!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku
#světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku

Vydáno 14. února 2021
Kořenov v Jizerských horách zná každý, kdo se někdy vydal na výlet ozubnicovou železnicí z Tanvaldu do Kořenova, do osady Jizerka nebo k rozhledně Štěpánka. Ti všichni také znají Tesařovskou kapli: půvabná drobná stavba shlíží na Kořenov z mírného návrší a je vidět už z dálky. Jak došlo k tomu, že téměř identická kaple vznikla i v rakouském Dornbirnu?
Podobnost nikoli náhodná: Tesařovská kaple v Kořenově a Heilandkirche v rakouském Dornbirnu
 
Tesařov
Dornbirn
Ať už pojedete z Harrachova do Tanvaldu autem nebo slavnou ozubnicovou železnicí, Kořenovu se nemůžete vyhnout. Horská obec – a mimochodem díky rozloze 55,67 kilometrů čtverečních vůbec největší horská obec v České republice – se rozkládá přímo na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Je celkem příznačné, že velká část Kořenova leží v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, ale území obce zasahuje i do Krkonošského národního parku. A právě tady, uprostřed ráje všech milovníků krásné přírody, skvělých cyklistických výletů a také Járy Cimrmana (který tu dokonce má maják a muzeum), na návrší nad Kořenovem stojí osmiboká evangelická kaple.
 

Tesařovská kaple v Kořenově

Na návrší nad centrem Kořenova leží podmáčené a rašelinné louky, kde roste chráněný prstnatec májový: dnešní přírodní památka Tesařov. Němečtí starousedlíci tomuto místu říkali Schenkenhahn, což si Češi pro své jazyky upravili na Šenkhánu: právě tady vznikla v roce 1909 kaple, které se podle Tesařova říká Tesařovská.

Osmiboká hrázděná stavba je pro tuto oblast dost netypická. Kostelík do dálky září bílou fasádou a je od něj krásný výhled na západní část Krkonoš a na rozhlednu Štěpánka na vrchu Hvězda. Podle projektu berlínského stavitele a architekta sakrálních staveb Otto Bartninga ji vlastníma rukama postavili místní evangelíci, od položení základního kamene v květnu 1909 do slavnostního vysvěcení v říjnu uplynulo jen pár měsíců.
 

Rakouský Heilandkirche: dvojče kaple z Kořenova

Nebýt faráře Helmutha Pommera, který od roku 1908 působil v nedaleké Smržovce, možná by Tesařovská kaple neexistovala. Právě on se během svého pobytu v Berlíně seznámil s architektem Otto Bartningem (1883–1959), farář Pommer byl také hlavním iniciátorem stavby. Bartningovo jméno je v německé sakrální architektuře pojem. Vnější i vnitřní jednoduchostí i dokonalým zasazením v krajině ostatně má Tesařovská kaple blízko k Nouzovým kostelů / Notkirche, které se v Německu stavěly po druhé světové válce z prefabrikátů. Jejich interiéry sice byly kvůli nedostatku financí prosté a bez většiny zdobných detailů, ale přesto působivé a moderní.

Kořenovští nebyli jediní, kdo si kapli zamilovali: když v roce 1917 Pommer odešel do rakouského Dornbirnu, po několika letech nechal postavit mírně pozměněnou a o něco větší kopii Tesařovské kaple pro tamní sbor. Plány byly dokončeny v roce 1929 a o dva roky později byl kostel nazvaný Heilandkirche dokončen.

A perlička? V Kořenově bylo známo, že Tesařovská kaple má někde ve světě své dvojče, ale dlouho se nevědělo kde. Dnes už je příběh známý, v roce 2009 Kořenov s rakouským Dornbirnem navázal kontakt a naši turisté se tak při cestách do Rakouska mohou zastavit u kaple, která jako by té kořenovské z oka vypadla.
 

Bartningovy kostely v Čechách

  • Architekt Otto Bartning v českých zemích působil pouze před první světovou válkou, v počátečním období své tvorby. Jeho kostely v Německu jsou chráněny jako architektonický celek.
  • Podle Bartningových plánů u nás nevznikla jen Tesařovská kaple. Projektoval také evangelický kostel v Novém Městě pod Smrkem, kterému se říká Lutherův hrad. Název patrně vychází z písně Martina Luthera Hrad přepevný je Pán Bůh náš.
  • Bartning je rovněž autorem evangelického kostela v Kraslicích a evangelického kostela v Aši-Mokřinách, postaveného v letech 1912–1914, původně luteránského Jubilejního kostela císaře Františka Josefa. Přechodně ho užívala česká pravoslavná církev, nyní slouží Českobratrské církvi evangelické. V centru města stojí pomník Martina Luthera z roku 1883, jediný pomník náboženského reformátora na území bývalé rakousko-uherské monarchie.
  • Kromě uvedených staveb se Bartning podílel také na návrhu evangelického kostela v Hradci Králové, jehož finální podoba od architekta Oldřicha Lisky je výrazně ovlivněna Bartingovými dřívějšími návrhy.
Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Nad osadou Jizerka se nachází nejvyšší čedičový kužel ve střední Evropě, Bukovec. Předmětem ochrany jsou kamenité svahy s významnými lesními společenstvy, vlhké louky s výskytem řady vzácných druhů rostlin - nejbohatší botanická lokalita v CHKO Jizerské hory.

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec - Jizerka - Rašeliniště Jizerky

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec - Jizerka - Rašeliniště Jizerky

Naučná stezka Tři iseriny seznamuje s rozmanitostí a bohatstvím přírody Jizerských hor i s historickými pozoruhodnostmi. Začíná u prvního zastavení na jižním okraji Jizerky a končí u vyhlídky do vrchoviště v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

Žádná železniční trať u nás není strmější než ozubnicová železnice, která vede z Tanvaldu do Harrachova. Jízda zubačkou je zážitkem nejenom pro nadšené výletníky, milovníky železnic a fanoušky technických kuriozit, ale i pro rodiny s dětmi a fotografy.

Lesopark na Sluneční v Příchovicích u Kořenova

Lesopark na Sluneční v Příchovicích u Kořenova

Lesopark na Sluneční je kouzelné a klidné místo s výhledem na příchovický kostelík, na obě zdejší rozhledny i do dalekých kopců.

Přírodní památka Tesařov

Přírodní památka Tesařov

Přírodní památka v Kořenově, na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, chrání oblast podmáčených a rašelinných luk s výskytem chráněného prstnatce májového. Dále zde naleznete silně ohrožený česnek hadí, ostřici rusou či vrbovku bahenní.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Kořenov - největší horská obec

Kořenov - největší horská obec

Kořenov leží v nejvýchodnější části Jizerských hor v těsném sousedství Krkonoš a hranic s Polskem. Rozkládá po obou březích Kořenovského potoka, který přitéká zpod Štěpánky a částečně i v údolí Martinského potoka a Jizery.

Safírový potok a rašeliniště Jizerky - bývalé naleziště drahokamů

Safírový potok a rašeliniště Jizerky - bývalé naleziště drahokamů

Safírový potok a řeka Jizerka v minulosti představovaly bohaté naleziště drahých kamenů (především safírů), které patřily k nejhodnotnějším v celé Evropě. I dnes se zde dají nalézt drahé kameny, jejich sběr je však přísně zakázaný.

Tesařovská kaple Kořenov

Tesařovská kaple Kořenov

Počátkem 20. století se němečtí evangelíci rozhodli postavit vlastní modlitebnu a vybrali pro ni místo na vyvýšenině dnešního Tesařova. Projekt kaple zhotovil berlínský stavitel architekt sakrálních staveb Dr. Otto Bartning.

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery

Přírodní rezervace Rašeliniště Jizery na hranici Čech s Polskem je nejrozsáhlejší rašeliniště Jizerských hor. Území velké přírodovědecké hodnoty bylo organizací UNESCO zařazeno mezi nejvýznamnější evropské lokality.

Další aktuality

13.6.
2021
Zámek Zákupy zahajuje od letoška celoroční provoz

Zámek Zákupy zahajuje od letoška celoroční provoz

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
11.6.
2021
Zámek Lemberk zve návštěvníky na věž, nový gobelín i houpačku

Zámek Lemberk zve návštěvníky na věž, nový gobelín i houpačku

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
6.6.
2021
Poprvé na Bezdězu: vyhlédněte z vyhlídky pod kaplí

Poprvé na Bezdězu: vyhlédněte z vyhlídky pod kaplí

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
3.6.
2021
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci se opět těší na návštěvníky

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci se opět těší na návštěvníky

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura