Úvod > Aktuality > Francie má Loiru, Česko řeku Orlici: pět důvodů, proč poznat zdejší hrady a zámky
Památky

Francie má Loiru, Česko řeku Orlici: pět důvodů, proč poznat zdejší hrady a zámky

  • Vydáno27. června 2023
Čtyři zámky a dva hrady, celkem tedy šest historických sídel v okruhu devíti kilometrů – to jsou zámky na řece Orlici ve východních Čechách, oblasti dosud turisty příliš neobjevené, což je velká výhoda hlavně pro výletníky hledající na svých cestách klid a historické zajímavosti. Přirovnání Divoké Orlice k francouzské Loiře není náhodné, ale kdekdo možná zná francouzská sídla lépe než ta naše.
Což je rozhodně škoda: máme to k nim mnohem blíž než do Francie, navíc Orlické hory a Podorlicko jsou pro mnohé stále neobjeveným regionem, který tiše vyčkává, až přijde jeho čas. Ten přišel právě teď a vy tak máte možnost seznámit se s příběhy panských sídel, které spojuje řeka Orlice. Které to jsou? Nový zámek v Kostelci nad Orlicí s krásným parkem, renesanční zámek Častolovice, renesanční zámek Doudleby nad Orlicí s bohatou sgrafitovou výzdobou a barokní zámek Potštejn, postavený podle vlastního návrhu hraběte Chamaré coby náhrada za starý zpustošený stejnojmenný hrad. Mimochodem sám od sebe nespadl, o jeho zpustošení se zasloužil sám hrabě, když v něm desítky let hledal poklad. Šestici doplňuje hrad Litice.
 

Důvod 1: nejen hrady a zámky

zámek DoudlebyČeská Loira nenabízí jen zámky Častolovice, Doudleby, Potštejn a Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, a také dva hrady, Potštejn a Litice. Ty hrají hlavní roli, ale kromě toho můžete při cestování prozkoumat města Rychnov nad Kněžnou, Žamberk, Letohrad, Lanškroun, Vamberk či Choceň. Všechna místa mají co nabídnout – navštivte třeba Muzeum hraček s expozicí věnovanou Magdaleně Dobromile Rettigové v Rychnově nad Kněžnou, Muzeum krajky ve Vamberku anebo Řemeslný pivovar ClockPotštejně. Navíc jsou tu i další hrady a zámky, i když je nespojuje přímo řeka Orlice, třeba rychnovský Kolowratský zámek, zámek Opočno anebo tvrz OrliceLetohradě.
 

Důvod 2: ke Kinským nebo ke Sternbergům?

Zámky na Divoké Orlici jsou z velké části v rukách starých šlechtických rodů anebo o ně pečují soukromí majitelé. Například empírovým Novým zámkem v Kostelci nad Orlicí vás několikrát v roce výjimečně provede jeho majitel František Kinský, v renesančním zámku Častolovice je doma Diana Phipps Sternbergová, barokní zámek Potštejn je v soukromých rukách rodiny Nováčkových a zámek v Doudlebech nad Orlicí je už dlouhá staletí (samozřejmě s výjimkou druhé poloviny 20. století) ve vlastnictví rodu Bubnů.
 

Důvod 3: tipy pro rodiny s dětmi

Máte obavy, aby se tady děti nenudily? Kdepak, o to se postarají třeba na zámku Potštejn, kde na malé děti čeká pohádková herna Pohádkov, na větší děti trasa zámeckým podzemím Bubákov a všechny společně pak mohou navštívit Bludiště U Karla, budovu v zámeckém parku plnou kulis a herních prvků na téma život Karla IV. Na zámku Doudleby najdete Babiččin dvoreček se zvířaty ze statku, v zámeckém parku v Častolovicích zase objevíte zámecký zvěřinec a oboru s bílými daňky. Na hodně dlouho se může protáhnout také prohlídka Muzea řemeselLetohradě, na hradě Potštejně objevíte kovárnu s razírnou mincí a živá zvířata, na hradě Litice se děti mohou svobodně proběhnout bez rizika, že za nimi zůstanou rozbité vitríny a střepy.
 

Důvod 4: kavárny, cukrárny, kempy a penziony

hrad PotštejnMimo velmi zajímavé a pestré nabídky otevřených památek se v regionu nabízí spousta dalších zážitků. Například v potštejnské zámecké cukrárně ochutnáte domácí dezerty či tradiční medovinu, v podhradí pod hradem Potštejnem objevíte krásné Anenské údolí s tábořištěm Vochtánka. V zámeckém areálu v Doudlebech nad Orlicí se pravidelně konají farmářské trhy a i tady je k dispozici zámecká kavárna. Chutnat vám bude i v Toniově zámecké kavárně a restauraci na Novém zámku v Kostelci, zejména když se usadíte na venkovní terase s výhledem do parku. Vůni květin, hudbu a zpěv ptáků v okolních voliérách si pochvalují i hosté zámecké kavárny a restaurace na nádvoří v Častolovicích. Podél řeky Divoké Orlice z Doudleb do Častolovic a dále směrem na Hradec Králové vede cyklostezka, vhodná rovněž pro in-line bruslaře. Kdo zatouží po noclehu na zámku, ten může zamířit na zámky v Potštejně a Doudlebech nad Orlicí, po domluvě také do Častolovic.
 

Důvod 5: nečeká vás nával

Destinace na pomezí Královéhradecka a východních Čech má jedno velké štěstí: turisté ji zatím ve velkém příliš neobjevili, a tak vás tu nečekají nekonečné fronty, přecpané restaurace a vyjedené cukrárny. Uznejte sami, že pro výletníky je to veliké plus navíc!
 
Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Muzeum přírodovědy v Doudlebech nad Orlicí

Muzeum přírodovědy v Doudlebech nad Orlicí

V prvním patře zrekonstruované zámecké sýpky se nachází stálá expozice přírodovědného muzea. Bohatá sbírka, čítající stovky až tisíce exponátů potěší všechny milovníky přírodovědy.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, patřící rodině Kinských, je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Empírový zámek v anglickém parku nabízí prohlídkový okruh Život v biedermeieru, výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly. V areálu najdete dětské hřiště a u něho oblíbenou Toniovu kavárnu.

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech

K nejkrásnějším řekám východních Čech patří řeka Tichá Orlice. Je jednou ze dvou zdrojnic řeky Orlice. Řeka si poklidně meandruje ve vysokých hlinito-písčitých březích lemována stromy. U vodáků se těší velké popularitě hlavně celoročně sjízdný dolní úsek u Ústí nad Orlicí.

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Letohrad je krásné město v Orlických horách, kam stojí za to se podívat. Středověká tvrz Orlice leží na jeho východním okraji přímo u rybníku a lesa. Krásná příroda a rozsáhlé možnosti turistického, sportovního a kulturního vyžití vám nedají na pobyt v tomto kraji zapomenout.

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice.

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Chráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Pohádkov na zámku Potštejn

Pohádkov na zámku Potštejn

Dopřejte vašim dětem nevšední prohlídku mezi postavičkami známými z deseti českých pohádek. Veselá expozice je vhodná pro děti již od 1 roku a její zhlédnutí určitě to stojí za to!

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Babiččin dvoreček v Doublebech nad Orlicí

Babiččin dvoreček v Doublebech nad Orlicí

Menší zookoutek s názvem Babiččin dvoreček můžete navštívit v rámci prohlídky zámku Doudleby nad Orlicí. Uvidíte exotická, ale i domácí zvířátka.

Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí

Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí

Čertova rokle se nachází poblíž přírodního bludiště, na zelené značce vedoucí z Brandýsa nad Orlicí do Oucmanic. Místem také prochází naučná stezka Oucmanice. Rokle je oblíbeným výletním místem, nejromantičtějším bodem trasy je pověstmi opředená čertova lávka.

Starý zámek v Kostelci nad Orlicí

Starý zámek v Kostelci nad Orlicí

Barokní Starý zámek v Kostelci nad Orlicí stojí na místě původní tvrze z roku 1620, která později v roce 1668 vyhořela. Dnešní podobu získal po přestavbě po roce 1777. Objekt v současnosti účelně využívá město.

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Kostelecký zámecký park je jediný svého druhu v regionu Orlických hor. Je chráněn jako přírodní rezervace (původně k ochraně ptáků), kde se nachází mnoho významných stromů a dendrologických rarit. Na jaře tu kvetou doslova miliony bledulí jarních.

Zřícenina hradu Velešov

Zřícenina hradu Velešov

Hrad byl založen v 1. polovině 14. století rodem Drslaviců, který sídlil na nedalekém hradě Potštejn. Jeho rozvaliny byly považovány za pozůstatky templářského sídla.

Zámecká cukrárna Potštejn

Zámecká cukrárna Potštejn

Potštejnská zámecká cukrárna uspokojí choutky všech milovníků sladkých pochoutek. Zajít si sem můžete také na výbornou kopečkovou zmrzlinu, horkou čokoládu nebo odpolední kafíčko.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Turistická stezka v podhůří Orlických hor potrápí turisty značnými výškovými rozdíly, které jsou však vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem 58 km dlouhé trasy je Kostelec nad Orlicí – rodiště Gutha Jarkovského, cíl je pak v Ústí nad Orlicí.

Další aktuality

Aktivní dovolená 2024: skalní města, kde nepotkáte davy lidí a nebudete platit vstupné

Adršpach, Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město znáte jako své boty a chcete navštívit jiná skalní města? Místa podobně krásná, ale často téměř neobjevená, kde se nemusí platit vstupné? Jeďte jinam, skalních měst je u nás habaděj. Neslibujeme, že v nich budete sami, ale rozhodně v nich nečekejte fronty a davy dalších návštěvníků.
Královéhradecký kraj | Příroda

Skiareál v Orlickém Záhoří spouští provoz!

Lyžaři dlouho očekávaný nový lyžařský areál v Orlickém Záhoří spouští od soboty 10. února 2024 provoz! Nová sjezdovka Orlických hor se nachází pod vrcholem hory Koruna a nabízí 1,7 km pěkného lyžování pro celou rodinu. Ve skiareálu uvítají také vyznavače běhu na lyžích, kteří se mohou svézt lenovkou nahoru anebo dolů.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Stezka korunami stromů v Krkonoších chystá zimní noční prohlídky

Stezka korunami stromů Krkonoše láká o jarních prázdninách na zajímavé noční prohlídky. o celé jarní prázdniny se mohou návštěvníci těšit na osvětlenou trasu po celé délce stezky. Nebudou chybět osvětlené 3D a 2D modely lesních zvířat v nadživotní velikosti. Každou středu se navíc konají komentované prohlídky za doprovodu průvodce Správy KRNAP.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Hrad a zámek Staré Hrady zve o pololetních prázdninách děti i dospělé na prohlídku

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady zve děti i dospělé na výlet do pohádky. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Otevřeno je v pátek, sobotu a neděli 2. – 4. 2. 2024 od 10.00 do 17.00 hod. Navštívit můžete hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, zámecké pohádkové sklepení, hradní pohádkovu půdu, Zdravosvět a Dračí království nebo čarodějnou Bestyjolu.
Královéhradecký kraj | Zážitky

O víkendu se pojede Orlický maraton – letos na Šerlichu

První únorový víkend, tedy 3. až 4. 2. 2024 ožijí Orlické hory již po 40. oblíbeným Orlickým maratonem. Kvůli oblevě a sněhové situaci jej pořadatelé přesouvají z Deštného na horské sedlo Šerlich. Členitý terén dá závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku. Startuje se na trasu 40 km klasicky, či poloviční distance s menším převýšením klasicky i volně. Pro méně zdatné běžkaře je přichystána 10 km trasa.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vydejte se na krkonošské hřebeny do Malé Úpy na závody rohaček

Malá Úpa patří mezi významná, ale překvapivě klidná turistická střediska východních Krkonoš vhodná především pro rodiny s dětmi. Založili ji dřevaři v 16. století, v roce 1609 ale komise kutnohorských dolů těžbu dřeva v Krkonoších zastavila, protože většina porostů byla vymýcena. Z části dřevařů se tak stali osadníci.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Fíky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Skiinterkriterium v Orlických horách – Ski centrum Říčky hostí závody ve slalomu a obřím slalomu

Mezinárodní lyžařský závod žactva ve sjezdovém lyžování Skiinterkriterium se stal nejstarší akcí svého druhu na celém světě. Ve dnech 26. – 27. ledna 2024 se koná již 61. ročník této unikátní akce. Závody jsou volně přístupné pro diváky přímo na místě a lze je také sledovat na streamu.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty