG
"> DSC_0117.JPG "> DSC_0163.JPG "> DSC_0107.JPG "> DSC_0190.JPG "> DSC_0183.JPG "> DSC_0131.JPG "> DSC_0100.JPG "> DSC_0091.JPG "> DSC_0086.JPG "> P1050007.JPG "> P1050011.JPG "> P1050015.JPG "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Speculum Alchemiae – alchymistická dílna z doby Rudolfa II.

V Haštalské ulici v Praze najdete zpřístupněnou původní alchymistickou dílnu z doby Rudolfa II., kde se míchal elixír věčného mládí a kde Golem dostal svůj šém.
Alchymistická dílna byla nalezena ve sklepních prostorách domu v Haštalské ulici 1 (zanesený na seznamu UNESCO) po rozsáhlých záplavách v roce 2002. Od té doby byla citlivě zrekonstruována a v současné době je v ní muzeum alchymie a obchod s originálními bylinnými elixíry vyráběnými podle receptur z 16. století.

Návštěvníci si nejprve prohlédnou pracovnu alchymisty, ze které se tajným vchodem dostanou do podzemních prostor, kde se na křižovatce katakomb, vedoucích pod Staroměstské náměstí, nachází alchymistická dílna. Tato dílna je nejen opředena legendami, ale dle dochovaných historických dokumentů byla využívána mistry, jako byl například Rabbi Löw či Edward Kelley. Návštěvník má tak poprvé možnost nahlédnout do míst, kde podle zde nalezených písemností v době renesance vyráběli věhlasní alchymisté elixír života, kámen mudrců a běžné kovy měnili ve zlato.

Historie domu
Dům v Haštalské ulici č.p.1 stál u hlavní, tisíce kilometrů dlouhé, obchodní cesty Grand Via z 9. století, po níž putovaly obchodní karavany ze západu na východ a v Praze využívaly brod přes Vltavu u dnešního Klárova. Praha svou osídlenou plochou 400 ha patřila mezi přední města ranného novověku. Období dalšího rozkvětu začíná roku 1583, kdy mladý Rudolf II. Habsburský přesouvá svůj dvůr do Prahy, a ta se stává hlavním městem Svaté říše římské národa německého. Praha na přelomu 16. a 17. století se stává evropským centrem umění, vědy a kultury. Císaři se na svém dvoře podařilo shromáždit celou řadu významných umělců, ale také alchymistů, matematiků a astrologů.
Zobrazit více