Úvod > Kam pojedete? > Kraj Vysočina > Havlíčkobrodsko > Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou

Proč se právě tohle město řadí k nejhezčím na Sázavě, a dokonce se mu přezdívá perla Posázaví? Důvodem není historické centrum se starodávnými domy, takové najdete téměř všude, ale hrad na skalním ostrohu nad řekou. Když vyšplháte na jeho věž, uvidíte Ledeč i Sázavu jako na dlani.

Co musíte vidět v Ledči nad Sázavou

Prohlídku areálu hradu spojte s návštěvou muzea s expozicí plyšových medvídků, sestupem do podzemí, kde se usadili čerti, a výstupem na hradní věž. Uvidíte odtud historické jádro města se synagogou a kostelem sv. Petra a Pavla na břehu Sázavy. Památník u kostela připomíná faráře Josefa Toufara, s jehož pastoračním působením v blízké Číhošti je spjat takzvaný číhošťský zázrak, kdy během adventu 1949 došlo k dodnes k nevyjasněnému pohybu dřevěného křížku na oltáři.
 

Zajímavosti na Sázavě

Když v Ledči nad Sázavou nasednete na Posázavský Pacifik a svezete se na zastávku Stvořidla, vystoupíte u jednoho z nejhezčích úseků Sázavy. Řeka tu protéká mezi skalami, má větší spád a vytváří řadu peřejí. Do Ledče se můžete vrátit na lodi nebo pěšky po značené cestě, z níž vede odbočka do Sluneční zátoky. Tady v letech 1925–45 tábořil se svým oddílem Jaroslav Foglar, zvaný Jestřáb. Památník na okraji louky připomíná, že ve Sluneční zátoce se odehrává děj knížky Hoši od Bobří řeky.
 

Hrady, střed Česka a zvířata

Z hradní věže zahlédnete zříceninu hradu Melechov a hrad Lipnici, obě místa ale jsou trochu z ruky. Vydejte se raději do Číhoště; kostel Nanebevzetí Panny Marie najdete snadno, ale objevíte tu i skrytou kuriozitu: geografický střed České republiky. Zastavit se můžete v záchranné stanici fauny v Pavlově, k romantickým výletům zve lesopark Šeptouchov se skálou, na jejíž vrchol a k vyhlídkové plošině vede schodiště. Nachází se tu i vchod do zatím nepřístupných krápníkových jeskyní.

Letecký pohled Ledeč nad Sázavou

Turistická informační centra


Aktivity

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Zátoku, kde se konalo několik táborů legendárního oddílu Pražská dvojka pod vedením spisovatele Jaroslava Foglara, najdete při trati Posázavského Pacifiku Světlá nad Sázavou – Čerčany. Část řeky Sázavy v těchto místech patří nejen mezi vodácké ráje, ale je i místem známým z knih Jaroslava Foglara.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Lesopark Šeptouchov v Ledči nad Sázavou

Šeptouchov nabízí možnost celoročních procházek v klidném lesoparku nedaleko centra města. Z vyhlídky na šeptouchovských skalách se nabízí krásný pohled na město a široké okolí.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Památník faráře Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou

Na Boží hod velikonoční, v roce 2013, po ranní mši svaté byl v parku před kostelem sv. Petra a Pavla slavnostně vysvěcen památník P. Josefa Toufara rodáka z Arnolce, který byl významnou osobností kraje Vysočina.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou – Medvídkové království

Hrad Ledeč nad Sázavou nabízí především dětem speciální okruh Medvídkové království. Spolu s průvodcem se na tomto dětském okruhu podívají nejmenší návštěvníci na ohromnou sbírku hraček, ve které dominují plyšoví medvídci.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Muzeum Jaroslava Foglara

Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Jedná se o stálé muzeum vzniklé k výročí 110 let od narození pana Jaroslava Foglara.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Židovská historie v Ledči nad Sázavou

V Ledči nad Sázavou můžete navštívit židovský hřbitov a synagogu, která patří mezi nejstarší a stavebně nejzajímavější v Posázaví.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Kostel sv. Petra a Pavla v Ledči nad Sázavou

Založení kostela sv. Petra a Pavla se datuje na počátku 14. století. Kostel je postaven v gotickém slohu.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Hotel Kouty – odpočinek uprostřed lesů

Hotel je obklopen lesy, loukami a rybníkem se pstruhy. Areál samotný nabízí 100 000 m² naprostého klidu. Kolem hotelu nejsou žádné rušné silnice. Díky tomu se zde výborně zrelaxujete. Ubytovat se můžete také v pohodlných chatičkách.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Penzion a restaurace U řeky

Přijďte ochutnat tradiční i moderní jídla do nové, útulné restaurace v krásném prostředí Vysočiny na břehu řeky Sázavy s výhledem na ledečský hrad.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Pojeďte na výlet


Pěšky po Instagramové stezce plné přírodních fotokoutků

Patříte k milovníkům selfíček? Instagramová stezka vás k vysněným fotkám doslova přivede. Tento výlet je určen všem, kteří se rádi projdou. Výchozím bodem je obec Vír.

Putování po Instagramové stezce Vysočinou na kole

Pokud si z výletu rádi doveze krásnou fotku a sdílíte zážitky s ostatními, projděte si Instagramovou stezku, která vede Vysočinou. Nabízí krásná neokoukaná zákoutí, které vytvoří ideální kulisy pro vaše fotografie, kterými pak můžete inspirovat své přátele. Fotit se na této stezce samozřejmě není podmínkou, můžete si užít krásu zdejší krajiny i bez mobilů či fotoaparátů. Bylo by možná ale škoda, vzpomínky na krásnou krajinu neuchovat.

Procházka mezi roubenkami v Křižánkách na Vysočině

Pokud trávíte čas rádi v přírodě, objevujete nová místa a nezastaví vás ani chladnější teploty, pak pro vás máme tip na procházku mezi krásnými roubenými domky, které jsou zasazené do jedinečné krajiny Vysočiny. Křižánky jsou malebnou vesnicí, jejíž okolí je rájem turistů, cyklistů a bežkařů, na Křižánkách se dokonce údajně objevily první lyže na Vysočině.
procházka kolem roubenek, Výlety pro děti

Po stopách sklářů na Vysočině

České sklárny mají dlouhou historii sahající až do 13. století. Nejproslulejší jsou oblasti v pohraničí, ale věděli jste, že má sklářské řemeslo velkou tradici také na Vysočině? Vyrazte po stopách sklářů do překrásné krajiny CHKO Žďárských Vrchů plné říček, kopců, skal a malebných vesniček, která vás okouzlí v každém ročním období.
za skláři na Vysočinu, Cesty poznání