Úvod > Aktuality > Desítky hradů a zámků, kde potkáte zvířata
Desítky hradů a zámků, kde potkáte zvířata
"> "> "> "> "> "> ">

Desítky hradů a zámků, kde potkáte zvířata

Vydáno 16. července 2020 Příroda
Samozřejmě nemyslíme nevycválané návštěvníky, ale skutečná zvířata: medvědy, pávy, koně, kočky, zajíce nebo králíky. Víte, na kterých hradech a zámcích se s nimi potkáte? Kde běhají v zámeckých parcích, kde spokojeně žijí v zookoutcích a kde skotačí třeba na stropech?

Velká medvědí jízda

Při letních výletech po hradech a zámcích potkáte kromě kastelánů a průvodců také celou řadu zvířecích obyvatel. Mezi ty nejznámější patří medvědi.

Jedním z tradičních míst, kde medvědi pobývají, je zámek v Českém Krumlově. Tady medvědí historie sahá až do šestnáctého století, kdy si zámečtí pánové přivezli i první živá zvířata. V současné době žije v Medvědáriu medvědice Marie Terezie, v červenci 2019 k ní přibyla medvíďata Máša a Arno, kteří se narodili v roce 2017 v Rusku. V lednu 2020 dostali nová jména: Polyxena a Vilém. Jedná se o medvědy hnědé, které zabavili na konci září 2017 celníci na pražském letišti, protože dovozce neměl potřebné povolení.

medvěd točníkPředešlí obyvatelé medvědince, medvěd Vok a medvědice Kateřina, už žijí v medvědím nebi. Spolu ovšem přivedli na svět několik medvíďat, třeba Martina a Agátu, hrdiny pořadu Václava Chaloupky Méďové na cestách; ti našli domov na hradě Točníku. Ještě slavnější byli hrdinové Večerníčku Vojta, Kuba a Matěj. Ti žijí v medvědáriu v Berouně, i když letošní 18. narozeniny už bohužel slavili jen ve dvou; Vojta před dvěma lety zemřel na srdeční příhodu.

medvěd jirkaMedvědi Ludvík a Dáša, přicestovali roku 1995 jako dvouletá medvíďata na zámek Náchod. Jde o největší medvědinec v Čechách o rozměrech 74 x 12 metrů. Medvědárium je kromě pohodlného kotce a velkého výběhu vybaveno rovněž bazénkem pro základní medvědí očistu a osvěžení.

A konečně o něco mladší je medvěd ušatý Jirka, který jako pětiletý v roce 2011 přijel ze zoo Zlín na zámek Konopiště. Má rád sladkosti (melouny, hroznové víno, bílé jogurty), stejně jako pstruhy nebo sýr.
 

Zookoutky a krmení pro daňky

daněk veltrusyNejvíc zvířat pohromadě uvidíte v zookoutcích; malou zoo najdete v parku zámku Častolovice anebo v Podzámecké zahraděKroměříži. Prohlídku kroměřížské Květné zahrady vám zpestří obyvatelé Králičího kopce, v parcích u zámku Blatná, u zámku Veltrusy a v zookoutku u zámku FryštátKarviné můžete zahlédnout srnky, zajíce, bažanty a stáda velmi krotkých daňků skvrnitých. Sice musíte mít trochu štěstí, aby vám je nevyplašili ostatní návštěvníci, ale nechají se krmit z ruky.

zámek častoloviceKolem zámku Slatiňany se táhnou koňské výběhy, výlet na zámek Žleby se zase dá skvěle spojit s prohlídkou obory s bílými jeleny, dravci a dalšími zvířaty, zatímco na zámku v Doudlebech nad Orlicí můžete pohladit zvířátka žijící v Babiččině dvorečku. Jsou zde husy a kachny, ovečky, prasátka a mezi stálé rezidenty patří také oslí sestry Jája a Pája. Také zámecký zvěřinec v Častolovicích je velmi oblíbený. V současné době v našem zvěřinci můžete vidět pštrosy Emu, lamy, poníky, oslíky, kozy, ovečky a prasátka. Ve voliérách můžete vidět rozmanité druhy papoušků a bažantů a volně potkáte holoubky, perličky a pávy. Oblíbenými mazlíčky jsou morčata a zakrslí králíčci, kteří si volně hopkají po celém areálu. S péčí, kterou tu mají, se vždycky rádi vrátí do svých příbytků. Někteří bydlí v malých domečcích, jiní mají malé zámečky.
 

Kde se ukrývá paví království?

Pávi sice vypadají velmi vznešeně a zámeckým zahradám dodávají punc luxusu, ovšem chováním se podobají slepicím a podobný mají i jídelníček. Potkáte se s nimi například v zahradách zámku Jezeří, v parcích u zámku Zákupy, u zámku v Klášterci nad Ohří, u zámku Konopiště nebo u zámkuPardubicích, sídle Východočeského muzea.

Společně s labutěmi pávi dotvářejí zvláštní atmosféru zahrady kolem zámku Kratochvíle, žijí i v Libochovicích, na děčínském zámku a na zámku v Třeboni. Objevíte je i v zahradě kolem zámku Buchlovice, v zahradě zámku Milotice a v Podzámecké zahradě v Kroměříži, po rekonstrukci se zabydleli také na zámku v Čechách pod Kosířem a vesele si chodí také po zahradě zámku Ploskovice. Potkáte je ale i v Praze, ve Valdštejnské zahradě.

páv valdštejnská zahradaMezi zajímavosti patří také to, že se pávi běžně dožívají přibližně 16 až 20 let. Jsou skromní a nenároční na bydlení i stravu. Živí se rostlinami, hmyzem, semeny, ovocem i malými hlodavci. Doslova jedinou vadou na kráse je jejich pronikavý křik, kterým pávi vymezují své teritorium. Na druhou stranu páv je skvělý hlídač a každého nezvaného hosta hlasitě hlásí. Možná vás překvapí i to, že i s dlouhými ocasními krovkami uletí až 100 m. Z místa, kde se mu nelíbí tedy snadno odletí jinam. Páv korunkatý je do roku 1963 národním ptákem Indie. Jiný kraj, jiný mrav - v Argentině nesmí pečený páv chybět na štědrovečerním stole... Nejbližšími příbuznými páva jsou bažant a krocan.
 

Zvířata trochu jinak

  • Medvěd Petr Vok, který žil 31 let v příkopu u prvního nádvoří na českokrumlovském hradu a zámku a předloni v červenci uhynul, se do Krumlova vrátil: kostra statného huňáče je k vidění na první prohlídkové trase zámku v kabinetu vědy a kuriozit.
  • Zatímco Ptačí sál na zámku Bučovice má vyvolat pocit, že procházíte zahradním altánem, v Zaječím sále vám budou nad hlavami poskakovat desítky zajíců, kteří se chovají jako lidé. Prohlédněte si útok zaječí jízdy, bitvu zajíců se psy, lov lidí, hostinu královského zaječího páru a další výjevy, kde si ušáci vyměnili role s lidmi a psy coby svými odvěkými nepřáteli.
  • Poslední majitel hradu Bítova, baron Jiří Haas z Hasenfelsu (1912–1945), měl rád ženy a psy. Své milenky si známkoval, založil jednu z prvních soukromých zoo u nás a oblíbené čtyřnohé kamarády nechal po smrti vycpávat. Zbyla po něm kolekce několika desítek hafanů, největší sbírka svého druhu na světě, a spousta dalších vycpanin.
  • Zatímco o zámku Jezeří se mluví jako o kočičím ráji, kde potkáte spousty micek různých barev, na zámku ve Lnářích láká k návštěvě Muzeum kočky.
Zámek Budišov - mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea

Zámek Budišov - mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea

Tolik zvířat pohromadě už se nepodaří spatřit. Mimořádná sbírka a expozice vycpaných a preparovaných zvířat ze sbírek Moravského zemského muzea.

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 - 2020 revitalizací.

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem. Do 24. 5. 2020 je uzavřena.

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice.

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Žleby - kouzlo staré Anglie

Zámek Žleby - kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Zámek Častolovice - skvost české historické architektury

Zámek Častolovice - skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Zámecký park v Blatné

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Zámek Slezské Rudoltice - slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice - slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Zámek Lešná - pohádkový zámek ve Zlíně

Zámek Lešná - pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 18. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou - barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou - barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem 5 nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Rozlehlé, ale přitom skryté, půvabné a neznámé - takové jsou Jižní zahrady zámku Děčín. Tento klenot děčínského zámku je však spojen s jednou z nejslavnějších událostí v historii Děčína – poprvé v rakouské monarchii zde rozkvetl největší leknín světa – viktorie královská.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Medvědárium na zámku Náchod

Medvědárium na zámku Náchod

Medvědárium bylo na náchodském zámku zřízeno pro medvědy Ludvíka a Dášu v původním hradním příkopu o rozměrech 74x12 m již v roce 1994. Jde o největší medvědinec v Čechách.

Akvárium Orlík nad Vltavou

Akvárium Orlík nad Vltavou

Výstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Zámek Libochovice s expozicí slavného rodáka Jana Evangelisty Purkyně

Zámek Libochovice s expozicí slavného rodáka Jana Evangelisty Purkyně

Zámek Libochovice se nachází v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Zámek patří mezi nejvýznamnější raně barokní stavby v Čechách. Jeho stavitelem byl italský stavitel Antonio della Porta v letech 1683 - 1690.

Obora jelence běloocasého na zámku Dobříš

Obora jelence běloocasého na zámku Dobříš

Rodina Colloredo-Mansfeld ráda cestovala a ze severní Ameriky si koncem 19. století přivezla exemplář jelence běloocasého. Jako připomínku této události, se jelenec běloocasý chová v anglickém parku na zámku Dobříš dodnes. Součástí chovu je i expozice jelence ve francouzském parku.

Obora Zámecký kopec v Náchodě

Obora Zámecký kopec v Náchodě

Jen pár desítek metrů od hlavní brány náchodského zámku žijí v oboře daňci a mufloni. Vejít do obory lze brankou a za ní pak sejdete po kamenném schodišti na pozorovatelnu. Pod ní i na stráních kolem uvidíte vysokou zvěř.