Úvod > Česká nej > Průmysl > Sklárna v Novém Boru - největší sklárna v České republice
Průmysl

Sklárna v Novém Boru – největší sklárna v České republice

Crystalex v Novém Boru je největší sklárnou v Česku. Sklářství v okolí dnešního Nového Boru má dlouhou tradici. V 17. století působila v této oblasti řada sklářů a dekoratérů. Nebývalá expanze českého sklářství nastává v 18. a 19. století, kdy se rodí moravské sklárny a v severních Čechách se koncentruje prakticky veškerý zahraniční obchod s českým sklem.
Málo zemí se může pochlubit tak dlouhou, staletí nepřerušenou sklářskou tradicí. Ve výrobcích společnosti Crystalex se odráží zručnost a umění českých sklářů i znalosti, předávané z pokolení na pokolení. Novoborský Crystalex je významným světovým výrobcem křišťálového skla, jak v moderním závodě v Novém Boru, tak i v moravské sklárně Karolinka. Sklárny vynikají vysokým podílem ruční práce na výrobě a produkci především broušeného skla. Vlastní ochranné známky Bohemia B, Bohemia Glass a Bohemia Crystal.

Nyní je Crystalex největší výrobce nápojového skla v České republice. 90 % produkce úspěšně míří na export do 70 zemí. Nejvýznamnějšími odběrateli jsou státy EU, Rusko a Ukrajina i stále náročnější klientela dalších zemí bývalého Sovětského svazu. Významné prodeje jsou i na trzích Severní a Jižní Ameriky, a v řadě afrických a asijských zemí.
 

Z historie sklárny Crystalex

Sklářství v České republice má mnohem delší historii než ve většině jiných zemí. Jedinečná tradice vychází především z kvality lidských zdrojů, které se zde vyvíjely a kultivovaly po staletí, a dále také z kvality dostupných sklářských písků a bohatství českých lesů. České sklářské rody významně ovlivňovaly evropský technologický vývoj i umělecké styly již od 17. století.

Sklářství v Novém Boru a schopnosti místních sklářů i dekoratérů se staly legendou. V 18. a 19. století se téměř veškerý obchod s českým sklem postupně koncentroval právě zde. Kromě tohoto centra se zrodily i nové moravské sklárny. Vyzrálá tradice domácího sklářství byla již tehdy vyzdvižena na solidní průmyslovou i obchodní úroveň. Spojením 55 menších provozů vznikl v roce 1945 národní podnik Borocrystal. Po dalším rozšíření vznikl v roce 1953 státní oborový podnik Borské sklo. Významným krokem bylo fyzické sloučení provozů do velkoryse vybudovaného novoborského areálu v roce 1967.

Podnik přijal v roce 1974 nové jméno Crystalex, které je odvozeno od pojmu „český křišťál“. Ten v každém ohledu nabízí nesrovnatelně vyšší užitné i estetické vlastnosti než jiná skla. Je třpytivější, průzračnější a zároveň odolnější. Současný majitel, který novoborský závod a moravskou Karolinku koupil v roce 2009, nasměroval své investice do zachování image českého skla a vytvořil v Novém Boru prosperující firmu, která je zároveň významným regionálním zaměstnavatelem. Také současný název firmy Crystalex CZ navazuje na trhy prověřenou tradici a kvalitu.
Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

České sklo – synonymum kvality a tradice

České sklo – synonymum kvality a tradice

Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

Na severu Čech najdete kraj, kde se již po staletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Jedním z jeho srdcí je Nový Bor: středověké sklářské hutě jako vystřižené z pohádek tu už sice nenajdete, ale můžete navštívit větší i menší sklářské manufaktury, dílny a sklářské galerie. Dokonce tu mají i Sklářské muzeum.

V Novém Boru probíhá světový festival skla

V Novém Boru probíhá světový festival skla

Sklo nás spojuje. To je nové motto pro XIII. ročník Mezinárodního sklářského sympozia (IGS), které probíhá v Novém Boru od 4. do 7. října 2018. Kromě českých sklářů se na festivalu setkáte také s účastníky z Finska, Argentiny, Japonska nebo USA. Na padesát umělců tvoří během sklářského sympozia ve sklárnách po celém regionu. Návštěvníci jim mohou během sobotního dne otevřených dveří nahlédnout pod ruce.

Ubytování a restaurace

Pivovar Born v Novém Boru

Pivovar Born v Novém Boru

Nový Bor, Liberecký kraj
Autokemp Jiskra v Novém Boru

Autokemp Jiskra v Novém Boru

Nový Bor, Liberecký kraj
Autentická asijská restaurace BẾP

Autentická asijská restaurace BẾP

Nový Bor, Liberecký kraj
 Rodinný pivovar Skalický Budulínek

Rodinný pivovar Skalický Budulínek

Skalice u České Lípy, Liberecký kraj