Úvod > Česká nej > Kulturní > Pražské Jezulátko - nejznámější český náboženský symbol
Kulturní

Pražské Jezulátko – nejznámější český náboženský symbol

Proslulá soška malého Ježíška prý přináší zázraky a vyslyšení poutníků a je jako věčný symbol nevinnosti a čistoty uctívána katolíky po celém světě. Do Prahy se dostala ze Španělska v 17. století jako svatební dar a poté byla darována do kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně.
Půvabná soška malého Ježíška, vystavená úctě lidí v kostele Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně, přijímá denně návštěvníky z desítek zemí světa. Lidé zde prosí o pomoc, uzdravení, mír, někteří s důvěrou očekávají narození dítěte, a mnozí se vrací, aby poděkovali. Líbezná tvář malého Ježíška přitahuje svou krásou. Pravicí dítě žehná, zatímco levice drží zemský globus završený křížem – celý svět spočívá v jeho ruce. Řádové sestry ji několikrát ročně převlékají do jiného vzácného roucha a v roce 2009 ji papež obdařil zlatou korunkou. Korunka se nenasazuje přímo na sošku, je připevněna samostatně těsně nad Jezulátkem.

Soška je vysoká 47 centimetrů, je dřevěná s povrchem vymodelovaným z barevného vosku. Pod voskem prosvítá plátno. Představuje dítě Krista ve věku 4-5 let. Tvářička má zvláštní výraz, který nedokáže žádná kopie přesně napodobit. V obličeji a kudrnatých vlasech, které měly původně tmavé zbarvení, lze pozorovat maurské rysy, což odpovídá španělskému původu sošky. Ježíšek je oblečený do dlouhé košilky, pod níž jsou vidět bosé nožky. Soška se obléká do královských rouch, v minulosti byla zdobena vzácnými šperky, které pocházely z darů věřících. Nejcennějším klenotem byla dnes ztracená kopie řádu Zlatého rouna.

Šatník sošky čítá okolo tří set oděvů, ne všechny jsou ale použitelné. Většina šatů jsou dary z vděčnosti. Část Ježíškova šatníku je možno zhlédnout ve volně přístupném muzeu (třeba šaty, které mu Jezulátku věnovala Marie Terezie nebo šatečky z exotických zemí). Úkol převlékat Ježíška je svěřen sestrám karmelitkám Dítěte Ježíše, které pomáhají bratřím bosým karmelitánům starat se o toto poutní místo.
 

Jak se Jezulátko dostalo do Prahy

Soška Pražského Jezulátka pochází ze Španělska. Zde také byla pravděpodobně zhotovena ve druhé polovině 16. století nebo dříve. Legenda vypráví, že se Ježíšek zázračně ukázal jistému mnichovi, který podle jeho podoby sošku vymodeloval.

Sošku Jezulátka přivezla ze Španělska vévodkyně Marie Manriquez de Lara, která se roku 1556 vdala za pana Vratislava z Pernštejna. Předala ji jako svatební dar své dceři Polyxeně z Lobkovic. Polyxena Jezulátko velmi uctívala a jako vzácný dar pak věnovala roku 1628 klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné.


Oblékání Pražského Jezulátka

Pražské Jezulátko lidé znají především v jeho královském oděvu. Oblékání Jezulátka zdůrazňuje jeho pravé lidství – tak jako matka obléká své dítě, tak sestry karmelitky oblékají Ježíška. Roucha samotná však naznačují jeho božství, jeho kněžský a královský majestát.
  • Bílá: barva slávy, čistoty a svatosti – pro slavnosti, dobu velikonoční a vánoční
  • Červená: barva krve a ohně – pro Svatý týden, Svatodušní svátky a svátky sv. Kříže
  • Fialová: barva pokání – pro dobu postní a adventní
  • Zelená: barva života a naděje – pro liturgické mezidobí (nejčastější barva)

První vrstvou oděvu je spodní košilka – říza či alba. Jedná se o suknici z bílého plátna s otvory pro ruce nebo s krátkými rukávy. Někdy ji zdobí jednoduchá výšivka nebo krajka. Spodní košilka se navléká přes hlavu a zapíná nebo zavazuje se vzadu. Přes řízu se obléká barevná košilka. Střihem se podobá dětské košilce s rukávy a zapíná se též vzadu. Přední díl košilky je bohatě zdobený, ve vzorech se často uplatňují motivy z křesťanské symboliky. Spodní okraj košilky bývá zakončen krajkami nebo jiným dekorem.

Navrch se obléká pláštík, který se barvou i vzorem shoduje s košilkou. Na závěr se na ruce a na krk navlékají okruží, pokud nejsou součástí košilky.
Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Poznejte pověstné pražské baroko

Poznejte pověstné pražské baroko

Pražské baroko je skutečný pojem. Objevíte je téměř všude, nechalo svůj otisk na fasádách kostelů, paláců i měšťanských domů na Malé Straně a na Starém Městě. Barokní architekti vtiskli městu nad Vltavou neopakovatelný styl a jedinečnou krásu, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

15 tipů, kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze

15 tipů, kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze

V Praze si Narození Páně můžete připomenout v několika desítkách kostelů. Část z nich nabízí mši už od 16 hodin, aby se jí mohly zúčastnit i rodiny s dětmi, další pak připomíná Narození Páně skutečně přesně o půlnoci.

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do 6. ledna 2022. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Kromě výzdoby tramvajových vozů a autobusů je letos poprvé vánočně osvětlená i horní stanice lanové dráhy – Petřín.

Kam v Praze? Na procházku po pražských betlémech!

Kam v Praze? Na procházku po pražských betlémech!

Zastavte se při vánoční procházce Prahou v některém z pražských kostelů – uvnitř totiž najdete mnohdy unikátní kouzelné betlémy s dlouhou historií. Nejzajímavější kousky spatříte v Loretě, v kostele Panny Marie Vítězné na Újezdě, ale také na Barrandově nebo Petrovicích.

Noc kostelů letos proběhne již podesáté

Noc kostelů letos proběhne již podesáté

V pátek 25. května se již podesáté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny v celé České republice. Letos se otevře bezmála 1 400 kostelů a modliteben. Bohatý program, který připravují jednotlivé farnosti a sbory, má přiblížit křesťanskou víru a tradici. Celá noc začíná v 18.00 hodin vyzváněním zvonů.

Cancioneta Praga & L. Jindřich – dirigent

Vánoční koledy a písně v originálních jazycích v podání světoznámého sboru.
Praha 1, Praha

Cancioneta Praga & L. Jindřich – dirigent

Vánoční koledy a písně v originálních jazycích v podání světoznámého sboru.
Praha 1, Praha

Cancioneta Praga & L. Jindřich – dirigent

Vánoční koledy a písně v originálních jazycích v podání světoznámého sboru.
Praha 1, Praha

Cancioneta Praga & L. Jindřich – dirigent

Vánoční koledy a písně v originálních jazycích v podání světoznámého sboru.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Kapitánem na zkoušku

Chcete si vyzkoušet řízení obytné motorové lodě? Nabízíme cvičné plavby po Vltavě pod dohledem zkušených kapitánů. Naučíte se řídit loď a užijete si krásné chvíle na řece.
Praha 1, Praha

Kurzy inline bruslení pro všechny

Kurzy inline bruslení pro malé i velké, skupinová a individuální výuka, to vše v Mladé Boleslavi a nově i ve městech Nymburk, Kolín, Plzeň, Opava a Brno.
Praha, Praha

Nevšední prohlídka Prahy na skákacích botách – Powerbock tour

Nevšední prohlídka pražských památek na skákacích botách, to je nezapomenutelný zážitek plný adrenalinu!
Praha, Praha

Aquaklub Želvička

Aquaklub Želvička nabízí volnočasové aktivity v oblasti sportu – kurzy, individuální výuku i rekondiční a relaxační pobyty, nejen v Praze, ale i na dalších místech České republiky.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace

Red Salon

Do kadeřnického salónu na dobrou kávu? Pražský Red Salon má dvě patra a právě v tom horním se nachází útulná kavárna, která pokračuje přes bar do miniaturní knihovny.
Praha 1, Praha

Restaurant Café NG Kinský

Čisté a moderní prostory restaurace Café NG Kinský naleznete v centru Prahy na Staroměstském náměstí v budově Národní galerie.
Praha, Praha

Brasilská restaurace Brasileiro Praha U Zelené žáby

Originální brazilské churrasco-rodizio rodiny Ambiente v centru Prahy. Dát si zde můžete grilované jihoamerické hovězí maso, dobroty ze salátového baru, caipirinhu či brazilské dezerty. Vše funguje na principu "sněz, co můžeš".
Praha 1, Praha

Restaurace Mincovna

Restaurace Mincovna má prestižní adresu: Staroměstské náměstí. To je garancí multikulturního prostředí. Restauraci totiž vyhledávají jak turisté a návštěvníci Prahy, tak místní – našinci. Interiér a název restaurace odkazuje na pražskou mincovnu, která se v objektu před dvěma stoletími nacházela.
Praha 1, Praha