Úvod > Co chcete dělat? > Sklárna Annín na Šumavě
Památky

Sklárna Annín na Šumavě

Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně na Šumavě. Najdete jí mezi Sušicí a Kašperskými Horami. Založena totiž byla již roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou.
Sklárnu v Anníně založil kašperskohorský měšťan Augustin Müller a tehdejší Augustinova huť byla vybudována velkoryse. Vedle sklářů v huti zde pracovali také brusiči, rytci, pozlacovači a malíři skla. Okolo sklárny začala vyrůstat osada. V prvních desetiletích historie sklárny se zde vystřídala řada skelmistrů. K těm vynikajícím patřil například Paul Meyr, který zde vyráběl především zdobené křišťálové sklo nebo Johann Lötz, za jehož éry ve 30. a 40. letech 19. století proslula sklárna vynikajícím vrstveným barevným sklem.
 
V roce 1863 získal sklárnu mladý sklářský továrník Josef Eduard Schmid a jeho firma se začala rychle rozvíjet. Přibyla parní brusírna a pece byly přestavěny na generátorový plyn. Sklárna vyráběla velmi luxusní křišťálové sklo, barevné sklo (zvláště oblíbené alabastrové či růžové sklo) a také stříbřené sklo. Se svými výrobky sklízela úspěchy na mnoha domácích i zahraničních výstavách. S úspěchy rostl nejen počet zaměstnanců, ale také osada Annín, ve které byla v roce 1870 otevřena i škola. V roce 1910 převzal firmu Schmidův zeť František Novotný a začal výrobu orientovat především na bohatě broušené křišťálové sklo, které bylo pro Annín charakteristické po celé 20. století.
 
Roku 1945 byla sklárna zestátněna a v roce 1948 zde tehdejší národní podniku Šumavské sklárny zastavil provoz sklářské pece a v provozu zůstala jen brusírna. V roce 1993 byla brusírna privatizována firmou Antonín Rückl, synové, ale provoz byl značně omezen. Až roku 2012 sklárnu koupil součastný majitel, který zde obnovil brusičskou dílnu. V červnu 2016 se v Anníně po téměř 70 letech rozhořel oheň ve sklářské peci. A tak se tu dnes pod rukama sklářských mistrů znovu rodí ze žhavé hmoty vázy, misky, svícny a další krásné věci. Návštěvníci se ale nemusí jen dívat, mohou si foukání skla i vyzkoušet.
 

Muzeum skla a prodejní galerie

V historické budově staré sklárny můžete navštívit muzeum a prodejní galerii skla. Soukromé sklářské muzeum bylo vybudováno v bývalých provozech leštírny broušeného skla a představuje průřez produkcí sklárny, která patří k nejstarším nepřetržitě pracujícím sklářským provozům v Evropě.
 
Mezi zhruba 200 exponáty, z nichž jsou některé předměty naprostými unikáty, uvidíte například alabastrová skla z 19. století ve stylu druhého rokoka. Vedle nich nechybí ani bohatá paleta skla v historizujících stylech – proslulá malovaná skla dekorovaná na povrchu zlatým irisem, který byl specialitou sklárny, dále také stříbřená skla a další pěkné kousky. Zajímavou skupinou exponátů jsou pohárky a číšky na likéry či poháry na víno z první čtvrtiny 20. století. A samozřejmě je zde i broušené sklo v mnoha jeho podobách 20. do 21. století. Skleněné předměty pak doplňují i dokumenty instalované na panelech, na nichž se můžete seznámit se zdejší sklářskou historií.

Expozice historického skla je otevřena v rozlehlých prostorách dnes již nefunkční brusírny a její expozice se zaměřuje na techniky a historii broušeného skla. Muzeum má po dohodě bezbariérový přístup a je zde i dětský koutek. Pořádají se zde komentované prohlídky i ukázky broušení skla.

Ubytování a restaurace v okolí

Autocamping Annín I.

Autocamping Annín I.

Dlouhá Ves, Plzeňský kraj
Chalupy Rajsko na Šumavě

Chalupy Rajsko na Šumavě

Dlouhá Ves, Plzeňský kraj