Úvod > Aktuality > Česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal a na Dračí slavnosti

Česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal a na Dračí slavnosti

Vydáno 1. května 2019 Životní styl
Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.
Nejblíž k drakům to máte v Trutnově, kde na dračí pověsti navázala symbolická Dračí ulička, Dračí slavnosti, Dračí kašna a dokonce i Dračí galerie. Nenajdete tu ale originál dračí kůže: tu prý Trutnovští poslali jako dárek do Brna, kde vycpaný „drak“ dodnes spokojeně „žije“ v průjezdu Staré radnice. Za fascinujícími pohádkovými tvory se můžete vydat také do lesů a do skal: na portálu Kudy z nudy vám poradíme kam.
 

Už ho nesou! aneb Trutnov zve na dračí slavnosti

Legendární saň vládne Trutnovu dál: město má dodnes draka ve znaku a od roku 2006 – tedy od tisícího výročí zabití draka – každoročně začátkem května pořádá dračí slavnosti. Název Už ho nesou! napovídá, že vyvrcholením oslav je večerní průvod spojený se zavěšením draka na věž Staré radnice. Na letošní slavnosti se můžete vypravit v pátek a v sobotu 3. a 4. května. Drak na radniční věži visí až do 29. září, kdy má svátek sv. Michal drakobijce; v té době se z věže sundává a až do zahájení další návštěvnické sezony dřímá ve skladišti.

Kromě toho se projděte parkem mezi Slezskou a Vodní ulicí, kde prý míval drak své doupě a kudy později vedla slavná – a dávno zbořená – Dračí ulička. Dnes v těch místech najdete malý pahorek: kdysi prý byl klíčovým bodem pro vyměření vznikajícího města. Podobně jako kolem města vedly hradby, celé dílo korunované malým drakem obepíná kovová obruč. Na ní pak je český, německý a latinský nápis, který cituje slova papežského legáta z jedné ze starých pověstí: Ty, ukrutný a hanebný netvore, jsi požehnáním tohoto města a navěky jím i zůstaneš.

Dalšího draka najdete na Dračí kašně v parku u Lesnické ulice. Socha řadu let zdobila trutnovské Krakonošovo náměstí, než ji přesunuli do parku a na její místo se nastěhoval Krakonoš.
 

Dračí skály, zuby a pohádky

Čertova ruka, rozsedlina Myší díra anebo skalní dutina Adamovo lože: tak se jmenují zajímavé skalní útvary a pohádková zákoutí Hruboskalského skalního města. Jeho východnímu cípu se říká Dračí skály, dodnes tu najdete skály Dráček, Dračí zub nebo Dračí věž. Další Dračí skály objevíte na Šumavě u Svojše, na svahu zalesněného kopce, pod který vede červená turistická značka z Rejštejna. Ze skalních útesů s ostrými výčnělky je pěkný výhled do údolí řeky Otavy, naopak skvělý pohled na Dračí skály se otvírá z Klostermannovy vyhlídky u Srní. Od draků odvozují své názvy i dvě místa v Jeseníkách: zaniklý hrádek Drakov a skalisko Dračí zub, které se tyčí nad zeleně značenou stezkou, vedoucí z Vrbna pod Pradědem přes Medvědí vrch do Jeseníku.

Spousty draků uvidíte při pohádkových prohlídkách hradu a zámku Staré Hrady u Jičína. Svůj domov tu našly desítky druhů draků a dráčků, od ohnivých přes lesní, noční, bahenní, písečné, hromové a zlaté draky až po draky sněžné či vodní.
 

Inspirováno draky a další místa ze Hry o trůny

  • Ani Hradec Králové drakům neunikl: k zavedeným značkám na české i světové divadelní scéně patří divadlo Drak s Labyrintem, netradičním muzeem loutek a interaktivní laboratoří.
  • Až při toulkách přírodním parkem Džbán na Rakovnicku půjdete kolem rozvalin hradu Džbán, vzpomeňte si na hvízdavého draka: podle pověstí tu žil ohnivý drak, který vydával zvláštní pisklavý zvuk. Natropil spousty škod a nakonec ho s pomocí čar a kouzel zabil místní lesník.
  • Pro fandy Hry o trůny zní nadějně jméno Železných hor – snadno by dalo uvěřit, že někde za nimi se schovávají třeba Železné ostrovy.
Dračí skály u Rejštejna na Šumavě

Dračí skály u Rejštejna na Šumavě

Zajímavý skalní útvar zvaný Dračí skály ( 789 m.n.m.) najdete jihozápadně od Rejštejna a zvedají se nad silnicí vedoucí na Modravu a na pravém břehu řeky Otavy.

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Pověstmi opředené místo v těsné blízkosti hradebního obvodu a někdejší Dolní brány inspirovalo v roce 2004 město Trutnov k symbolickému obnovení Dračí uličky a vybudování pomníku legendární trutnovské sani.

Dračí vrch u obce Fojtka v Jizerských horách

Dračí vrch u obce Fojtka v Jizerských horách

Dračí vrch se nachází v západní části Jizerských hor ve lese nad Libercem - Kateřinkami, asi 2,5 km jižně od vesnice Fojtka. Z Dračího vrchum který je opředem mnoha pověstmi, se odkrývá krásný výhled do okolí.

Galerie draka Trutnov - magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov - magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Brněnský drak - symbol města Brna

Brněnský drak - symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Březenský drak Severočeských dolů v Březně u Chomutova

Březenský drak Severočeských dolů v Březně u Chomutova

Unikátní možnost zblízka si prohlédnout velkorypadlo KU 800, které pracovalo na Dolech Nástup Tušimice, nabízí Severočeské doly v Březně u Chomutova. Zároveň mají doly ve svém informačním centru připravený také interaktivní program O uhlí.

Les Prašivice - pohádkové místo v Nalžovských horách

Les Prašivice - pohádkové místo v Nalžovských horách

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840, Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte.

Krakonošova kašna v Trutnově

Krakonošova kašna v Trutnově

Trutnovskému náměstí dominuje od roku 1892 Krakonošova kašna. Autorem návrhu kašny je profesor trutnovské reálky Josef Kirschner.

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint královéhradeckého Divadla Drak patří k zavedeným značkám na české i světové divadelní scéně. Nově nabízí nahlédnutí do netradičního muzea loutek, nebo do "Divadelní laboratoře". Muzeum loutek, které zde naleznete, přímo vyžaduje vaše aktivní zapojení do prohlídky.

Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce

Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce

Strašidelný zámek DraXmoor představuje strašidelně-fantastickou expozici kombinovanou atraktivními exponáty, originálními sklepními prostory, středověko-pohádkovým tržištěm a stylovou krčmou s kouzelnou obsluhou, čarodějnými lektvary a dětským koutkem.

Umělá zřícenina Ballymotte

Umělá zřícenina Ballymotte

Nad městečkem Nalžovské Hory byla kolem roku 1840 postavena věrná kopie irského rodového sídla hraběte Taaffe - hradu Ballymotte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem.

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady - výlet do pohádek čaroděje Archibalda I.

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady - výlet do pohádek čaroděje Archibalda I.

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. Tři pohádkové prohlídkové okruhy, pohádkové bytosti v rolích průvodců. Výlet pro děti i dospělé do pohádek čaroděje Archibalda I. Otevřeno celoročně.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Další aktuality

11.6.
2019
V Krkonoších opravují nejfrekventovanějších cesty

V Krkonoších opravují nejfrekventovanějších cesty

Krkonoše a Podkrkonoší | Životní styl
3.5.
2019
V Krkonoších startuje akce Čisté Krkonoše

V Krkonoších startuje akce Čisté Krkonoše

Krkonoše a Podkrkonoší | Životní styl