Úvod > Aktuality > #světovéČesko a údolí Bílého Labe: lesy, vodopády a všechny krásy Krkonoš
Příroda

#světovéČesko a údolí Bílého Labe: lesy, vodopády a všechny krásy Krkonoš

  • Vydáno26. dubna 2021
Když se ze Špindlerova Mlýna vydáte do údolí Bílého Labe, čeká vás poklidná procházka podél kouzelné horské říčky. Řeka je tu čistá, živá a zpívající, hopsá po vodopádech a kaskádách, k další cestě vybízejí krásné výhledy na Kozí hřbety, Stříbrný hřeben a další krkonošské vrcholy. Když jejich vábení neodoláte, za pár hodin dorazíte až k pramenům!
Oblíbené a hojně fotografované vodopády: Velký vodopád na Bílém Labi v Krkonoších a vodopád u Mirror Lake / Zrcadlového jezera v Arkansasu, USA
Krkonoše - Bílé Labe
Arkansas - USA
Podobně jako existují Divoká a Tichá Orlice, Teplá a Studená Vltava anebo Černá a Bílá Desná, i Labe postupně od svého pramene na Labské louce přibírá do hlavního toku stovky potoků a říček. Prvním významnějším přítokem je právě Bílé Labe: do říčky, která v těch místech s evropským veletokem zatím nemá společného vůbec nic, se vlévá ještě nad Špindlerovým Mlýnem. Nejlépe se s Bílým Labem a zdejšími překrásnými vodopády seznámíte při pěším nebo cyklistickém výletu. Z délky trasy nemusíte mít strach, Bílé Labe měří od pramene k soutoku jen něco málo přes osm kilometrů.
 

Výlet pro pohodáře a milovníky vodopádů



Podél téměř celého toku Bílého Labe vede modře značená Weberova cesta. Její začátek najdete ve Špindlerově Mlýně na parkovišti u lanovky na Medvědín, až k boudě U Bílého Labe vede po asfaltovém povrchu. Cesta je vhodná pro seniory a osoby pohybující se s holemi, je sjízdná i pro kočárky a také pro mechanické i elektrické invalidní vozíky; ostatně jde o jednu z oblíbených krkonošských tras pro vozíčkáře. Počítejte ale s tím, že vás čeká táhlé stoupání; cesta od soutoku k boudě U Bílého Labe měří přibližně čtyři kilometry a má převýšení téměř 250 metrů.

Cestou ale bude spousta příležitostí k odpočinku: zastávky se vyplatí hlavně kvůli výhledům na řadu malých peřejí a vodopádů Bílého Labe, od Velkého vodopádu přes vodopád Velký skok až po Balvanový vodopád. Za příznivého počasí si také užijete sluncem vyhřáté skalní plotny, kde si můžete odpočinout a kochat se krásami Krkonoš. Po necelých třech kilometrech dorazíte k místu zvanému U svozu; stojí tu jedna z nových krkonošských útulen, najdete tu dřevěné informační panely s popisem místních zajímavostí, dětské hřiště s prolézačkami a pískovištěm, a také veřejné ohniště, jedno z mála oficiálních v Krkonošském národním parku.
 

Na návštěvu za čertem do Čertova dolu

Na posledním kilometru minete ještě Dlouhý a Plotnový vodopád, a pak dorazíte k boudě U Bílého Labe. Tady pohodlná vyasfaltovaná stezka končí, takže je to konečná pro vozíčkáře i pro rodiny s kočárky. Vracet se můžete buď stejnou cestou anebo po žlutě značené Dřevařské cestě; k místu startu pod lanovkou na Medvědín to je přibližně šest kilometrů. Vydat se ale můžete výš do hor, a to hned několika směry.

U boudy U Bílého Labe se do Bílého Labe vlévá Čertova strouha, kde na počátku 20. století kvůli povodním vznikla kaskáda s desítkami přepážek. Cestu Čertovým dolem lemuje naučná stezka, která vám o zajímavé technické památce na osmi zastaveních prozradí řadu zajímavostí, uvidíte také další vodopád. Je to skvělé místo pro milovníky klidu a samoty, protože sem chodí méně lidí než podél Bílého Labe.

Vydat se můžete také po žluté značené cestě zvané Hofmanka, která vás po 2,7 km dovede k Erlebachově boudě a na Špindlerovku; zpět do Špindlerova Mlýna se dá vrátit pěšky po zelené značce (4 km) nebo autobusem.

Kdo se ale vypravil do Krkonoš hlavně kvůli krásným vodopádům Bílého Labe, měl by pokračovat dál a výš do hor.
 

Vzhůru k horským pramenům a Luční boudě

Výstup údolím Bílého Labe končí po necelých čtyřech kilometrech (a 424 výškových metrech) na Luční boudě. Po cestě potkáte řady dalších vodopádů a malých, uměle postavených jezů, traverzem překonáte kluzké skalní plotny nad Lavinovou peřejí a s přibývající výškou se před vámi otevřou krásné výhledy do dálky i do Labského dolu se Zlatým návrším. Závěrečná část horské stezky vede úbočím Kozích hřbetů a v zimě je kvůli lavinovému nebezpečí nepřístupná.

Když cesta vystoupá na náhorní pláň, čeká vás nefalšovaná krkonošská tundra a také Luční bouda, známá křižovatka turistických cest. Kousek od ní v rašeliništích severně od Studniční hory pramení nejenom Bílé Labe, ale i řeka Úpa; ta ale teče na jihovýchod do Obřího dolu.

K návratu do Špindlerova Mlýna se dá využít několik různých cest; po nejkratší, červeně značené Staré Bucharově cestě, to je zhruba sedm kilometrů.
 

Mirror Lake, vodopád a jeskyně Blanchard Springs

  • Největší a nejznámější vodopád Bílého Labe, kde ovšem voda teče přes celou šířku řečiště jen výjimečně, připomíná vodopád u Mirror Lake / Zrcadlového jezera v USA. Nachází se v rekreační oblasti Blanchard Springs v severním Arkansasu a jde o jeden z nejfotografovanějších vodopádů ve státě.
  • Hlavním turistickým magnetem je kromě vodopádu jezero, jehož voda mění v závislosti na ročním období a srážkách barvu modré na zelenou. Jezero je umělé, betonová přehrada vznikla v roce 1940 přehrazením potoka z pramene Blanchard Spring.
  • Poblíž se nachází jeskynní systém Blanchard Springs Caverns. Podzemím prochází několik různě náročných prohlídkových tras, v okolí najdete řadu míst ke kempování, rybaření a koupání, stejně jako pikniková místa a cyklistické a turistické stezky.
Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete šest, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Mapa republiky v Krkonoších – místo, kde je nejvíce sněhu

Mapa republiky v Krkonoších – místo, kde je nejvíce sněhu

Mapou republiky je nazýváno sněhové pole na jižním svahu Studniční hory. Přestože leží na jižním svahu, které obvykle odtávají nejdříve, sníh zde zůstává prakticky nejdéle v Krkonoších. Místo dostalo název podle svého tvaru – připomíná prvorepublikovou mapu Československa s Podkarpatskou Rusí.

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

Na několika výletech k vodopádům si přijdou na své nejen vyznavači dobrodružství, ale i romantici a milovníci přírody. Všechny totiž leží stranou od hlavních cest, takže vás čeká trocha hledání a hezké překvapení na konci. A jeden leží skutečně hodně daleko!

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

Česká příroda a její podivuhodnosti

Česká příroda a její podivuhodnosti

My Češi sice nemáme moře, ale jinak naše krajina patří k těm nejrozmanitějším v celé Evropě. Z toho důvodu u nás najdeme i mnoho přírodních unikátů, které stojí za to vidět a poznat blíže. Nenechte se proto pobízet, obujte trekové boty a vydejte se poznávat krásy české a moravské přírody. Zcela jistě nebudete zklamáni, ale nadšeni podobně jako generace turistů před vámi. Česká příroda má co nabídnout, tak se přestaňte trmácet po dalekých zemích a poznejte nejprve tu naši.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda