Úvod > Aktuality > Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu
Zážitky

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

  • Vydáno12. března 2023
Celý filmový svět se už těší na další ročník předávání Oscarů, a tak si na Kudy z nudy připomeneme pár filmových osobností. Některé zná celý svět, o jiných jste zatím zřejmě ještě neslyšeli. To se ale může už za pár hodin změnit!
Kteří čeští tvůrci se dočkali Oscara? Cenu za nejlepší cizojazyčný film získal Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a Kolja Jana Svěráka, natočený podle scénáře Zdeňka Svěráka. Česká stopa je ale mnohem bohatší: stačí připomenout Amadea a další filmy režiséra Miloše Formana, herce Ivana Jandla, režiséra Jana Pinkavu, výtvarníka kostýmů Theodora Pištěka anebo zpěvačku a hudebnici Markétu Irglovou, která získala Oscara za píseň Falling Slowly pro irský film Once. V roce 2023 se počet úspěšných českých zářezů může rozšířit: šanci získat Oscara mají tři Češi, a to maskérka Linda Eisenhamerová, zvukař Viktor Prášil a specialista na zvláštní efekty Viktor Müller. Všichni se podíleli na snímku Na západní frontě klid.

Filmů, které máme rádi, ale je samozřejmě mnohem víc. Co třeba Tři oříšky pro Popelku a další pohádky Václava Vorlíčka, pohádku Ať žijí duchové a bláznivé komedie Oldřicha Lipského, fantastické filmy Karla Zemana anebo filmy S tebou mě baví svět, Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny Marie Poledňákové? I po desítkách let nás pořád baví dětský film Krakonoš a lyžníci režisérky Věry Plívové-Šimkové, a také Postřižiny nebo Slavnosti sněženek, které podle knížek Bohumila Hrabala natočil režisér Jiří Menzel. O Oscara se ale ucházely i další filmy – podívejte se společně s Kudy z nudy třeba do Křečovic, kde se natáčela komedie Vesničko má středisková, do Varvažova coby dějiště filmu Je třeba zabít Sekala, anebo s režisérem Václavem Marhoulem po stopách filmu Nabarvené ptáče.
 
Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel (23. února 1938, Praha – 5. září 2020, Praha) byl jedním z nejuznávanějších filmových a divadelních režisérů. Patřil také k tvůrcům nové vlny 60. let, slavné éry českého filmu. V té době natočil snímek Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Malíř, návrhář filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, a také bývalý automobilový závodník: to je Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha). Když se v roce 2020 jeho hyperrealistický obraz Alfy Romeo nazvaný Adieu, Guy Moll v aukci prodal za 21,2 milionu korun, stal se Pištěk držitelem zajímavého rekordu: šlo o nejdražší v tuzemsku prodané dílo žijícího českého autora.

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

České filmy s Oscarem: výlety na místa, kde se natáčely Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

České filmy s Oscarem: výlety na místa, kde se natáčely Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Druhá řada se už dotočila a společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

Markéta Irglová – jediná česká držitelka Oscara za filmovou píseň

Markéta Irglová – jediná česká držitelka Oscara za filmovou píseň

Markéta Irglová (*28. února 1988, Valašské Meziříčí), česká skladatelka, zpěvačka a herečka, je jedinou českou držitelkou Oskara za filmovou píseň. Hudbě se věnuje od svých sedmi let, od raného mládí žije v cizině – nejprve v irském Dublinu, poté v New Yorku a od roku 2019 spolu se svým manželem na Islandu.

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák (* 28. března 1936 Praha) je český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel. Je autorem (případně společně s Ladislavem Smoljakem spoluautorem) scénářů řady úspěšných filmových komedií, například Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Kulový blesk nebo Vrchní, prchni.

Oskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů

Oskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů

Ve Svitavách, městě na Českomoravském pomezí, vedle sebe dlouhá staletí žili Češi, Němci a Židé. Možná právě z jejich poklidného soužití vzešla motivace Oskara Schindlera (28. dubna 1908 Svitavy – 9. října 1974 Hildesheim, Německo) k záchraně dělníků ze své továrny před jistou smrtí v koncentračních táborech na území okupovaného Polska.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Další aktuality

Kalendář 2023: Letecké přehlídky

Mladá Boleslav, Praha-Kbely, Vyškov, Kunovice nebo Zruč u Plzně – tam všude objevíte skvělá letecká muzea. Ale pokud vám přehlídka tichých a vzorně zaparkovaných letadel nestačí, zveme vás na letecké přehlídky a dny, akrobatické show a další akce s báječnými létajícími stroji.
Zážitky

Jaro plné trhů, zajíců a pomlázek aneb Velikonoce s dětmi

Velikonoce jsou před námi nadohled a akce s řemeslnými výrobky, malovanými vajíčky, pomlázkami a rozvernými zajíci ze dřeva, papíru, slámy i čokolády se na nás začínají hrnout ze všech stran. Zkuste ale letos přivítat jaro jinak – netradičně, originálně, neobvykle, ba dokonce leckdy trochu praštěně! Máme pro vás více než 100 tipů na velikonoční výlety...
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 25. – 26. březen 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

10 tipů na adrenalin ve vzduchu: vzdušné lávky, skluzavky na laně i himalájský chodník

Jsou krásné, ale trochu děsivé – řeč je o vzdušných lávkách, které mívají podobu lanových mostů zavěšených vysoko nad zemí a spojují dvě skalní stěny, dva břehy řeky či dvě strany údolí. Dobře je znají milovníci skalního lezení na ferratách či dobrodružně ladění turisté. Vyšším levelem je pak flying fox nebo zip line – na laně zavěšená skluzavka. Kudy z nudy vás zavede na místa, kde takové atrakce najdete. A přidáme zdánlivě jednoduchou stezku Valašku v korunách stromů, kde vás ovšem čeká velká výzva v podobě lávky Skywalk: skleněná vyhlídková plošina dlouhá 150 metrů, tzv. zavěšený "himálajský" chodník.
Zážitky

Oslavte svátek všech Josefů výletem nebo zajímavou akcí

Blíží se svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách připadá svátek všech Josefů čili Pepíků na 19. března a kolem tohoto data se koná také spousta „josefských“ akcí – košty, trhy, zábavy a jarmarky. Přehled, kam se vydat za josefskou zábavou anebo do míst spojených se jménem Josef vám přináší Kudy z nudy.
Zážitky

Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít zvyky a tradice

Hrady, zámky i skanzeny po celé zemi chystají program na pomalu nadcházející svátky jara. Chcete-li si připomenout starobylé zvyky a obyčeje, nasát velikonoční atmosféru, nebo zažít prohlídky interiérů „jinak“, vybírejte z nabídky portálu Kudy z nudy.
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
Zážitky

Netradiční jarní výlety pro děti za zvířátky a dobrodružstvím

Přemýšlíte, kam s dětmi na výlet do přírody, aby je to bavilo? Máme pro vás tipy na pěkné jarní dny plné tolik očekávaného sluníčka – vezměte své ratolesti do venkovních areálů se zvířátky a na stezky, které jsou věnovány hlavně jim. Kde takové naleznete vám poradí Kudy z nudy.
Zážitky