Úvod > Česká nej > Kulturní > Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi
Kulturní

Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi

Bob a Bobek, Maxipes Fík, Mach a Šebestová, Méďové, Káťa a Škubánek, Maková panenka, Křemílek a Vochomůrka, Krysáci, Pat a Mat nebo Krkonošské pohádky: to je jen malý výběr pohádek, které znáte z televizních Večerníčků. Pořad se na televizních obrazovkách začal pravidelně objevovat v roce 1965 a znělka Večerníčku je nejdéle vysílanou znělkou v české televizní historii.
Oblíbený dětský pořad Večerníček se nejdřív vysílal jen jednou týdně, v neděli. Pravidelně se na televizních obrazovkách začal objevovat 2. ledna 1965. První pohádkou nebyla žádná z těch, které známe, ale příběh Kluk a kometa, který dětem vyprávěla herečka a moderátorka Štěpánka Haničincová.

Až do roku 1973 se Večerníček vysílal černobíle, od stejného roku začalo barevné a také každodenní vysílání. Délka pořadu přibližně osm až deset minut je daná tím, jak dlouho udrží pozornost malí diváci
 
10 zajímavostí o Večerníčku
  • Jeho duchovním otcem a zároveň prvním dramaturgem byl spisovatel, redaktor, sochař a fotograf Milan Nápravník.
  • Autorem znělky je skladatel Ladislav Simon.
  • Vůbec nejstarší česká televizní znělka zároveň patří k nejstarším v Evropě.
  • Výtvarnou podobu dal postavičce s papírovou čepicí Radek Pilař, autor kresleného Rumcajse a jeho rodiny.
  • Hlas animovaného kluka, který jezdí po obrazovce sem a tam v různých dopravních prostředcích a rozhazuje noviny, patřil pětiletému Michalovi Citavému. Jeho maminka v tehdejší Československé televizi pracovala v Redakci pro děti a mládež.
  • Známe i odpovědi na oblíbené otázky z dětských kvízů: Večerníček ve znělce vystoupá po dvaceti schodech a rozhodí kolem sebe celkem jednadvacet listů.
  • Vysílání v barvě zahájily Krkonošské pohádky, dosud jediný hraný Večerníček.
  • Současný Večerníček vysílá tvorbu domácích autorů, dřív se ale dostaly na obrazovku i zahraniční pohádky, namátkou Tip a Tap, příběhy Bolka a Lolka, Pes Filipes nebo Jen počkej, zajíci!
  • Nejvíc dílů mají příběhy s Patem a Matem (130 dílů) a s Bobem a Bobkem (91 dílů), s Rumcajsem (52 dílů), se Spejblem a Hurvínkem (46 dílů) a Krtečkem (43 dílů).
  • V roce 1999 na hvězdárně v Ondřejově objevili planetku 33 377, kterou pojmenovali Večerníček.
Městské medvědárium v Berouně – navštivte medvědy z večerníčku

Městské medvědárium v Berouně – navštivte medvědy z večerníčku

Méďové ze stejnojmenného večerníčku od dob natáčení už vyrostli. Vidět je můžete kousek od centra Berouna, na zdejší Městské hoře, kde mají vybudováno volně přístupné medvědárium.

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Protože legendární ráj zatím nikdo neobjevil, Češi si stvořili vlastní: chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena 1. března 1955, jako vůbec první CHKO v Česku. Úžasná krajina pískovcových skalních měst, kaňonů a roklí, mokřadů, romantických zřícenin a pohádkových hradů stojí za bližší seznámení. Která místa byste neměli na svých toulkách vynechat?

22 filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

22 filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

21 nejhezčích vánočních pohádek

21 nejhezčích vánočních pohádek

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Televizní studio Praha – Kavčí hory

Televizní studio Praha – Kavčí hory

Televizní studio na Kavčích horách bylo uvedeno do provozu v roce 1970, poté docházelo k postupnému rozšiřování budov. Toto rozšiřování výrobních a technických kapacit umožnilo zvětšovat rozsah vysílání. Televizní studio Kavčí hory si můžete prohlédnout v rámci exkurzí.

Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit

Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit

Temná vůně středověku, odhodlaní muži v těžké zbroji, nebezpečí a odvaha. Anebo klečící rytíř, který vyznává lásku útlé a sličné obyvatelce královského dvora? České zámky a hrady vám nabídnou oboje. Vrátit se do historie anebo nechat své děti prožít pohádkový den nemusí zabrat víc než jedno odpoledne. Kam vyrazit do pohádky vám poradí Kudy z nudy.

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například v Českém Švýcarsku, na Českolipsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám jak legendární pohádkové filmy, tak i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

Mezi filmové jedničky patří Adršpašsko-Teplické skály, kde se natáčela celá řada oblíbených pohádek. Kromě Třetího prince také Princ a Večernice nebo Peklo s princeznou. Za filmy se tentokrát vypravíme do Náchodu, Broumova, Nového Města nad Metují a samozřejmě nevynecháme ani Dobrušku, Babiččino údolí nebo Peklo.

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Severozápadní Čechy jsou krajem neuvěřitelných rozmanitostí a kontrastů. Nabízí romantické kulisy Národního parku České Švýcarsko, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, syrové krásy Krušných hor, údolí největší české řeky Labe s vinicemi, hrady, zámky i bizarní lokace hnědouhelných dolů s měsíční krajinou v Podkrušnohoří. Sjíždí se sem filmové a televizní štáby k natáčení filmů i seriálů, a výjimkou nejsou ani zahraniční produkce.

Šest míst, výstav a akcí, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Šest míst, výstav a akcí, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Baví vás všechno, co se točí kolem filmu a kinematografie, hrdinů stříbrného plátna, animování a vytváření nových příběhů? Pak vás pozveme na pár zajímavých výstav, workshopů, do filmových studií a také do několika muzeí. Klapka, kamera, jedem!

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.

Ubytování a restaurace