Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku
Památky

#světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku

  • Vydáno14. února 2021
Kořenov v Jizerských horách zná každý, kdo se někdy vydal na výlet ozubnicovou železnicí z Tanvaldu do Kořenova, do osady Jizerka nebo k rozhledně Štěpánka. Ti všichni také znají Tesařovskou kapli: půvabná drobná stavba shlíží na Kořenov z mírného návrší a je vidět už z dálky. Jak došlo k tomu, že téměř identická kaple vznikla i v rakouském Dornbirnu?
Podobnost nikoli náhodná: Tesařovská kaple v Kořenově a Heilandkirche v rakouském Dornbirnu
 
Tesařov
Dornbirn
Ať už pojedete z Harrachova do Tanvaldu autem nebo slavnou ozubnicovou železnicí, Kořenovu se nemůžete vyhnout. Horská obec – a mimochodem díky rozloze 55,67 kilometrů čtverečních vůbec největší horská obec v České republice – se rozkládá přímo na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Je celkem příznačné, že velká část Kořenova leží v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, ale území obce zasahuje i do Krkonošského národního parku. A právě tady, uprostřed ráje všech milovníků krásné přírody, skvělých cyklistických výletů a také Járy Cimrmana (který tu dokonce má maják a muzeum), na návrší nad Kořenovem stojí osmiboká evangelická kaple.
 

Tesařovská kaple v Kořenově

Na návrší nad centrem Kořenova leží podmáčené a rašelinné louky, kde roste chráněný prstnatec májový: dnešní přírodní památka Tesařov. Němečtí starousedlíci tomuto místu říkali Schenkenhahn, což si Češi pro své jazyky upravili na Šenkhánu: právě tady vznikla v roce 1909 kaple, které se podle Tesařova říká Tesařovská.

Osmiboká hrázděná stavba je pro tuto oblast dost netypická. Kostelík do dálky září bílou fasádou a je od něj krásný výhled na západní část Krkonoš a na rozhlednu Štěpánka na vrchu Hvězda. Podle projektu berlínského stavitele a architekta sakrálních staveb Otto Bartninga ji vlastníma rukama postavili místní evangelíci, od položení základního kamene v květnu 1909 do slavnostního vysvěcení v říjnu uplynulo jen pár měsíců.
 

Rakouský Heilandkirche: dvojče kaple z Kořenova

Nebýt faráře Helmutha Pommera, který od roku 1908 působil v nedaleké Smržovce, možná by Tesařovská kaple neexistovala. Právě on se během svého pobytu v Berlíně seznámil s architektem Otto Bartningem (1883–1959), farář Pommer byl také hlavním iniciátorem stavby. Bartningovo jméno je v německé sakrální architektuře pojem. Vnější i vnitřní jednoduchostí i dokonalým zasazením v krajině ostatně má Tesařovská kaple blízko k Nouzovým kostelů / Notkirche, které se v Německu stavěly po druhé světové válce z prefabrikátů. Jejich interiéry sice byly kvůli nedostatku financí prosté a bez většiny zdobných detailů, ale přesto působivé a moderní.

Kořenovští nebyli jediní, kdo si kapli zamilovali: když v roce 1917 Pommer odešel do rakouského Dornbirnu, po několika letech nechal postavit mírně pozměněnou a o něco větší kopii Tesařovské kaple pro tamní sbor. Plány byly dokončeny v roce 1929 a o dva roky později byl kostel nazvaný Heilandkirche dokončen.

A perlička? V Kořenově bylo známo, že Tesařovská kaple má někde ve světě své dvojče, ale dlouho se nevědělo kde. Dnes už je příběh známý, v roce 2009 Kořenov s rakouským Dornbirnem navázal kontakt a naši turisté se tak při cestách do Rakouska mohou zastavit u kaple, která jako by té kořenovské z oka vypadla.
 

Bartningovy kostely v Čechách

  • Architekt Otto Bartning v českých zemích působil pouze před první světovou válkou, v počátečním období své tvorby. Jeho kostely v Německu jsou chráněny jako architektonický celek.
  • Podle Bartningových plánů u nás nevznikla jen Tesařovská kaple. Projektoval také evangelický kostel v Novém Městě pod Smrkem, kterému se říká Lutherův hrad. Název patrně vychází z písně Martina Luthera Hrad přepevný je Pán Bůh náš.
  • Bartning je rovněž autorem evangelického kostela v Kraslicích a evangelického kostela v Aši-Mokřinách, postaveného v letech 1912–1914, původně luteránského Jubilejního kostela císaře Františka Josefa. Přechodně ho užívala česká pravoslavná církev, nyní slouží Českobratrské církvi evangelické. V centru města stojí pomník Martina Luthera z roku 1883, jediný pomník náboženského reformátora na území bývalé rakousko-uherské monarchie.
  • Kromě uvedených staveb se Bartning podílel také na návrhu evangelického kostela v Hradci Králové, jehož finální podoba od architekta Oldřicha Lisky je výrazně ovlivněna Bartingovými dřívějšími návrhy.
Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Nad osadou Jizerka se nachází nejvyšší čedičový kužel ve střední Evropě, Bukovec. Předmětem ochrany jsou kamenité svahy s významnými lesními společenstvy, vlhké louky s výskytem řady vzácných druhů rostlin – nejbohatší botanická lokalita v CHKO Jizerské hory.

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky

Naučná stezka Tři iseriny seznamuje s rozmanitostí a bohatstvím přírody Jizerských hor i s historickými pozoruhodnostmi. Začíná u prvního zastavení na jižním okraji Jizerky a končí u vyhlídky do vrchoviště v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

Žádná železniční trať u nás není strmější než ozubnicová železnice, která vede z Tanvaldu do Harrachova. Jízda zubačkou je zážitkem nejenom pro nadšené výletníky, milovníky železnic a fanoušky technických kuriozit, ale i pro rodiny s dětmi a fotografy.

Lesopark na Sluneční v Příchovicích u Kořenova

Lesopark na Sluneční v Příchovicích u Kořenova

Lesopark na Sluneční je kouzelné a klidné místo s výhledem na příchovický kostelík, na obě zdejší rozhledny i do dalekých kopců.

Přírodní památka Tesařov

Přírodní památka Tesařov

Přírodní památka v Kořenově, na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, chrání oblast podmáčených a rašelinných luk s výskytem chráněného prstnatce májového. Dále zde naleznete silně ohrožený česnek hadí, ostřici rusou či vrbovku bahenní.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Za sportem i zážitky do Kořenova – největší horské obce v ČR

Za sportem i zážitky do Kořenova – největší horské obce v ČR

Kořenov leží v nejvýchodnější části Jizerských hor v těsném sousedství Krkonoš a hranic s Polskem. Rozkládá po obou březích Kořenovského potoka, který přitéká zpod Štěpánky a částečně i v údolí Martinského potoka a Jizery.

Safírový potok a rašeliniště Jizerky – bývalé naleziště drahokamů

Safírový potok a rašeliniště Jizerky – bývalé naleziště drahokamů

Safírový potok a řeka Jizerka v minulosti představovaly bohaté naleziště drahých kamenů (především safírů), které patřily k nejhodnotnějším v celé Evropě. I dnes se zde dají nalézt drahé kameny, jejich sběr je však přísně zakázaný.

Tesařovská kaple Kořenov

Tesařovská kaple Kořenov

Počátkem 20. století se němečtí evangelíci rozhodli postavit vlastní modlitebnu a vybrali pro ni místo na vyvýšenině dnešního Tesařova. Projekt kaple zhotovil berlínský stavitel architekt sakrálních staveb Dr. Otto Bartning.

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery – Velká jizerská louka

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery – Velká jizerská louka

Přírodní rezervace Rašeliniště Jizery na hranici Čech s Polskem je nejrozsáhlejší rašeliniště Jizerských hor. Území velké přírodovědecké hodnoty bylo organizací UNESCO zařazeno mezi nejvýznamnější evropské lokality. Velká jizerská louka je nejrozsáhlejším rašeliništěm Jizerských hor.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky