Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku
Památky

#světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku

  • Vydáno14. února 2021
Kořenov v Jizerských horách zná každý, kdo se někdy vydal na výlet ozubnicovou železnicí z Tanvaldu do Kořenova, do osady Jizerka nebo k rozhledně Štěpánka. Ti všichni také znají Tesařovskou kapli: půvabná drobná stavba shlíží na Kořenov z mírného návrší a je vidět už z dálky. Jak došlo k tomu, že téměř identická kaple vznikla i v rakouském Dornbirnu?
Podobnost nikoli náhodná: Tesařovská kaple v Kořenově a Heilandkirche v rakouském Dornbirnu
 
Tesařov
Dornbirn
Ať už pojedete z Harrachova do Tanvaldu autem nebo slavnou ozubnicovou železnicí, Kořenovu se nemůžete vyhnout. Horská obec – a mimochodem díky rozloze 55,67 kilometrů čtverečních vůbec největší horská obec v České republice – se rozkládá přímo na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Je celkem příznačné, že velká část Kořenova leží v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, ale území obce zasahuje i do Krkonošského národního parku. A právě tady, uprostřed ráje všech milovníků krásné přírody, skvělých cyklistických výletů a také Járy Cimrmana (který tu dokonce má maják a muzeum), na návrší nad Kořenovem stojí osmiboká evangelická kaple.
 

Tesařovská kaple v Kořenově

Na návrší nad centrem Kořenova leží podmáčené a rašelinné louky, kde roste chráněný prstnatec májový: dnešní přírodní památka Tesařov. Němečtí starousedlíci tomuto místu říkali Schenkenhahn, což si Češi pro své jazyky upravili na Šenkhánu: právě tady vznikla v roce 1909 kaple, které se podle Tesařova říká Tesařovská.

Osmiboká hrázděná stavba je pro tuto oblast dost netypická. Kostelík do dálky září bílou fasádou a je od něj krásný výhled na západní část Krkonoš a na rozhlednu Štěpánka na vrchu Hvězda. Podle projektu berlínského stavitele a architekta sakrálních staveb Otto Bartninga ji vlastníma rukama postavili místní evangelíci, od položení základního kamene v květnu 1909 do slavnostního vysvěcení v říjnu uplynulo jen pár měsíců.
 

Rakouský Heilandkirche: dvojče kaple z Kořenova

Nebýt faráře Helmutha Pommera, který od roku 1908 působil v nedaleké Smržovce, možná by Tesařovská kaple neexistovala. Právě on se během svého pobytu v Berlíně seznámil s architektem Otto Bartningem (1883–1959), farář Pommer byl také hlavním iniciátorem stavby. Bartningovo jméno je v německé sakrální architektuře pojem. Vnější i vnitřní jednoduchostí i dokonalým zasazením v krajině ostatně má Tesařovská kaple blízko k Nouzovým kostelů / Notkirche, které se v Německu stavěly po druhé světové válce z prefabrikátů. Jejich interiéry sice byly kvůli nedostatku financí prosté a bez většiny zdobných detailů, ale přesto působivé a moderní.

Kořenovští nebyli jediní, kdo si kapli zamilovali: když v roce 1917 Pommer odešel do rakouského Dornbirnu, po několika letech nechal postavit mírně pozměněnou a o něco větší kopii Tesařovské kaple pro tamní sbor. Plány byly dokončeny v roce 1929 a o dva roky později byl kostel nazvaný Heilandkirche dokončen.

A perlička? V Kořenově bylo známo, že Tesařovská kaple má někde ve světě své dvojče, ale dlouho se nevědělo kde. Dnes už je příběh známý, v roce 2009 Kořenov s rakouským Dornbirnem navázal kontakt a naši turisté se tak při cestách do Rakouska mohou zastavit u kaple, která jako by té kořenovské z oka vypadla.
 

Bartningovy kostely v Čechách

  • Architekt Otto Bartning v českých zemích působil pouze před první světovou válkou, v počátečním období své tvorby. Jeho kostely v Německu jsou chráněny jako architektonický celek.
  • Podle Bartningových plánů u nás nevznikla jen Tesařovská kaple. Projektoval také evangelický kostel v Novém Městě pod Smrkem, kterému se říká Lutherův hrad. Název patrně vychází z písně Martina Luthera Hrad přepevný je Pán Bůh náš.
  • Bartning je rovněž autorem evangelického kostela v Kraslicích a evangelického kostela v Aši-Mokřinách, postaveného v letech 1912–1914, původně luteránského Jubilejního kostela císaře Františka Josefa. Přechodně ho užívala česká pravoslavná církev, nyní slouží Českobratrské církvi evangelické. V centru města stojí pomník Martina Luthera z roku 1883, jediný pomník náboženského reformátora na území bývalé rakousko-uherské monarchie.
  • Kromě uvedených staveb se Bartning podílel také na návrhu evangelického kostela v Hradci Králové, jehož finální podoba od architekta Oldřicha Lisky je výrazně ovlivněna Bartingovými dřívějšími návrhy.
Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Nad osadou Jizerka se nachází nejvyšší čedičový kužel ve střední Evropě, Bukovec. Předmětem ochrany jsou kamenité svahy s významnými lesními společenstvy, vlhké louky s výskytem řady vzácných druhů rostlin – nejbohatší botanická lokalita v CHKO Jizerské hory.

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky

Naučná stezka Tři iseriny seznamuje s rozmanitostí a bohatstvím přírody Jizerských hor i s historickými pozoruhodnostmi. Začíná u prvního zastavení na jižním okraji Jizerky a končí u vyhlídky do vrchoviště v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

Žádná železniční trať u nás není strmější než ozubnicová železnice, která vede z Tanvaldu do Harrachova. Jízda zubačkou je zážitkem nejenom pro nadšené výletníky, milovníky železnic a fanoušky technických kuriozit, ale i pro rodiny s dětmi a fotografy.

Lesopark na Sluneční v Příchovicích u Kořenova

Lesopark na Sluneční v Příchovicích u Kořenova

Lesopark na Sluneční je kouzelné a klidné místo s výhledem na příchovický kostelík, na obě zdejší rozhledny i do dalekých kopců.

Přírodní památka Tesařov

Přírodní památka Tesařov

Přírodní památka v Kořenově, na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, chrání oblast podmáčených a rašelinných luk s výskytem chráněného prstnatce májového. Dále zde naleznete silně ohrožený česnek hadí, ostřici rusou či vrbovku bahenní.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Za sportem i zážitky do Kořenova – největší horské obce v ČR

Za sportem i zážitky do Kořenova – největší horské obce v ČR

Kořenov leží v nejvýchodnější části Jizerských hor v těsném sousedství Krkonoš a hranic s Polskem. Rozkládá po obou březích Kořenovského potoka, který přitéká zpod Štěpánky a částečně i v údolí Martinského potoka a Jizery.

Safírový potok a rašeliniště Jizerky – bývalé naleziště drahokamů

Safírový potok a rašeliniště Jizerky – bývalé naleziště drahokamů

Safírový potok a řeka Jizerka v minulosti představovaly bohaté naleziště drahých kamenů (především safírů), které patřily k nejhodnotnějším v celé Evropě. I dnes se zde dají nalézt drahé kameny, jejich sběr je však přísně zakázaný.

Tesařovská kaple Kořenov

Tesařovská kaple Kořenov

Počátkem 20. století se němečtí evangelíci rozhodli postavit vlastní modlitebnu a vybrali pro ni místo na vyvýšenině dnešního Tesařova. Projekt kaple zhotovil berlínský stavitel architekt sakrálních staveb Dr. Otto Bartning.

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery

Přírodní rezervace Rašeliniště Jizery na hranici Čech s Polskem je nejrozsáhlejší rašeliniště Jizerských hor. Území velké přírodovědecké hodnoty bylo organizací UNESCO zařazeno mezi nejvýznamnější evropské lokality.

Další aktuality

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
Liberecký kraj | Příroda

10 tipů na lezení po skalách i lanech v Libereckém kraji

Patříte k lidem, pro něž je nejkrásnější výhled na svět z vrcholu skal? Anebo si rádi zařádíte v lanoví v některém z lanových center? Pak právě pro vás máme pár tipů na místa, která se vám určitě budou líbit. Milovníci skalního lezení určitě ocení horolezecké terény Jizerských hor či via ferraty, pro ostatní jsme vybrali ty nejlepší lanové parky Liberecka.
Liberecký kraj | Letní sporty

V Krkonoších si připomínají Světový den lesů a Světový den vody

Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy. Lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Liberecký kraj | Zážitky

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu slaví 68 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
Liberecký kraj | Příroda