Úvod > Aktuality > Hobit a Pán prstenů v Česku aneb místa z románů pana Tolkiena
Zážitky

Hobit a Pán prstenů v Česku aneb místa z románů pana Tolkiena

  • Vydáno17. ledna 2022
Nebýt anglického spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena, neznali bychom Hobita, Pána prstenů ani fiktivní kontinent Středozem, kde se jeho díla odehrávají. Na portálu Kudy z nudy tu a tam o některých místech píšeme, že připomínají místa z Tolkienových knížek. Která to jsou a kde je najdete?

Dva pohledy na svět přes kulatá okna: hobití domek a kavárna na pražském nábřeží

Hobitín v horách nebo u Vltavy

český hobitínZačneme přímo tam, kde začínají i Tolkienovy romány: v Hobitíně, domově hobitů. Nemusíte jezdit až na Nový Zéland, kde filmaři před časem postavili věrnou maketu Tolkienova Hobitína. V Orlických horách kousek od Deštného vybudoval pan Svatoslav Hofman, obdivovatel knih a fantastických příběhů J. R. R. Tolkiena, Český Hobitín. Některé domečky s typickými kulatými okny a dveřmi můžete obdivovat zvenčí, do jiných se dá v hlavní sezoně nahlédnout i dovnitř. Pokud to do Orlických hor máte kapku z ruky, podobnou podívanou nabízí kolonie vinných sklepů v jihomoravské Vrbici. Anebo se projděte po náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřežíPraze: zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory v nábřežních zdech, které dřív sloužily jako skladiště, si s hobitími norami v ničem nezadají.
 

Labský kaňon a pozvánka na pohádkovou plavbu

Vůbec nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě sevřený až 300 metrů vysokými skalními stěnami se táhne od Děčína do Hřenska. Řeka Labe protéká pohádkovou krajinou pískovcových skal, v níž se snadno přenesete na stránky Tolkienova Pána prstenů a do bájné Středozemě, a to včetně romantických skalních mostů, divokých soutěsek, starodávných schodišť mezi skalami, žebříků a balvanů. Impozantní skalní hradby si můžete prohlížet mnoha způsoby: ze značených turistických stezek po obou stranách údolí, z oken vlaků, které projíždějí po mezinárodní železniční trati, při jízdě na kole po Labské cyklostezce, z lodí, a dokonce i z via ferraty na Pastýřské stěně v Děčíně.
 

Podzemní říše Moria

Chtěli byste se podívat do starého trpasličího města Moria pod Mlžnými horami? Magická spleť podzemních chodeb, propastí, štol, dolů, jezer a obrovských sálů se objevuje jak v knížce Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, tak v románu Pán prstenů, v Silmarillionu a dalších dílech. Ve filmové trilogii Pán prstenů byl její vzhled inspirován především ilustracemi, jež vytvořil Alan Lee. Právě takovou podívanou ve skutečnosti nabízí prohlídka fascinujících starých vodojemů – třeba lapidária ve starých hradních vodojemech na brněnském Špilberku, historických vodojemů na Žlutém kopci v Brně anebo podzemních prostor Staré čistírny odpadních vod v Praze-Bubenči.
 

Můstek nad propastí v Khazad-dûm

nagelDo Morie, původně zvané Trpasluj a v trpasličí řeči Khazad-dûm, se ovšem podíváte i jinde: v Moravském krasu, v Sloupsko–šošůvských jeskyních. Klenotem podzemí je Nagelova propast, kterou ze spodních pater objevil již roku 1748 matematik J. A. Nagel. Přibližně 90 metrů hlubokou propast překlenují dva můstky: vypadají křehce, ale jsou absolutně bezpečné a alespoň na chvilku vás zavedou do fantasy podzemí. Jeskyně jsou zpřístupněné i v zimě a navíc nabízejí zážitkovou trasu, pojmenovanou právě po Nagelovi. Termín prohlídky je třeba předem objednat na tel. 516 435 335 nebo 730 575 973. Prohlídky jsou  2× denně pro skupiny min. 4 a max. 10 osob, o výšce nejméně 140 cm.
 

Gandalf nebo Krakonoš?

Dobrý duch Krkonoš zvaný Krakonoš byl zřejmě jedním z inspiračních zdrojů pro postavu čaroděje Gandalfa. Oba jsou zobrazováni jako starci s dlouhým vousem, velkým kloboukem a pláštěm, a z Nového Zélandu si tak turisté odvážejí upomínkové předměty s podobnými obrázky jako lidé z výletů do Krkonoš. Navíc na pohlednici s obrázkem Krakonoše od německého malíře Josefa Madlenera si prý britský spisovatel poznamenal „The origin of Gandalf“, tedy původ Gandalfa.
 

Keltský telegraf

Okouzlily vás postupně zapalované obří ohně na vrcholcích horských pásem Středozemě, které vzplály v posledním dílu filmové trilogie Pána prstenů? Právě tak funguje Keltský telegraf, světelné signály, které se vždy první jarní sobotu v roce vysílají z jednoho stanoviště na druhé po dohodnutých trasách napříč krajinou. Se vzpomínkou na dávné obyvatele střední Evropy, kteří si ohni předávali zprávy o hrozícím nebezpečí, novodobí Keltové ohňovými signály symbolicky vítají jaro a propojují Česko a Slovensko.
 

Letopisy Narnie a Pravčická brána

pravčická bránaJohn Ronald Reuel Tolkien (3. ledna 1892 Bloemfontein – 2. září 1973 Bournemouth) byl anglický spisovatel, filolog a univerzitní profesor. Díky jeho nejznámějším dílům Hobit, Pán Prstenů a dalším je považován za otce moderní fantasy literatury. V letech 1925–1945 působil jako profesor staré angličtiny, v letech 1945–1959 pak jako profesor anglického jazyka a literatury na Univerzitě v Oxfordu. A protože k jeho nejbližším přátelům patřil irský spisovatel Clive Staples Lewis, autor série knih Letopisy Narnie a podobně jako Tolkien člen literárního diskusního klubu Inklings, jako bonus přidáváme ještě dva tipy ze severozápadních Čech. Skalní město v Tisé si kvůli bohaté sněhové pokrývce (v jiných scénách je sníh umělý) a fantaskním pískovcovým stěnám vybral režisér Andrew Adamson, aby tu natočil film Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň.  Ve filmu se jako skalní most objevila i proslulá Pravčická brána z nedalekého Českého Švýcarska.
Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Český Hobitín v Orlických horách

Český Hobitín v Orlických horách

Malou hobití vesničku navrhl a vlastníma rukama postavil velký obdivovatel knih a fantastických příběhů J. R. R. Tolkiena pan Svatoslav Hofman na svém pozemku. Nejde o žádnou komerční atrakci, ale jedná se o kulisy k filmu Stíny Kraje.

Luční hobití dům – chata Hrádek

Luční hobití dům – chata Hrádek

Chcete si užít báječný voňavý pobyt? Chcete si odpočinout v horkém kotli, dívat se na hvězdy a snít? Přijďte k nám do našeho Lučního hobitího domečku, který najdete v krásném prostředí Beskydských hor, v blízkosti Chaty Hrádek.

Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!

#světovéČesko a putování za hobity a opičkou Emilkou na Vrbici

#světovéČesko a putování za hobity a opičkou Emilkou na Vrbici

Máme dobrou zprávu pro fanoušky Hobita a filmové trilogie Pán prstenů: abyste si prohlédli obydlí legendárních Tolkienových hobitů, nemusíte jezdit na Nový Zéland. Podobnou podívanou nabízí kolonie vinných sklepů v jihomoravské Vrbici.

#světovéČesko a Pravčická brána, největší skalní brána Evropy

#světovéČesko a Pravčická brána, největší skalní brána Evropy

Jeden z divů světa a brána bran, jíž prý andělé vstupují do nebe: tak se v průvodcích národního parku České Švýcarsko píše o Pravčické bráně. Není divu: je symbolem parku a jedním z nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších míst. Přesto vás tu většinou nečeká žádný nával – a kdyby přece, můžete před lidmi utéct přes spousty dalších schodů na okolní vyhlídky.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

#světovéČesko a České Švýcarsko: řeka Kamenice a romantické soutěsky u Hřenska

#světovéČesko a České Švýcarsko: řeka Kamenice a romantické soutěsky u Hřenska

České Švýcarsko je plné magických míst: jsou tu hluboké rokle a soutěsky, průzračné bystřiny a mohutné pískovcové skalní věže s vyhlídkami, údolí Labe lemované mohutnými stěnami Labských pískovců, proslulá Pravčická brána, kde se natáčel film Letopisy Narnie anebo nedaleké soutěsky řeky Kamenice, jimiž se dá proplout na pramici.

#světovéČesko a Labský kaňon: magický výlet do Středozemě

#světovéČesko a Labský kaňon: magický výlet do Středozemě

Mezi Děčínem a Hřenskem protéká Labe pohádkovou krajinou pískovcových skal. Pohled do nejmohutnějšího pískovcového kaňonu v Evropě vás přenese na stránky Tolkienova Pána prstenů a do bájné Středozemě, a to včetně skalních romantických skalních mostů, divokých soutěsek, starodávných schodišť mezi skalami, žebříků a balvanů.

#světovéČesko láká k výletům na magické stolové hory

#světovéČesko láká k výletům na magické stolové hory

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíše než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, například slavnou Stolovou horu u Kapského Města. Ta je kapku z ruky, zato Malá a Velká Hejšovina v polských Stolových horách jsou pohodlně dosažitelné z Broumovska. Königstein a další kopce v Saském Švýcarsku pohodlně uvidíte například z Děčínského Sněžníku, krále našich stolových hor.

#světovéČesko, novinka na Špilberku a pozvánka do brněnské Tolkienovy Morie

#světovéČesko, novinka na Špilberku a pozvánka do brněnské Tolkienovy Morie

Kdo by se nechtěl podívat do Středozemě, fiktivní říše anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena, a neprozkoumat staré trpasličí město Moria? Teď máte možnost: nová expozice na brněnském Špilberku vás zavede do starých hradních vodojemů, kde si budete připadat jako ve staré trpasličí říši Khazad-dûm.

Socha Krakonoše v Hořicích

Socha Krakonoše v Hořicích

Socha Krakonoše se jednou z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších v Hořicích.

Obří trpaslík v Hořicích – čtyřmetrová pískovcová miniatura na vrchu Mohejlík

Obří trpaslík v Hořicích – čtyřmetrová pískovcová miniatura na vrchu Mohejlík

Myšlenka vytvořit sochu podle návrhu Kurta Gebauera vznikla roku 1994. Tehdy bylo v nádražní restauraci v Hořicích založeno občanské sdružení, které si dalo za cíl Obřího trpaslíka postavit. Celá socha měří 11 metrů na výšku, skládá se z 48 kamenů a váží kolem 200 tun.

Historické vodojemy na Žlutém kopci v Brně

Historické vodojemy na Žlutém kopci v Brně

Monumentální prostory vodojemů ukryté ve svahu brněnského Žlutého kopce mohou fanouškům fantasy žánru připomínat Morii z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Od 5. listopadu 2023 jsou uzavřeny, znovu se otevřou na jaře 2024.

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

V obci Vrbice najdete zajímavou soustavu vinných sklepů – Sklepní kolonii Pod strážním kopcem. Sklepy, které byly vykutány do pískovce až v sedmi patrech nad sebou, návštěvníka upoutají kamennými vstupy s goticky lomenými oblouky.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

U hotelu Krakonoš si u staré sochy Krakonoše můžete nechat splnit své přání – stačí na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a 3x sochu obskákat po jedné noze.

Krkonoše na běžkách – méně známé okruhy okolo Hostinného

Krkonoše na běžkách – méně známé okruhy okolo Hostinného

Okolí Hostinného je mírně zvlněné a vršky nejsou příliš strmé. Většina z nich vede po hřbetech místní pahorkatiny a jen několik málo tras je skutečně prudkých. Trasy jsou v nadmořské výšce 400 – 600 m.n.m., dostupných je více než 70 kilometrů upravovaných tratí s mnoha odbočkami.

Další aktuality

Už jste se svezli vánoční tramvají, trolejbusem nebo ektrobusem?

Tak jako každý rok, i letos vyjely v mnoha městech speciálně vyzdobené vánoční tramvaje. V adventním a vánočním čase vnášejí nejen do Brna, Plzně nebo Prahy veselou atmosféru, která přináší radost dětem i dospělým. Přehled vozů MHD, které se převlékly do slavnostních světelných šatů, vám přináší portál Kudy z nudy.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023, Osvětlený dům v Libišanech, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Kuriozity, zajímavosti i skvělé tipy na výlety s malými dětmi, to všechno jsou zoologické sbírky plné vycpanin. S Kudy z nudy vás pozveme na výlet tam, kde si prohlédnete největší kolekce sbírky vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí, a představíme vám i příběhy, které nejznámější vycpaná zvířata provází.
Zážitky

Setkejte se s Mikulášem aneb tipy pro rodiny s dětmi

Šestého prosince slaví svátek Mikuláš. V předvečer svých jmenin, 5. prosince, přichází svatý Mikuláš se svým doprovodem, aby navštívil všechny děti. Vezměte svoje ratolesti na večerní procházku – v ulicích budete potkávat Mikuláše v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš rozdává hodným dětem sladkosti a drobné dárky, čert dává těm zlobivým brambory nebo uhlí. Aby se děti tolik nebály, přimlouvá se u Mikuláše anděl.
Zážitky

Šťastné a udržitelné! Navštivte udržitelné vánoční trhy

Vůně svařeného vína, vánoční atmosféra, koledy, výzdoba a světýlka. Kdo by alespoň jednou za rok nenavštívil vánoční trhy? Ty letošní jsou již v plném proudu. Řada z nich zařadila prvky udržitelnosti a vy tak můžete během nejkrásnějších svátků v roce minimalizovat dopad na životní prostředí.
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky

Trendy Vánoce: Sedm výletů do míst, kde se vyrábějí tradiční i moderní vánoční ozdoby

Hledání inspirace, zvědavost a touha po seznámení s netradičním řemeslem anebo docela obyčejný nákup nových vánočních ozdob, to všechno vás může přilákat do míst, kde se celý rok vyrábějí tradiční dekorace. Na výlety za křehkou krásou vánočních ozdob zcela tradičních i moderních, podle nejnovějších světových trendů vás zve portál Kudy z nudy.
Zážitky