Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… neobyčejných a kuriózních betlémech
Kultura

7 věcí, které nevíte o… neobyčejných a kuriózních betlémech

Poslechněte si audio verzi článku
Tradici stavění betlémů založil v roce 1223 František z Assisi. U své poustevny u italské vesnice Greccio oslavil narození Ježíše Krista tak, aby se do něj mohli zapojit všichni: bratři františkáni, děti i dospělí, kteří chodili poslouchat jeho kázaní, zvířata i okolní příroda. Vybudoval symbolický chlév s jesličkami, do kterých položil na slámu sošku milostného Jezulátka, k němu postavil živého vola a osla a společně s lidmi z okolí oslavili narození Spasitele noční mší svatou.
Právě bratři františkáni začali stavění betlémů šířit po světě a kolem roku 1560 se první jesličky objevily v Praze. Vlastně je jedno, zda to bylo v roce 1562 v Týnském chrámu nebo už o dva roky dřív v kostele sv. Klimenta v tehdy nově založeném areálu Klementina. Důležité je, že nás od té doby betlémy věrně provázejí vánočním časem. Jejich tvůrci je vyrábějí podle fantazie v nejrůznějších velikostech a z rozmanitých materiálů: ze dřeva, papíru, slámy, hlíny, keramiky, textilu, perníku či másla. Klasiku uvidíte všude kolem sebe, s portálem Kudy z nudy se pojďte podívat na pár skutečných betlémářských rarit.
 

1. Čůrající chlapeček ve Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové

Symetrický, bílý a tvarem připomínající loď či parník: takový je Sbor kněze Ambrože, sídelní sbor Královéhradecké diecéze Církve československé husitské v Hradci Králové. Navrhl jej architekt Josef Gočár a slavnostně otevřen byl v roce 1929. Podobně výjimečné jako samotná stavba jsou tři keramické betlémy profesionálního umělce Františka Juračky. Ten největší, modrobílý a pozlacený, má přes 220 figur a jde o největší pohyblivý keramický betlém na světě. Nabízí fantastickou podívanou: betlém svítí a hraje, postavičky se otáčejí, a navíc tu najdete vtipné detaily, které do biblického příběhu vlastně nepatří. Populární je zejména čůrající chlapeček anebo rybář, který má v ruce džbánek a je jasné, že trošku přebral. Betlém si můžete prohlédnout kdykoliv, a zanedlouho vám k tomu možná bude hrát nová zvonohra s padesáti zvony, po pražské Loretě naše druhá největší. Každý zvon je jinak velký a jinak zní, každý má také své jméno, od Cyrila a Metoděje až po osobnosti 20. století. Tím posledním je zvon Jan Palach.
 

2. Staré i nové betlémy z chlebového těsta

Výlet do Třebechovic pod Orebem často vede do Třebechovického muzea betlémů, kde je k vidění unikátní Proboštův betlém. Velké lákadlo hlavně před Vánocemi v adventním čase doplňují stovky menších betlémů z historie i současnosti: v muzejních sbírkách jich je 500. Raritou je chlebový betlém, kde jsou figurky opravdu z chlebového těsta. Chlebové betlémy se vyráběly už koncem 18. století, ale vzhledem k materiálu, který má krátkou životnost, se jich moc nedochovalo. Inspirovali se jimi ale současní tvůrci: například ze 120 kilogramů čerstvého chleba zhotovili neobvyklý betlém studenti Střední školy obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborné školy v Českých Budějovicích. Jeho výroba trvala zhruba dva měsíce a podílelo se na ní více než dvacet žáků. Dílo bylo zapsáno Agenturou Dobrý den Pelhřimov do České knihy rekordů jako největší chlebový betlém. Celkem 558 objektů pokrývá plochu 4 x 2 metry. Jde o ztvárnění města Betléma, jehož hebrejský název znamená Dům chleba.
 

3. Papírové vystřihovací betlémy od českých umělců

Jednou z českých rarit jsou papírové betlémy od známých malířů a grafiků. Tištěné papírové archy s betlémy v mnoha provedeních byly již od konce 18. století k dostání téměř v každém kupeckém krámku ve městech i na vesnicích. Jejich rozšíření napomohl rozvoj průmyslu, o popularitu papírových betlémů se pak postarali mistři svého oboru. Patrně nejstarší umělecké české jesličky nakreslil Mikoláš Aleš v roce 1902. Známé jsou jesličky Marie Fischerové Kvěchové, betlém Josefa Lady nebo Pražské jesličky Josefa Weniga, vydané v roce 1916. Betlémskou scénu ve stylu Biedemeieru malíř zasadil do roubenky v zasněžených svazích pod Pražským hradem, kam v pokoře a pospolitosti přicházejí venkované, měšťané, lidé nejrůznějších cechů i králové.
 

4. Pražské betlémy Vojtěcha Kubašty

Spousty domácností po celém světě zdobí rozkládací betlémy Vojtěcha Kubašty (1914–1992). Jejich přesný počet není znám, namaloval jich přibližně sedmnáct a hojně se vyvážely do světa, kde šířily poezii českých Vánoc a současně lákaly na architektonické poklady staré Prahy. V pozadí betlémské scény objevíte třeba zasněžený Karlův most i s mosteckými věžemi, Pražský hrad anebo Loretu. Prohlédněte si je pořádně, autor do nich vpašoval spousty vtípků: například jeden z králů nese kufr polepený cestovatelskými nálepkami. Kubašta se inspiroval dokonce i Třebechovickým betlémem a vytvořil rozkládací přání s jeho motivem.
 

5. Loštický betlém s Janáčkem, liškou a obyvateli města

V Lošticích, které jsou známé hlavně výrobou tvarůžků, má ateliér řezbář Jaroslav Beneš. Mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém – na první pohled docela běžný, kdyby ale například Ježíškovi do postýlky nenakukovala liška se slavným loštickým pohárem, opodál nestál vyřezávaný Leoš Janáček či Alfons Mucha a v pozadí z okna mírovské věznice neprchal vězeň Kajínek. V betlému, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, se střídá noc a den, navíc dělá také zvuky – například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout od sousedů. Figurek je tu už více než 300 a řezbář vedle obvyklých biblických postav a známých osobnosti postupně do betléma doplňuje i skutečné obyvatele Loštic.
 

6. Anče, Kuba, Krakonoš a hajnej v betlémě ve Vrchlabí

Ve Vrchlabí v zámeckém parku stává každý rok krásný Krkonošský pohádkový betlém, jehož autorem je řezbář Pavel Tryzna z uskupení Řezbáři K 106. Leccos je tu ale trochu jinak, než byste od betléma čekali: jsme v Krkonoších, a tak ústředním bodem není chlév, ale krkonošská roubenka, místo Marie a Josefa v chaloupce stojí Anče, Kuba a hajnej a dokonce i Trautenberk, v kolébce místo Ježíška jsou v povijanech zabalená dvojčata a opodál postává Krakonoš. Je to zkrátka betlém, kde pokračuje příběh Krkonošských pohádek z televizního Večerníčku. Svérázné pojetí ne každému vyhovuje, ale ostatní naopak pátrání po nejrůznějších zvláštnostech náramně baví. Každá postava symbolizuje některý z mnoha krkonošských příběhů, a tak v zástupu lidských i zvířecích postav kolem ústřední scény rozeznáte kromě obvyklých tří králů třeba řezníka Krkovičku, babku s nůší šišek, horského nosiče, mlynáře anebo hraběte Morzina, někdejšího vládce vrchlabského panství
 

7. Betlém jako zrcadlo Plzně

Také v Plzni mají betlém, který se každý rok rozrůstá: už víc než dvacet let každoročně zdobí nejenom mázhaus radnice, ale také náměstí Republiky. Betlém vznikl už v roce 2000, kdy hlavní postavy Marie, Josefa a Ježíška a postavy Tří králů vyrobili studenti. Postupem času se začal rozrůstat a dnes v něm najdete už víc než 800 postav, putujících do Betléma. Dokonce se sami můžete podílet na jeho rozšíření a přinést vlastní figurku. Podmínky jsou jednoduché: měla by měřit nanejvýš 22 centimetrů, musí být vyrobená z trvanlivého materiálu a musí pevně stát. Protože by měla představovat svého autora, mnozí Plzeňáci vytvářejí z figurek celé rodiny, a když se narodí nový člen, přidají jeho postavičku i do betléma.
Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. V roce 2023 si připomínáme významné výročí – 800 let od postavení prvního betlému. Stalo se tak nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.

Užijte si Vánoční trhy v centru i na okraji Prahy

Užijte si Vánoční trhy v centru i na okraji Prahy

Oblíbené vánoční trhy v Praze zvou všechny milovníky Vánoc a pohodové atmosféry a vánočních vůní na šálek svařeného vína, horké čokolády, velký výběr dekorací a dárečků, které si zde můžete po celou dobu adventu pořídit. Radost vám udělají nazdobené stromky, rozzářené ozdoby a kulturní program. Některé vánoční trhy v Praze začaly již minulý týden, ty větší se otevřou nyní a potrvají mnohdy až do 6. ledna 2024.

Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze

Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze

Máte rádi betlémy? Máme pro vás tipy na putování za betlémy vánoční Prahou. Někde uvidíte betlémy moderní a zbrusu nové, jinde tři sta let staré a velmi křehké kousky z papíru a dřeva. Na výstavu jesliček všech druhů a velikostí zve portál Kudy z nudy.

800 let vánočních betlémů: první postavil v roce 1223 František z Assisi

800 let vánočních betlémů: první postavil v roce 1223 František z Assisi

Celý svět si letos připomíná 800 let od prvního postavení betléma Františkem z Assisi. Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2023 v Praze!

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.

Tipy, kam se vypravit na Štědrý den

Tipy, kam se vypravit na Štědrý den

Někdo rád sedí na Štědrý den doma v teple, ale jiné to táhne ven, do zimy a za zážitky. Tipy portálu Kudy z nudy na štědrodenní program můžete využít třeba jen na krátkou procházku (to pokud máte k cílovému místu blízko) anebo na běžný výlet – to pro případ, že to máte o kousek dál.

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.

Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové – kostel Církve československé husitské

Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové – kostel Církve československé husitské

Josef Gočár vytvořil projekt Sboru kněze Ambrože jako součást dílčí regulace školské čtvrti na Tylově nábřeží a Ulrichova náměstí, a to v trojúhelníkovém bloku mezi ulicemi Nerudovou a V Lipkách.

Muzejní galerie betlémů ve Švábenicích

Muzejní galerie betlémů ve Švábenicích

Výstava totiž čítá tisíc exponátů různých betlémů a ukazuje celou sbírku Libora Pištělky, která je největší soukromou kolekcí betlémů v České republice i na světě.

Unikátní dřevěný loštický betlém

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

V parku hotelu Krakonoš byla obnovena tradiční pohádková cesta, která je tvořena pískovcovými sochami na motivy známých pohádek. Vše se nachází v klidném přírodním prostřední, které přímo vybízí k aktivnímu odpočinku a poučení.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Pohyblivý sušický betlém

Pohyblivý sušický betlém

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.

Soukromá sbírka papírových betlémů v Kněžičkách u Českého Dubu

Soukromá sbírka papírových betlémů v Kněžičkách u Českého Dubu

Sbírka manželů Kabátníkových původně z Bělé pod Bezdězem čítá již přes 1000 kousků, které se neustále rozšiřují a pohladí na duši obzvláště v zimním období, kdy je atmosféra provoněna Vánocemi.

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách

V dolní části Loretánského náměstí na Hradčanech stojí prostá jednolodní sakrální budova, kostel Panny Marie Andělské, nedílná součást areálu kapucínského kláštera. Je to nejstarší stavební celek řádu kapucínů v Čechách.

Další aktuality

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Slavíme Rok české hudby a společně s ním dvojité výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany: 2. března uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. V rámci projektu Smetana 200 se můžete těšit na spousty koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, Smetanu ale připomíná také řada zajímavých míst, spojená s jeho životními osudy.
Kultura

20 nápadů na tvůrčí a zábavné Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 29. března až 1. dubna 2024. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Kultura

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojď s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.
Kultura

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.
Kultura

20 tipů, kam do galerie v Česku

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním, raritami, historií i zábavou… Využijte naší nabídky ze světa umění – grafiky, malby a sochařství i multimediálních oborů. O historii, výtvarném umění, výstavách, umělcích i zajímavých akcích se dozvíte na řadě míst České republiky.
Kultura

Masopustní veselí 2024 vrcholí, užijte si poslední letošní masopusty!

Konec masopustu 2024 se nezadržitelně blíží, a proto nepromeškejte poslední letošní masopustní průvody a akce plné veselí a hodování. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled maškarních obchůzek, které se v následujících dnech budou konat po celé zemi a ponoří vás do reje tance, zpěvu a dobrého jídla.
Kultura