!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Sklárna Annín na Šumavě
Památky

Sklárna Annín na Šumavě

Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně na Šumavě. Najdete jí mezi Sušicí a Kašperskými Horami. Založena totiž byla již roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou.
Sklárnu v Anníně založil kašperskohorský měšťan Augustin Müller a tehdejší Augustinova huť byla vybudována velkoryse. Vedle sklářů v huti zde pracovali také brusiči, rytci, pozlacovači a malíři skla. Okolo sklárny začala vyrůstat osada. V prvních desetiletích historie sklárny se zde vystřídala řada skelmistrů. K těm vynikajícím patřil například Paul Meyr, který zde vyráběl především zdobené křišťálové sklo nebo Johann Lötz, za jehož éry ve 30. a 40. letech 19. století proslula sklárna vynikajícím vrstveným barevným sklem.
 
V roce 1863 získal sklárnu mladý sklářský továrník Josef Eduard Schmid a jeho firma se začala rychle rozvíjet. Přibyla parní brusírna a pece byly přestavěny na generátorový plyn. Sklárna vyráběla velmi luxusní křišťálové sklo, barevné sklo (zvláště oblíbené alabastrové či růžové sklo) a také stříbřené sklo. Se svými výrobky sklízela úspěchy na mnoha domácích i zahraničních výstavách. S úspěchy rostl nejen počet zaměstnanců, ale také osada Annín, ve které byla v roce 1870 otevřena i škola. V roce 1910 převzal firmu Schmidův zeť František Novotný a začal výrobu orientovat především na bohatě broušené křišťálové sklo, které bylo pro Annín charakteristické po celé 20. století.
 
Roku 1945 byla sklárna zestátněna a v roce 1948 zde tehdejší národní podniku Šumavské sklárny zastavil provoz sklářské pece a v provozu zůstala jen brusírna. V roce 1993 byla brusírna privatizována firmou Antonín Rückl, synové, ale provoz byl značně omezen. Až roku 2012 sklárnu koupil součastný majitel, který zde obnovuje brusičskou dílnu a pokud to podmínky dovolí, zažehnou se zde opět i sklářské pece.
 

Muzeum skla a prodejní galerie

V historické budově staré sklárny můžete navštívit muzeum a prodejní galerii skla. Soukromé sklářské muzeum bylo vybudováno v bývalých provozech leštírny broušeného skla a představuje průřez produkcí sklárny, která patří k nejstarším nepřetržitě pracujícím sklářským provozům v Evropě.
 
Mezi zhruba 200 exponáty, z nichž jsou některé předměty naprostými unikáty, uvidíte například alabastrová skla z 19. století ve stylu druhého rokoka. Vedle nich nechybí ani bohatá paleta skla v historizujících stylech - proslulá malovaná skla dekorovaná na povrchu zlatým irisem, který byl specialitou sklárny, dále také stříbřená skla a další pěkné kousky. Zajímavou skupinou exponátů jsou pohárky a číšky na likéry či poháry na víno z první čtvrtiny 20. století. A samozřejmě je zde i broušené sklo v mnoha jeho podobách 20. do 21. století. Skleněné předměty pak doplňují i dokumenty instalované na panelech, na nichž se můžete seznámit se zdejší sklářskou historií.

Nově otevřená expozice historického skla je zatím jen první částí muzea, druhá bude otevřena v průběhu roku 2016 v rozlehlých prostorách dnes již nefunkční brusírny a její expozice se zaměří na techniky a historii broušeného skla. Muzeum má po dohodě bezbariérový přístup a je zde i dětský koutek. Pořádají se zde komentované prohlídky i ukázky broušení skla.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
30.5.
Babouci

Babouci

Kašperské Hory, Šumava
1.7.
29.8.
Komentované prohlídky města Kašperské Hory

Komentované prohlídky města Kašperské Hory

Kašperské Hory, Šumava
5.7.
Purgatio

Purgatio

Kašperské Hory, Šumava
7.8.
8.8.
Kašperskohorská pouť - Pouť Panny Marie Sněžné

Kašperskohorská pouť - Pouť Panny Marie Sněžné

Kašperské Hory, Šumava