Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Sklárna Annín na Šumavě
Památky

Sklárna Annín na Šumavě

Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně na Šumavě. Najdete jí mezi Sušicí a Kašperskými Horami. Založena totiž byla již roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou.
Sklárnu v Anníně založil kašperskohorský měšťan Augustin Müller a tehdejší Augustinova huť byla vybudována velkoryse. Vedle sklářů v huti zde pracovali také brusiči, rytci, pozlacovači a malíři skla. Okolo sklárny začala vyrůstat osada. V prvních desetiletích historie sklárny se zde vystřídala řada skelmistrů. K těm vynikajícím patřil například Paul Meyr, který zde vyráběl především zdobené křišťálové sklo nebo Johann Lötz, za jehož éry ve 30. a 40. letech 19. století proslula sklárna vynikajícím vrstveným barevným sklem.
 
V roce 1863 získal sklárnu mladý sklářský továrník Josef Eduard Schmid a jeho firma se začala rychle rozvíjet. Přibyla parní brusírna a pece byly přestavěny na generátorový plyn. Sklárna vyráběla velmi luxusní křišťálové sklo, barevné sklo (zvláště oblíbené alabastrové či růžové sklo) a také stříbřené sklo. Se svými výrobky sklízela úspěchy na mnoha domácích i zahraničních výstavách. S úspěchy rostl nejen počet zaměstnanců, ale také osada Annín, ve které byla v roce 1870 otevřena i škola. V roce 1910 převzal firmu Schmidův zeť František Novotný a začal výrobu orientovat především na bohatě broušené křišťálové sklo, které bylo pro Annín charakteristické po celé 20. století.
 
Roku 1945 byla sklárna zestátněna a v roce 1948 zde tehdejší národní podniku Šumavské sklárny zastavil provoz sklářské pece a v provozu zůstala jen brusírna. V roce 1993 byla brusírna privatizována firmou Antonín Rückl, synové, ale provoz byl značně omezen. Až roku 2012 sklárnu koupil součastný majitel, který zde obnovil brusičskou dílnu. V červnu 2016 se v Anníně po téměř 70 letech rozhořel oheň ve sklářské peci. A tak se tu dnes pod rukama sklářských mistrů znovu rodí ze žhavé hmoty vázy, misky, svícny a další krásné věci. Návštěvníci se ale nemusí jen dívat, mohou si foukání skla i vyzkoušet.
 

Muzeum skla a prodejní galerie

V historické budově staré sklárny můžete navštívit muzeum a prodejní galerii skla. Soukromé sklářské muzeum bylo vybudováno v bývalých provozech leštírny broušeného skla a představuje průřez produkcí sklárny, která patří k nejstarším nepřetržitě pracujícím sklářským provozům v Evropě.
 
Mezi zhruba 200 exponáty, z nichž jsou některé předměty naprostými unikáty, uvidíte například alabastrová skla z 19. století ve stylu druhého rokoka. Vedle nich nechybí ani bohatá paleta skla v historizujících stylech – proslulá malovaná skla dekorovaná na povrchu zlatým irisem, který byl specialitou sklárny, dále také stříbřená skla a další pěkné kousky. Zajímavou skupinou exponátů jsou pohárky a číšky na likéry či poháry na víno z první čtvrtiny 20. století. A samozřejmě je zde i broušené sklo v mnoha jeho podobách 20. do 21. století. Skleněné předměty pak doplňují i dokumenty instalované na panelech, na nichž se můžete seznámit se zdejší sklářskou historií.

Expozice historického skla je otevřena v rozlehlých prostorách dnes již nefunkční brusírny a její expozice se zaměřuje na techniky a historii broušeného skla. Muzeum má po dohodě bezbariérový přístup a je zde i dětský koutek. Pořádají se zde komentované prohlídky i ukázky broušení skla.

Aktuality

Noční prohlídky na hradě Kašperk

Od 11. do 13. července se návštěvníci mohou vydat na dobrodružné noční prohlídky hradu Kašperk.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Noční prohlídky na hradě Kašperk

Od 11. do 13. července se návštěvníci mohou vydat na dobrodružné noční prohlídky hradu Kašperk.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dny šumavského trojhradí na hradě Kašperk

Podívejte se na hrad jinou optikou! Proč byl hrad postavený právě zde? Jak podoba hradu ovlivňovala život v něm? Jak to bylo například se zdrojem vody? Měl hrad nějaká "zadní vrátka"? Na tyto a další otázky najdete odpověď na Dnech šumvaského trojhradí.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dny šumavského trojhradí na Kašperku – podzim 2024

Společná akce hradů Kašperk, Rabí a Velhartice!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dubnové prohlídky hradu Kašperk

Dubnové prohlídky hradu Kašperku se konají každý víkend. Projděte si hrad bez průvodce a časového omezení!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dubnové prohlídky hradu Kašperk

Dubnové prohlídky hradu Kašperku se konají každý víkend. Projděte si hrad bez průvodce a časového omezení!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Za šumavskými skřítky na Kašperk

Vydejte se do osvětleného hradu, poznejte příběhy a pověsti šumavských skřítků, plňte úkoly a vyslužte si odměnu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Samostatné říjnové prohlídky na hradě Kašperk

Měsíc říjen už tradičně patří samostatným prohlídkám, jež umožňují si hrad projít bez průvodce a bez časového limitu (v rámci otevírací doby památky).
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel s kostnicí se nachází na vršku v ohybu řeky Otavy u obce Annín, která je proslavena svou dodnes fungující sklárnou. Romantická osada pod vrchem Mouřenec leží asi 12 kilometrů jižním směrem od Sušice. Z vršku Mouřence se nabízejí pěkné výhledy do okolí a na hrad Kašperk.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Skleněná socha sv. Vintíře v Anníně

Na Vitnířově stezce potkáte neobvyklou skleněnou sochu svatého Vintíře od sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Nachází se nedaleko kostela sv. Mořice v Anníně.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Sklářské muzeum Annín v osadě Rajsko u Annína

Muzeum, které připomíná tradici šumavského sklářství, vzniklo v osadě Rajsko u Annína na Klatovsku. Hned vedle muzea funguje také malá manufaktura, kde jedni z posledních brusičů v oblasti udržují tradici kdysi slavného šumavského řemesla.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Keramická dílna Stáni Sporkové Ptáčkové

Keramický ateliér Stáni Sporkové Ptáčkové – zážitkové kurzy keramického tvoření nebo točení na kruhu.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Kostelík Panny Marie Bolestné ve Vatěticích

Nedaleko šumavských Hartmanic je osada Vatětice. Kdysi významná obec za minulého režimu takřka zanikla, stejně jako krásná kaple svaté Panny Marie Bolestné. Nový kostelík zasvěcený této patronce nechal na své náklady vybudovat Jakub Vinčálek mezi lety 2012 až 2017.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Muzeum dřevařství Dlouhá Ves na Šumavě

Muzeum Dřevařství v Dlouhé Vsi na Šumavě je tematicky zaměřeno na těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití. Tyto činnosti byly pro oblast Centrální Šumavy, Blanského lesa a Horního Pootaví hlavním předmětem činnosti a zdrojem obživy místních obyvatel.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Rybolov a muškaření v Anníně na Šumavě

Plánujete o dovolené rybařit, ale stále hledáte vhodné místo? Vydejte se za námi na Šumavu, kde jsou pro rybáře i muškaře skvělé podmínky. Rybolov na Šumavě má mnohaletou tradici a také jedinečné kouzlo.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Autocamping Annín I.

Autokemping v oblasti Šumava u řeky Otavy, nabízí levné ubytování v bungalovech a chatkách, ve vlastních přívěsech, karavanech a stanech. Kemp má nové sociální zařízení, restaurace s terasou, dětské hřiště a koupaliště.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Chalupy Rajsko na Šumavě

Rajsko leží 8 km od Kašperských Hor a 6 km od Sušice. Každá chalupa se skládá ze 2 zcela oddělených stejných mezonetových apartmá,
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Šumavská chalupa v Divišově

Stylově zařízená restaurace a penzion při hlavní trase z Dlouhé Vsi do Sušice. Vyberete si zde z množství pokrmů české a staročeské kuchyně, domácích limonád i výborného piva.
Sušice, Plzeňský kraj

Hotel Vintíř

Nabízíme příjemné ubytování a českou kuchyni.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Apartmánový dům Stará pošta v Hartmanicích

Čtyři apartmány (vhodné jak pro jednotlivé rodiny tak i celý dům k pronájmu pro až 16 osob) v původní architektuře na náměstí horského městečka Hartmanice na Šumavě, které nabízí veškerý civilizační komfort.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Perly Šumavy – skvělá dovolená na Šumavě

Nový šumavský hotelový řetězec nabízející 300 lůžek v hotelích a penzionech. Jednotlivá ubytovací zařízení jsou rozmístěna prakticky po celé Šumavě.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Aparthotel Hartmanice

Rodinná dovolená uprostřed krásné přírody v klidu a soukromí domova – přesně tohle Vám poskynou apartmány Šumava v horském městečku Hartmanice. Nově zrekonstruovaný apartmánový dům se nachází v samém centru obce. V přízemí domu si návštěvníci pohou posedět v příjemné kavárně.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Kašperskohorský pivovar

Řemeslný pivovar v centru Šumavy v krásném místě Kašperských Hor pod hradem Kašperk, kudy chodil i starý Klostermann. Tento minipivovar patří k nejnovějším na Šumavě, založen byl terpve v roce 2016.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj