Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… neobyčejných a kuriózních betlémech
Kultura

7 věcí, které nevíte o… neobyčejných a kuriózních betlémech

Poslechněte si audio verzi článku
Tradici stavění betlémů založil v roce 1223 František z Assisi. U své poustevny u italské vesnice Greccio oslavil narození Ježíše Krista tak, aby se do něj mohli zapojit všichni: bratři františkáni, děti i dospělí, kteří chodili poslouchat jeho kázaní, zvířata i okolní příroda. Vybudoval symbolický chlév s jesličkami, do kterých položil na slámu sošku milostného Jezulátka, k němu postavil živého vola a osla a společně s lidmi z okolí oslavili narození Spasitele noční mší svatou.
Právě bratři františkáni začali stavění betlémů šířit po světě a kolem roku 1560 se první jesličky objevily v Praze. Vlastně je jedno, zda to bylo v roce 1562 v Týnském chrámu nebo už o dva roky dřív v kostele sv. Klimenta v tehdy nově založeném areálu Klementina. Důležité je, že nás od té doby betlémy věrně provázejí vánočním časem. Jejich tvůrci je vyrábějí podle fantazie v nejrůznějších velikostech a z rozmanitých materiálů: ze dřeva, papíru, slámy, hlíny, keramiky, textilu, perníku či másla. Klasiku uvidíte všude kolem sebe, s portálem Kudy z nudy se pojďte podívat na pár skutečných betlémářských rarit.
 

1. Čůrající chlapeček ve Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové

Symetrický, bílý a tvarem připomínající loď či parník: takový je Sbor kněze Ambrože, sídelní sbor Královéhradecké diecéze Církve československé husitské v Hradci Králové. Navrhl jej architekt Josef Gočár a slavnostně otevřen byl v roce 1929. Podobně výjimečné jako samotná stavba jsou tři keramické betlémy profesionálního umělce Františka Juračky. Ten největší, modrobílý a pozlacený, má přes 220 figur a jde o největší pohyblivý keramický betlém na světě. Nabízí fantastickou podívanou: betlém svítí a hraje, postavičky se otáčejí, a navíc tu najdete vtipné detaily, které do biblického příběhu vlastně nepatří. Populární je zejména čůrající chlapeček anebo rybář, který má v ruce džbánek a je jasné, že trošku přebral. Betlém si můžete prohlédnout kdykoliv, a zanedlouho vám k tomu možná bude hrát nová zvonohra s padesáti zvony, po pražské Loretě naše druhá největší. Každý zvon je jinak velký a jinak zní, každý má také své jméno, od Cyrila a Metoděje až po osobnosti 20. století. Tím posledním je zvon Jan Palach.
 

2. Staré i nové betlémy z chlebového těsta

Výlet do Třebechovic pod Orebem často vede do Třebechovického muzea betlémů, kde je k vidění unikátní Proboštův betlém. Velké lákadlo hlavně před Vánocemi v adventním čase doplňují stovky menších betlémů z historie i současnosti: v muzejních sbírkách jich je 500. Raritou je chlebový betlém, kde jsou figurky opravdu z chlebového těsta. Chlebové betlémy se vyráběly už koncem 18. století, ale vzhledem k materiálu, který má krátkou životnost, se jich moc nedochovalo. Inspirovali se jimi ale současní tvůrci: například ze 120 kilogramů čerstvého chleba zhotovili neobvyklý betlém studenti Střední školy obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborné školy v Českých Budějovicích. Jeho výroba trvala zhruba dva měsíce a podílelo se na ní více než dvacet žáků. Dílo bylo zapsáno Agenturou Dobrý den Pelhřimov do České knihy rekordů jako největší chlebový betlém. Celkem 558 objektů pokrývá plochu 4 x 2 metry. Jde o ztvárnění města Betléma, jehož hebrejský název znamená Dům chleba.
 

3. Papírové vystřihovací betlémy od českých umělců

Jednou z českých rarit jsou papírové betlémy od známých malířů a grafiků. Tištěné papírové archy s betlémy v mnoha provedeních byly již od konce 18. století k dostání téměř v každém kupeckém krámku ve městech i na vesnicích. Jejich rozšíření napomohl rozvoj průmyslu, o popularitu papírových betlémů se pak postarali mistři svého oboru. Patrně nejstarší umělecké české jesličky nakreslil Mikoláš Aleš v roce 1902. Známé jsou jesličky Marie Fischerové Kvěchové, betlém Josefa Lady nebo Pražské jesličky Josefa Weniga, vydané v roce 1916. Betlémskou scénu ve stylu Biedemeieru malíř zasadil do roubenky v zasněžených svazích pod Pražským hradem, kam v pokoře a pospolitosti přicházejí venkované, měšťané, lidé nejrůznějších cechů i králové.
 

4. Pražské betlémy Vojtěcha Kubašty

Spousty domácností po celém světě zdobí rozkládací betlémy Vojtěcha Kubašty (1914–1992). Jejich přesný počet není znám, namaloval jich přibližně sedmnáct a hojně se vyvážely do světa, kde šířily poezii českých Vánoc a současně lákaly na architektonické poklady staré Prahy. V pozadí betlémské scény objevíte třeba zasněžený Karlův most i s mosteckými věžemi, Pražský hrad anebo Loretu. Prohlédněte si je pořádně, autor do nich vpašoval spousty vtípků: například jeden z králů nese kufr polepený cestovatelskými nálepkami. Kubašta se inspiroval dokonce i Třebechovickým betlémem a vytvořil rozkládací přání s jeho motivem.
 

5. Loštický betlém s Janáčkem, liškou a obyvateli města

V Lošticích, které jsou známé hlavně výrobou tvarůžků, má ateliér řezbář Jaroslav Beneš. Mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém – na první pohled docela běžný, kdyby ale například Ježíškovi do postýlky nenakukovala liška se slavným loštickým pohárem, opodál nestál vyřezávaný Leoš Janáček či Alfons Mucha a v pozadí z okna mírovské věznice neprchal vězeň Kajínek. V betlému, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, se střídá noc a den, navíc dělá také zvuky – například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout od sousedů. Figurek je tu už více než 300 a řezbář vedle obvyklých biblických postav a známých osobnosti postupně do betléma doplňuje i skutečné obyvatele Loštic.
 

6. Anče, Kuba, Krakonoš a hajnej v betlémě ve Vrchlabí

Ve Vrchlabí v zámeckém parku stává každý rok krásný Krkonošský pohádkový betlém, jehož autorem je řezbář Pavel Tryzna z uskupení Řezbáři K 106. Leccos je tu ale trochu jinak, než byste od betléma čekali: jsme v Krkonoších, a tak ústředním bodem není chlév, ale krkonošská roubenka, místo Marie a Josefa v chaloupce stojí Anče, Kuba a hajnej a dokonce i Trautenberk, v kolébce místo Ježíška jsou v povijanech zabalená dvojčata a opodál postává Krakonoš. Je to zkrátka betlém, kde pokračuje příběh Krkonošských pohádek z televizního Večerníčku. Svérázné pojetí ne každému vyhovuje, ale ostatní naopak pátrání po nejrůznějších zvláštnostech náramně baví. Každá postava symbolizuje některý z mnoha krkonošských příběhů, a tak v zástupu lidských i zvířecích postav kolem ústřední scény rozeznáte kromě obvyklých tří králů třeba řezníka Krkovičku, babku s nůší šišek, horského nosiče, mlynáře anebo hraběte Morzina, někdejšího vládce vrchlabského panství
 

7. Betlém jako zrcadlo Plzně

Také v Plzni mají betlém, který se každý rok rozrůstá: už víc než dvacet let každoročně zdobí nejenom mázhaus radnice, ale také náměstí Republiky. Betlém vznikl už v roce 2000, kdy hlavní postavy Marie, Josefa a Ježíška a postavy Tří králů vyrobili studenti. Postupem času se začal rozrůstat a dnes v něm najdete už víc než 800 postav, putujících do Betléma. Dokonce se sami můžete podílet na jeho rozšíření a přinést vlastní figurku. Podmínky jsou jednoduché: měla by měřit nanejvýš 22 centimetrů, musí být vyrobená z trvanlivého materiálu a musí pevně stát. Protože by měla představovat svého autora, mnozí Plzeňáci vytvářejí z figurek celé rodiny, a když se narodí nový člen, přidají jeho postavičku i do betléma.
Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. V roce 2023 si připomínáme významné výročí – 800 let od postavení prvního betlému. Stalo se tak nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.

Užijte si Vánoční trhy v centru i na okraji Prahy

Užijte si Vánoční trhy v centru i na okraji Prahy

Oblíbené vánoční trhy v Praze zvou všechny milovníky Vánoc a pohodové atmosféry a vánočních vůní na šálek svařeného vína, horké čokolády, velký výběr dekorací a dárečků, které si zde můžete po celou dobu adventu pořídit. Radost vám udělají nazdobené stromky, rozzářené ozdoby a kulturní program. Některé vánoční trhy v Praze začaly již minulý týden, ty větší se otevřou nyní a potrvají mnohdy až do 6. ledna 2024.

Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze

Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze

Máte rádi betlémy? Máme pro vás tipy na putování za betlémy vánoční Prahou. Někde uvidíte betlémy moderní a zbrusu nové, jinde tři sta let staré a velmi křehké kousky z papíru a dřeva. Na výstavu jesliček všech druhů a velikostí zve portál Kudy z nudy.

800 let vánočních betlémů: první postavil v roce 1223 František z Assisi

800 let vánočních betlémů: první postavil v roce 1223 František z Assisi

Celý svět si letos připomíná 800 let od prvního postavení betléma Františkem z Assisi. Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2023 v Praze!

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.

Tipy, kam se vypravit na Štědrý den

Tipy, kam se vypravit na Štědrý den

Někdo rád sedí na Štědrý den doma v teple, ale jiné to táhne ven, do zimy a za zážitky. Tipy portálu Kudy z nudy na štědrodenní program můžete využít třeba jen na krátkou procházku (to pokud máte k cílovému místu blízko) anebo na běžný výlet – to pro případ, že to máte o kousek dál.

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.

Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové – kostel Církve československé husitské

Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové – kostel Církve československé husitské

Josef Gočár vytvořil projekt Sboru kněze Ambrože jako součást dílčí regulace školské čtvrti na Tylově nábřeží a Ulrichova náměstí, a to v trojúhelníkovém bloku mezi ulicemi Nerudovou a V Lipkách.

Muzejní galerie betlémů ve Švábenicích

Muzejní galerie betlémů ve Švábenicích

Výstava totiž čítá tisíc exponátů různých betlémů a ukazuje celou sbírku Libora Pištělky, která je největší soukromou kolekcí betlémů v České republice i na světě.

Unikátní dřevěný loštický betlém

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

V parku hotelu Krakonoš byla obnovena tradiční pohádková cesta, která je tvořena pískovcovými sochami na motivy známých pohádek. Vše se nachází v klidném přírodním prostřední, které přímo vybízí k aktivnímu odpočinku a poučení.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Pohyblivý sušický betlém

Pohyblivý sušický betlém

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.

Soukromá sbírka papírových betlémů v Kněžičkách u Českého Dubu

Soukromá sbírka papírových betlémů v Kněžičkách u Českého Dubu

Sbírka manželů Kabátníkových původně z Bělé pod Bezdězem čítá již přes 1000 kousků, které se neustále rozšiřují a pohladí na duši obzvláště v zimním období, kdy je atmosféra provoněna Vánocemi.

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách

V dolní části Loretánského náměstí na Hradčanech stojí prostá jednolodní sakrální budova, kostel Panny Marie Andělské, nedílná součást areálu kapucínského kláštera. Je to nejstarší stavební celek řádu kapucínů v Čechách.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura