!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Prozkoumejte kouzelné skalní město v Adršpachu
Prozkoumejte kouzelné skalní město v Adršpachu
">

Prozkoumejte kouzelné skalní město v Adršpachu

Návštěva Adršpašských skal je pro každého nezapomenutelným zážitkem. Pískovcové masivy pnoucí se do výšky mnoha desítek metrů dávají prostor lidské fantazii. Spolu s Teplickými skalami tvoří největší a nejdivočejší skalní komplex ve střední Evropě. Přijeďte se projet na lodičce po romantických jezírcích a objevte zdejší kouzelná zákoutí.

Výlet do skalního města s Lucií Prausovou

Skalní město AdršpachSkalní město v Adršpachu objevují turisté již od 18. století. Tehdy také začaly pískovcové masivy dostávat svá jména. Podle dochovaných záznamů navštívil Adršpach i německý básník a přírodovědec Johann Wolfgang Goethe a pořídil zde několik kreseb. Na památku je mezi skalami umístěna jeho busta a pamětní deska. Adršpach je také oblíbeným místem filmařů. Natáčely se tu například pohádky Třetí princ, Z pekla štěstí a Peklo s princeznou.
 
Prohlídka Adršpašských skal začíná u zatopené pískovny, nedaleko železniční zastávky. Jedním z nejpozoruhodnějších útvarů je Homole cukru stojící jakoby na špici. Dětští návštěvníci ji proto symbolicky podpírají klacíky, aby nespadla. Na Sloním náměstí si můžete pro zábavu zkusit spočítat všechny choboty. První část procházky uzavírá Velké Náměstí se Stříbrným pramenem a Malým vodopádem.
 
Odbočte vpravo a po schodišti vystoupejte k Velkému vodopádu s vyhlídkou a vyzkoušejte si zdejší akustiku. Strmé železné žebříky vás dovedou k pohádkovému Jezírku, po kterém vás sveze výřečný převozník.
 

Projížďka po Adršpašském jezírku

Adršpašské jezírkoPo návratu na Malé náměstí se dáte vpravo a kolem Prašné brány přijdete ke Skalnímu hradu s vyhlídkou na Milence, nejvyšší a patrně také nejznámější sousoší Adršpachu. Dalším slavným souskalím je Starosta a Starostová. Mezi nimi vede úzká Myší díra, kterou sestoupíte ke Krakonošovu piánu. Prohlídka končí Skalní ozvěnou.
 
Využijte ještě možnosti procházky okolo Lomu, což je bývalá pískovna zatopená spodními prameny. Zapůjčete si lodičku a projeďte se po blankytně modré vodě. Projížďka po bývalé pískovně je však možná pouze o prázdninách
 

Pozoruhodná místa v okolí

V blízkosti Adršpachu najdete celou řadu přírodních i kulturních památek. Nevynechejte výlet ke zříceninám hradů Adršpach, Skály, Střemen a prohlídkový okruh po Teplických skalách, který začíná v Teplici nad Metují. Při delším pobytu v regionu zavítejte do Broumovského kláštera, případně navštivte skupinu malebných vesnických kostelíků.
Celý popis