Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové
Kultura

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.
Pro výrobu křišťálového a opálového skla dali postavit v roce 1905 Antonín Jílek a Franz Vetter sklárnu v severní části města proti výpravní budově Dolního nádraží. Specialitou sklárny bylo černé burelové sklo a skla tmavých barev. Po odchodu Franze Vettera se stal novým společníkem bratr Václav Jílek a od roku 1919 nesla sklárna nový název Bří Jílkové. Od roku 1935 začala sklárna svá skla zušlechťovat a spolupracovat s profesory pražské umělecko – průmyslové školy, např. Josefem Drahoňovským. Po privatizaci v roce 1993 byla sklárna rekonstruována.

Po válce se sklárna stala součástí podniku Crystalex v Novém Boru a v roce 1993 ji odkoupili potomci původních majitelů. Současná společnost byla založena s názvem Ars Vitraria, s.r.o., v roce 2005. Hlavním cílem byla záchrana sklárny Jílek v Kamenickém Šenově po nuceném výhasu v roce stého výročí od jejího založení. V roce 2007 byl změněn název společnosti na CKV s.r.o., který je tvořen počátečními písmeny jmen stávajících společníků.

Firma pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla do rotačních i nerotačních forem i skla hutně tvarovaného bez forem. Zabývá se tradiční malosériovou výrobou skla z olovnatých i bezolovnatých sklovin, zušlechtěného malováním, rytím, broušením i pískováním. Zvláštními komoditami jsou sklo hutně tvarované, vitráže a sklo pro architekturu.

V současné době společnost operuje v provozovně sklárna Jílek v Kamenickém Šenově. V prostorách sklárny byl natáčen i příběh z poslední série seriálu Zdivočelé země.

Exkurze (upřednostňovány jsou spíše skupiny) do sklárny je možná nejlépe dopoledne mezi 8:00 – 12:00 (10:00 – 10:30 přestávka).

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2023 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 1. dubna do 29. října o víkendech. Od 29. května do 29. září jezdí vlaky i v pracovní dny.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Za kvetoucí měsíčnicí

Tradiční turistická a cykloturistická akce vedoucí nádhernou přírodou okolí Kamenického Šenova a Lužickými horami.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Hudební festival Kamenice 2023

Koncerty, tanec, filmy, přednášky, sportovní aktivity, dobré jídlo a pití a spousta dalšího. Prostě našlapané tři dny v České Kamenici! Vystoupí Tata Bojs a další!
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Českolipský komorní cyklus 2023

Šestý ročník komorní koncertní řady situovaný převážně do města Česká Lípa proběhne v letošním roce od 7. dubna do 12. prosince. Na pěti koncertech se představí renomované osobnosti a soubory ze světa klasické hudby i talentovaní hudebníci na prahu úspěšné kariéry.
Česká Lípa, Liberecký kraj

Sklárna Klimchi v Kamenickém Šenově

Značku Klimchi založil roku 2019 v rodinné sklárně v Kamenickém Šenově mladý podnikatel Lukáš Klimčák. V historické sklárně vyrábí stolní sklo se specifickými dekory, typickými pro oblast na rozhraní Českého středohoří a Lužických hor.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Lesopark s lesním pramenem Žába v Kamenickém Šenově

Na západním úpatí Šenovského vrchu v Kamenickém Šenově jsou bývalé přírodní lázně, založené roku 1928 místním Spolkem pro přírodní léčbu v bývalé vile rodiny Zahnů, dnes penzion Tavba. V okolí je lesopark, kde vyvěrá vydatný pramen Žába, který v roce 1931 upravil sochař Rudolf Liebisch.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Preciosa Lighting

Hlavním sídlem společnosti je Jablonec nad Nisou, kde Preciosa navazuje na staletou tradici menších sklářských společností. Pod značkou Preciosa ale působí i někdejší firma Lustry Kamenický Šenov, nyní Preciosa Lighting, největší tuzemský výrobce lustrů a osvětlení.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Pavlasů v Kamenickém Šenově

V Kamenickém Šenově můžete zavítat do restaurace U Pavlasů k příjemnému posezení buď přímo v restauraci nebo na terase s možností grilování.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Motorest U Koně Kamenický Šenov

Motorest U Koně se nachází nedaleko Panské skály, přímo pod Prácheňskou vyhlídkou a její lyžařskou sjezdovkou. Nabídnou vám zde ubytování, speciality kuchyně a příjemné posezení na terase s vyhlídkou do přírody. Pravidelně jsou zde pořádány zábavné akce.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Pekárna Martin

Nejen pro řemeslný chleba s kmínem vyrazte do Pekárny Martin,  kromě francouzské bagety, čerstvých housek nebo pletýnek tu můžete koupit také uzeniny, masné výrobky, farmářské mléko, kávu. A to pořád není všechno, Martin otevřel i bistro s hotovými jídly.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Pivovar Kotouč v České Kamenici

V bývalém knížecím pivovaru se opět začalo vařit pivo v roce 2015. Pivo je živé, nepasterizované a nefiltrované, vařené v nejstarší dochované historické barokní budově pivovaru postavené roku 1739.
Česká Kamenice, Ústecký kraj