Úvod > Co chcete dělat? > Bunkr Bezovka pod pražskou Parukářkou
Památky

Bunkr Bezovka pod pražskou Parukářkou

Protiatomový kryt Bezovka je komplex v podzemí Parukářky na pražském Žižkově. Byl vybudován v letech 1950–1955 a počítal s ukrytím přibližně 5 000 osob. Do krytu vede pětice přístupových chodeb a dvě odvětrávací věže použitelné i jako nouzový východ. Dnes by v něm našlo úkryt 2 500 osob.
Kryt Bezovka je součástí integrovaného záchranného systému obyvatelstva v rámci CO a po systému Pražského metra je největším úkrytem co do počtu osob s kapacitou až 2500 osob. Komplex je vybaven vlastním zdrojem elektřiny, vody a vzduchotechnikou. Dodnes je část krytu neustále připravena k použití. Desetina prostor je pronajata a slouží jako hudební klub, lezecká stěna a muzeum. V dalších částech se nachází sklady mobilního operátora či místnosti Policie ČR. Také se zde natáčely filmy, reklamy a videoklipy. Hlavní vchod do protiatomového krytu chrání čtyřtunové pancéřové dveře. Do podzemí vede dlouhé točité schodiště s 84 schody.
 

Expozice z dob studené války

V jedné z částí bunkru je umístěna expozice s obsahem tématy bunkru jako takového, civilní ochrana před rokem 1989, atomová válka a její dopady a s tím i spjaté politické dějiny státu v daném dějepisném období.

Součástí technické expozice v tunelech bunkru jsou originální předměty z dané doby jako jsou plynové masky, výstroj a vybavení ČSLA (Československá lidová armáda), protichemické obleky, dozimetry, radiometry a jiné měřící přístroje pro použití v případě atomové a chemické války, uniformy, vlajky, odznaky, armádní zásoby, plakáty, fotografie, knihy, noviny a publikace spojené s tématem civilní ochrany a obdobím studené války.
 

Ostatní bunkry

Mezi nejznámější ostatní objekty sloužící pro případ krizových situací a evakuaci obyvatelstva je systém metra, objekt krytu na vrchu Vítkov, objekt Palmovka, Hlavní nádraží, prezidentský kryt na Pražském hradě (postaven za éry prezidenta Zápotockého, údajně 60 m pod úrovní Hradu) a vládní kryt na Klárově někdy nazýván jako první stavba související s projektem metra v Praze.

V kopci Parukářka se také nachází záložní objekt českých Radiokomunikací sídlících nedaleko u nákladového nádraží, který byl aktivován a připraven k použití při invazi sovětských vojsk v srpnu 1968.