Úvod > Aktuality > Skalní město Adršpach láká k procházkám i v zimním období
Skalní město Adršpach láká k procházkám i v zimním období
"> "> Prohlédnete si nejdivocejší skalní mesto strední Evropy "> Skalní mesto Adršpach "> Pískovna v Adršpachu "> Skalní jezírko v Adršpachu
Příroda

Skalní město Adršpach láká k procházkám i v zimním období

Vydáno 31. prosince 2020
Prohlédněte si nejdivočejší skalní město střední Evropy – brány skalního města v Adršpachu jsou aktuálně otevřené! Mezi nejznámější skalní útvary patří Homole cukru, Milenci, Starosta a Starostová, Krakonošův zub a mnoho dalších. V zimních měsících, kdy mohou být díky sněhové nadílce ztížené podmínky, se udržuje pouze část prohlídkového okruhu, tzv. "Stará partie" k Velkému vodopádu. Procházka fascinující přírodou mezi malebnými skalními útvary vás přes zimu vyjde jen na 80 korun. Přijeďte si užít zimní atmosféru skalního labyrintu.
Adršpašské jezírkoTolik fascinujících zákoutí jako v Adršpašsko-teplických skalách uvidíte jen málokde. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy. Prohlédnout si jej můžete i během zimních měsíců, když skály nejsou pokryty sněhovou pokrývkou. S omezením se musí počítat pouze u Adršpašského jezírka ve skalách, kde jsou lodičky mimo provoz. Když mrzne, můžete obdivovat nádherné ledopády, které se tvoří na Malém Adršpašském vodopádu anebo na vodopádu ve Vlčí rokli.

AdršpachZvláštním bohatstvím oblasti adršpašského skalního města je podzemní voda. Stéká se v hloubce několika set metrů pod rozlehlými propustnými kvádrovými pískovci a patří k nejkvalitnějším ve střední Evropě. Z podzemí pak proudí pod tlakem vzhůru k povrchu země, kde vytváří mohutné artéské prameny. Vodní zdroj je natolik silný, že zásobuje nejen celý přilehlý kraj, ale v podobě stolní vody Toma Natura i celou Českou republiku.

Skalní město je přístupné v zimním období každý den od 8:30 do 16 hodin (a to i nyní, za přísných vládních nařízení), za vstupné zaplatí dospělí 80 korun a děti, studenti a důchodci 40 korun. Rodinné vstupné potom vyjde na 210 Kč.
 

Za Třetím princem nejen do Diamantových skal

AdršpachTuristé se do skal v Adršpachu vypravují již od 18. století – tehdy několikadenní požár zničil okolní bujnou vegetaci a vynikla tak krása skvostných pískovcových útvarů. Od této doby tu začaly vznikat turistické stezky a horolezci postupně dobývali jeden skalní útvar za druhým. Z 18. století pochází také většina pojmenování místních skalisek. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán, Sloní náměstí či Gotická branka.

Možná vás zimní čas bude inspirovat k výpravě do skal podle známé pohádky Třetí princ (1982), která se zde natáčela. Pokud budete trpěliví určitě najdete místo s filmovými diamanty, které tu princové ze Země lva nacházeli po hrstech. Zkuste se po nich poohlédnout v okolí Krakonošova zubu, možná vám pomohou souřadnice 50.6098600N, 16.1159969E. Pro úplnost dodejme, že turistický okruh Teplických skal je od listopadu volně přístupný na vlastní nebezpečí.
Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Úniková hra Třetí princ na zámku Adršpach

Úniková hra Třetí princ na zámku Adršpach

Principem únikové hry je řešit v obvykle 2-4 členném týmu logické hádanky, hledat skryté nápovědy vedoucí k odhalení skrýše předmětu nebo kódu zámku, za nimiž se skrývají další stopy a úkoly vedoucí k postupu ve hře a k jejímu cíli – dostat se ven v časovém limitu.

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.