Úvod > Aktuality > Krakonoš: démon, pohádkový dědeček i předloha Tolkienova čaroděje Gandalfa
Zážitky

Krakonoš: démon, pohádkový dědeček i předloha Tolkienova čaroděje Gandalfa

Poslechněte si audio verzi článku
Krkonošské pohádky z televizních Večerníčků a další filmové pohádky a příběhy, staré mapy, pohádkové muzeum, sochy, hotely a dokonce i pivovar: to jsou místa, kde se můžete setkat s Krakonošem. Prastarý vládce Krkonoš se dokonce stal předobrazem pro čaroděje Gandalfa z Hobita a Pána prstenů.
Jeden jako druhý: Ian McKellen a čaroděj Gandalf
František Peterka a pán hor Krakonoš
Bájného pána našich nejvyšších hor Krkonoš si většina představí tak, jak ho zná z Krkonošských pohádek. Starší vousatý muž bafající z fajfky, v dlouhém plášti, s širokým kloboukem a holí v ruce: to byl dokonalý Krakonoš v podání herce Františka Peterky. Jediný hraný seriál v historii televizních večerníčků, které jsou jinak výhradně animované, se natáčel od roku 1974 do roku 1984 a má dvacet dílů. Natočila ho režisérka Věra Jordánová podle scénáře Boženy Šimkové. Autorkou námětu byla Marie Kubátová, která vymyslela postavu lakotného Trautenberka.
 

Zákulisí Krkonošských pohádek

Předlohou pro Trautenberka byli Trauttenbergové z Trauttenbergu, starý německý šlechtický rod, který vlastnil polnosti a usedlosti v Podkrkonoší a kolem Jilemnice. Krakonoš má předlohu mnohem podivnější: jeho první vyobrazení pochází z mapy Slezska, kterou v 16. století zhotovil vratislavský kartograf Martin Helwig. Místo vousatého pána přes kopce přechází mytická bytost s kopyty, čertovským ocasem, parohy a nezbytnou holí. Aby všem bylo jasné, s kým mají tu čest, pod zjevením ze středověkých legend je uvedeno staré Krakonošovo jméno Rübenzahl.

Setkat se s ním můžete tváří v tvář, ani nemusíte listovat ve starých mapách: cestu do Krkonoš si naplánujte přes Trutnov. Krakonoš ve své prapůvodní podobě stojí v Krkonošské ulici uprostřed kruhového objezdu u Tesca.
 

Krakonoš mění podobu

V dalších staletích Krakonoš měnil jména i podobu. Z Rübenzahla se stal Rubical, Ribenzall a počeštěný Rýbrcoul, v některých příbězích vystupoval jako Hrubykal a také Zlatohlav, Krákora, pan Johannes či pan Jan z Hory. Nakonec se ze zákeřného a náladového démona, který na sebe brával zvířecí a strašidelné podoby, lidi občas neprávem ztrestal a ubližoval nevinným, stal český pohádkový Krakonoš. Poprvé prý tohle jméno použil spisovatel a dramatik Václav Kliment Klicpera v roce 1824 v básni Krkonošská kleč.

Urostlého muže v dlouhém plášti s plnovousem a kloboukem zdobeným sojčím pírkem, který hájí spravedlnost, pomáhá ubožákům a zahání zlé nemoci, potkáte v Krkonoších téměř na každém kroku. Velký Krakonoš odpočívá třeba v expozici Pohádkové Krkonoše v informačním centru Rýchorka ve Svobodě nad Úpou.

Trutnově je pivovar a hotel  Krakonoš a Krakonošova kašna, nad Úpskou jámou se rozkládá Krakonošova zahrádka, lavinové pole na jihozápadním úbočí Sněžky se nazývá Krakonošova rukavice, a v Jilemnici nebo ve Špindlerově Mlýně v zimě staví Krakonoše ze sněhu. Existuje i hřiště Krakonošův palouček, Krakonošova vyhlídka či rozcestí Krakonošova snídaně, a s pánem Krkonoš se samozřejmě setkáte také na nejrůznějších výstavách a při akcích na sněhu i v létě. Zkrátka Krkonoše jsou hory, kde je Krakonoš doma.
 

Jak se z Krakonoše stal Gandalf?

Někdy kolem roku 1925 namaloval německý výtvarník, ilustrátor a spisovatel Josef Madlener (1881–1967) svůj nejslavnější obraz, Der Berggeist, Duch hory. Pohlednice s dobráckým pánem hor, silně připomínajícím ochránce Krkonoš, se dostala do rukou britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. Koupil si ji prý na dovolené ve Švýcarsku a na papírový obal si tehdy napsal poznámku „the origin of Gandalf“, tedy Gandalfův původ. Tak se stařec s dlouhým vousem a velkým kloboukem stal inspirací pro slavného čaroděje Gandalfa, kterého zná díky Hobitovi a Pánovi prstenů celý svět.
Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Romantické a zároveň drsné Krkonoše inspirují filmaře od dob, kdy vznikaly první černobílé filmy, až do současnosti. Odehrávají se tu například komedie Krakonoš a lyžníci, Sněženky a Machři, Homolka a Tobolka nebo S tebou mě baví svět. Naopak tvrdou a nekompromisní tvář zimní přírody filmaři využili v dramatu Synové hor o legendárním lyžařském závodu, při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

Vydejte se s Kudy z nudy do Krkonoš! Seznámíme se s naším nejstarším národním parkem, podíváme se až na vrcholky hor do vzácné přírody, svezeme se cyklobusy a představíme vám i pár zajímavých novinek. Navíc poradíme, co podniknout v Krkonoších s dětmi a kam se vydat, když nechcete potkat davy turistů. Objevujte Krkonošský národní park a Krkonoše jinak!

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Hobit a Pán prstenů v Česku aneb místa z románů pana Tolkiena

Hobit a Pán prstenů v Česku aneb místa z románů pana Tolkiena

Nebýt anglického spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena, neznali bychom Hobita, Pána prstenů ani fiktivní kontinent Středozem, kde se jeho díla odehrávají. Na portálu Kudy z nudy tu a tam o některých místech píšeme, že připomínají místa z Tolkienových knížek. Která to jsou a kde je najdete?

7 věcí, které nevíte o… neobyčejných a kuriózních betlémech

7 věcí, které nevíte o… neobyčejných a kuriózních betlémech

Tradici stavění betlémů založil v roce 1223 František z Assisi. U své poustevny u italské vesnice Greccio oslavil narození Ježíše Krista tak, aby se do něj mohli zapojit všichni: bratři františkáni, děti i dospělí, kteří chodili poslouchat jeho kázaní, zvířata i okolní příroda. Vybudoval symbolický chlév s jesličkami, do kterých položil na slámu sošku milostného Jezulátka, k němu postavil živého vola a osla a společně s lidmi z okolí oslavili narození Spasitele noční mší svatou.

10 tipů na výlety do zimních měst aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do zimních měst aneb ve stínu i na výsluní

Zimní dovolená na horách – existuje něco lepšího? Na portálu Kudy z nudy najdete přehled lyžařských středisek, sněhové zpravodajství, osvědčené lyžařské školy pro děti i dospělé i tipy, jak ušetřit a jak si užít co nejvíc zábavy za co nejméně peněz. Utajeným pokladem však zůstávají krásná horská městečka s poklidnou atmosférou, a přitom plná útulných kaváren a dalších zajímavostí.

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

V informačním centrum ve Svobodě nad Úpou se nachází expozice krkonošských skřítků a pohádkových postaviček. Uvidíte zde Krakonoše a jeho pomocníky, pána z Trautenbergu, pohyblivý Čertův mlýn, Zlatodůl, Věštírnu, Trutnovského draka s rytířem Albrechtem a mnoho dalších. Galerie malířů Krkonoš.

Prozkoumejte kouzelné skalní město v Adršpachu

Prozkoumejte kouzelné skalní město v Adršpachu

Návštěva Adršpašských skal je pro každého nezapomenutelným zážitkem. Pískovcové masivy pnoucí se do výšky mnoha desítek metrů dávají prostor lidské fantazii. Spolu s Teplickými skalami tvoří největší a nejdivočejší skalní komplex ve střední Evropě. Přijeďte se projet na lodičce po romantických jezírcích a objevte zdejší kouzelná zákoutí.

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Ideální cíl dovolené, kde si užijete pěší i cyklistické výlety, v zimě lyžování a v létě vodácké výlety, to je Královéhradecký kraj. Vybírat si skutečně je z čeho: žádný jiný region na svém území nemá rozsáhlé nížiny Polabí a současně nejvyšší českou horu Sněžku (1603 m).

Česká Hra o trůny aneb výlet za draky Dračí uličkou do Dračích skal

Česká Hra o trůny aneb výlet za draky Dračí uličkou do Dračích skal

Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně je významný turistický bod krkonošských hor. Odpočinkové místo leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. V letní sezoně zde funguje informační srub správy KRNAP.

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

Tradice: jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Tradice: jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Kačenka, Fabián, Hejmon, Stamichman nebo Rýbrcoul: to je jen část ochránců a dobrých duchů českých a moravských hor a skal. Ty nejznámější samozřejmě znáte, ale v našem výčtu ani oni nesmí chybět – krkonošský Krakonoš, Praděd z Pradědu nebo Muhu, pán Jizerských hor. Pojďte se s nimi seznámit!

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

V parku hotelu Krakonoš byla obnovena tradiční pohádková cesta, která je tvořena pískovcovými sochami na motivy známých pohádek. Vše se nachází v klidném přírodním prostřední, které přímo vybízí k aktivnímu odpočinku a poučení.

#světovéČesko a Petrovy boudy v Krkonoších: moderní architektura a horské chaty

#světovéČesko a Petrovy boudy v Krkonoších: moderní architektura a horské chaty

Představte si krkonošskou horskou boudu, kde otevřete masivní dřevěné dveře a vstoupíte společně s portálem Kudy z nudy ze sněhových závějí a fičícího větru do útulného světa. V krbu praská oheň a na stole už na vás čeká horký grog. I v Krkonoších se ale staré dřevěné boudy mění: některé navždy zmizely, jiné se modernizují a dokonce se staví nové.

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy

Oblíbenou běžkažskou trasu v okolí Harrachova zvládnou i rekreační jezdci. Cesta vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy.

Krakonoš – bájný vládce a ochránce hor

Krakonoš – bájný vládce a ochránce hor

Vládce, ochránce, démon či bájný duch. To vše spatřují staré mýty a legendy v postavě Krakonoše, který podle pověstí dohlíží na horskou krajinu našich nejvyššího hor, drží ochranu nad její přírodou, obyvateli i návštěvníky. A bedlivě sleduje ty, kteří chtějí nekalými úmysly horám uškodit.

Socha Krakonoše v Trutnově

Socha Krakonoše v Trutnově

Bronzovou sochu Krakonoše uvidí všichni řidiči a jejich spolujezdci při vjezdu či výjezdu z města. Na kruhovém objezdu před výpadovkou na Pec pod Sněžkou stojí od roku 2013 podobizna vládce hor v podobě pohanského boha. Jedná se o dílo sochařky Pauliny Skavové.

Muttichovy němé značky – unikátní turistické značení v Krkonoších

Muttichovy němé značky – unikátní turistické značení v Krkonoších

Krkonošskou raritou, kuriozitou i kulturním dědictvím jsou Muttichovy značky. Nikde jinde v Evropě a patrně ani na světě se nic podobného nepoužívá. Jméno, údaje o vzdálenosti ani času na nich nenajdete, jen na jejich dolním okraji „němých značek“ objevíte šipky. Ty prozrazují směr k nejznámějším krkonošským boudám, osadám, rozcestím i k přírodním útvarům.

Skalní město Adršpach láká k procházkám i v zimním období

Skalní město Adršpach láká k procházkám i v zimním období

Prohlédněte si nejdivočejší skalní město střední Evropy – brány skalního města v Adršpachu jsou aktuálně otevřené! Mezi nejznámější skalní útvary patří Homole cukru, Milenci, Starosta a Starostová, Krakonošův zub a mnoho dalších. V zimních měsících, kdy mohou být díky sněhové nadílce ztížené podmínky, se udržuje pouze část prohlídkového okruhu, tzv. "Stará partie" k Velkému vodopádu. Procházka fascinující přírodou mezi malebnými skalními útvary vás přes zimu vyjde jen na 130 korun. Přijeďte si užít zimní atmosféru skalního labyrintu.

Krakonošovo tajemství: 10 tipů na výlet do míst, kde se natáčela nová vánoční pohádka

Krakonošovo tajemství: 10 tipů na výlet do míst, kde se natáčela nová vánoční pohádka

Česká televize připravila na letošní Vánoce novou filmovou pohádku s názvem Krakonošovo tajemství. Ačkoli se může zdát, že se v pohádce objeví místa převážně ze severočeského regionu, není tomu tak. Pohádka byla natáčena na různých místech po celém Česku. Kde všude budete příběhu na stopě vám prozradí Kudy z nudy.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

#světovéČesko a rašeliniště v Krkonoších, na Šumavě anebo v Alpách

#světovéČesko a rašeliniště v Krkonoších, na Šumavě anebo v Alpách

Tajuplná díky své odlehlosti i nedostupnosti a opředená řadou mýtů: to jsou rašeliniště. Po některých se pohodlně projdete po dřevěných chodníčcích, do jiných se nikdy nedostanete: o to se postará podmáčená půda a hloubka až deset metrů. Kde najdete ta největší, nejhezčí a nejzajímavější?

#světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku

#světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku

Kořenov v Jizerských horách zná každý, kdo se někdy vydal na výlet ozubnicovou železnicí z Tanvaldu do Kořenova, do osady Jizerka nebo k rozhledně Štěpánka. Ti všichni také znají Tesařovskou kapli: půvabná drobná stavba shlíží na Kořenov z mírného návrší a je vidět už z dálky. Jak došlo k tomu, že téměř identická kaple vznikla i v rakouském Dornbirnu?

#světovéČesko a údolí Bílého Labe: lesy, vodopády a všechny krásy Krkonoš

#světovéČesko a údolí Bílého Labe: lesy, vodopády a všechny krásy Krkonoš

Když se ze Špindlerova Mlýna vydáte do údolí Bílého Labe, čeká vás poklidná procházka podél kouzelné horské říčky. Řeka je tu čistá, živá a zpívající, hopsá po vodopádech a kaskádách, k další cestě vybízejí krásné výhledy na Kozí hřbety, Stříbrný hřeben a další krkonošské vrcholy. Když jejich vábení neodoláte, za pár hodin dorazíte až k pramenům!

Krakonošova zahrádka

Krakonošova zahrádka

Krakonošova zahrádka se rozprostírá v horní části Úpské jámy a tvoří ji volně vymezený prostor travnatého terasovitého svahu pod skalnatými srázy Studniční stěny a mírnější Úpské hrany. Místo je domovem vzácné flóry a fauny.

Poštovna Sněžka – nejvýše položená poštovní služebna v České republice

Poštovna Sněžka – nejvýše položená poštovní služebna v České republice

Stojí na vrcholu Sněžky a patří do obvodu pošty v Peci pod Sněžkou. Má své razítko a funguje v turistické sezóně. Poprvé byla otevřena v roce 1872. U poštovny je také umístěna nejvýše položená poštovní schránka v ČR.

Krkonoše – nejvyšší české hory

Krkonoše – nejvyšší české hory

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších. Nejvyšší hora Sněžka (1603 m) své okolí převyšuje o dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. V Krkonoších najdete nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímavé zástupce zvířecí říše.

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

U hotelu Krakonoš si u staré sochy Krakonoše můžete nechat splnit své přání – stačí na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a 3x sochu obskákat po jedné noze.

Další aktuality

V zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí začínají kvést tisíce bledulí a sněženek

Jaro je tady! Ohlašují jej mimo jiné bledule jarní, které v tyto dny vykvétají v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí. Drobní poslové jara se v zahradě vyskytují zhruba na jednom hektaru její rozlohy. Pokud pro ně bude počasí příznivé a příliš rychle se neoteplí, vydrží bledule v zahradě ještě asi měsíc. A během březnových víkendů si zdejší procházku zpříjemníte i díky otevřené Toniova zámecká kavárna.
Královéhradecký kraj | Příroda

Obří akvárium v Hradci Králové má o jarních prázdninách otevřeno i v pondělí

Tropická příroda a květiny Střední a Jižní Ameriky, obří sladkovodní akvárium, v němž žije přes 40 druhů ryb a podvodní tunel umožňující pohled ze dna tůně k hladině – to jsou hlavní lákadla pro návštěvníky Envi domu v centru Hradce Králové. Otevřeno je i v zimním období denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin, ale o jarních prázninách je otevřeno i v pondělí, a to od 11:00 do 16:00 hodin.
Královéhradecký kraj | Příroda

Nejkrásnější skalní města Českého ráje: skály, věže, soutěsky a další zajímavá místa

Skalní města Českého ráje jsou romantickou krajinou plnou pískovcových skal a útvarů, která je nádherná v každém ročním období. Fantastická seskupení skalních věží, bloků, průchodů a stěn vznikla zvětráváním různých typů hornin, v našich podmínkách především pískovců. Vydejte se s Kudy z nudy na nejkrásnější místa chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je vůbec nejstarší v České republice (vyhlášena byla již roku 1955). Udělejte si procházku do Prachovských skal, na Hruboskalsko, Malou Skálu, poznejte labyrint Besedických skal či Klokočské průchody!
Královéhradecký kraj | Příroda

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

Před více než 100 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Poznejte národní kulturní památky Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je na památky všeho druhu velmi bohatý. Dovedli byste ale z velkého množství památných míst a objektů vybrat národní kulturní památky? Ty tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa a vyhlašuje je Vláda České republiky. Poznejte široké spektrum národních kulturních památek, které se v Královehradeckém kraji nachází. Vybrat, které to jsou, vám pomůže Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Památky

Nenechte si ujít volejbal na sněhu – Cev Snow Volleyball ve Špindlerově Mlýně

V roce 2024 bude celé CEV Volleyball European Tour probíhat ve znaku Evropy: Díky úzké spolupráci s Confédération Européenne de Volleyball (CEV) se bude poprvé konat mezinárodní volejbalová série na sněhu, a to již 24. a 25. února ve Špindlerově Mlýně. Turnaje budou probíhat po oba dny ve Skiareálu Svatý Petr. Snow volejbal zároveň usiluje o zařazení do zimních olympijských her.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: skalní města, kde nepotkáte davy lidí a nebudete platit vstupné

Adršpach, Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město znáte jako své boty a chcete navštívit jiná skalní města? Místa podobně krásná, ale často téměř neobjevená, kde se nemusí platit vstupné? Jeďte jinam, skalních měst je u nás habaděj. Neslibujeme, že v nich budete sami, ale rozhodně v nich nečekejte fronty a davy dalších návštěvníků.
Královéhradecký kraj | Příroda

Skiareál v Orlickém Záhoří spouští provoz!

Lyžaři dlouho očekávaný nový lyžařský areál v Orlickém Záhoří spouští od soboty 10. února 2024 provoz! Nová sjezdovka Orlických hor se nachází pod vrcholem hory Koruna a nabízí 1,7 km pěkného lyžování pro celou rodinu. Ve skiareálu uvítají také vyznavače běhu na lyžích, kteří se mohou svézt lenovkou nahoru anebo dolů.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty