Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií
Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Točník lenykraut
Přidat foto
Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.
Hrad Točník je znamenitou ukázkou vyspělého středověkého stavitelského umění, prolnutého prvky pozdějších stavebních úprav, např. sgrafitovou výzdobou purkrabského paláce. K pozoruhodným detailům patří kamenná erbovní galerie tvořící titulaturu Václava IV.

V roce 2004 byla otevřena nevelká expozice typologie hradní architektury v prostorách bývalé sakristie. Tato expozice si neklade za cíl podat kompletní přehled hradních typů v Čechách a na Moravě, ale pokouší se názorně ukázat na modelech Vladimíra Pasáka a Filipa Růžičky hrad Točník jako novou tvář architektury, která vznikla v době Václava IV. Nebýt příchodu husitských válek a nutnosti "znovuopevňování", rozvinula by se do zámecké architektury daleko dříve, než jak tomu bylo ve skutečnosti. S trochou nadsázky lze říct, že se snažíme ukázat hrad Točník jako poslední hrad a zároveň jako první zámek v Čechách.

Hrady Točník a Žebrák se nacházejí nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák. Vystavěním hradu Točníka v tak těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo v Čechách nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí.
 
Od roku 2019 je na hradě Točník je zpřístupněno 4. a 5. patro Královského paláce po generální rekonstrukci krovu a střechy, revitalizaci prostor a vybudování nového venkovního přístupového schodiště.


Unikátní systém vytápění – středověké "ústřední topení"

Hrad Točník byl dokončen v roce 1398, přesto má zajímavé stavební prvky. Vyrostl nejen rychle, ale navíc s mnoha tehdejšími stavebními novinkami. Dodnes si například můžete prohlédnout zbytky jednoho z prvních ústředních topení a zajímavě řešené krby, které dokázaly prohřát celý hrad. Šlo o celý vytápěcí systém, který využíval průduchy a duté spojnice ve zdech.  

První vytápění si král Václav IV. nechal vybudovat už na hradu Žebráku. Byl to rošt, na který se dávaly kameny, pod nimiž se topilo. Dlouhým dutým průduchem ve zdi byl teplý vzduch vháněn nahoru do paláce. Na Točníku byl pak celý systém domyšlen do detailu. Vnitřky zdí ukrývaly tepelné průduchy, které vytápěl horký vzduch proudící z krbů. Samotné krby byly zajímavě řešené i z pohledu stavebního. Na některých místech bylo ohniště přímo na zemi, přitom důmyslný tah kouř i teplo okamžitě odváděl vnitřkem zdí a ohříval tak celou stavbu. Na krbech dodnes uvidíte loga tehdejších mistrů stavitelů.


Replika histrického jeřábu

Probíhá zde historický experiment pod patronací ČAV a Národního technického muzea. Na vnější fasádě Královského paláce byla instalována replika středověkého šlapacího jeřábu. V současné době slouží k vyzdvižení natesaných trámů a břemen pod střechu paláce (oprava krovu Královského paláce).
 

Hradní medvědi Martin a Agáta

13. ledna 2013 se v Žatci narodila medvíďata Agáta a Martin. Po svém narození žila  medvíďata na hájovně pana Chaloupka, který s nimi natáčel pro ČT Déčko pořad "Méďové na cestách". Od 23. listopadu 2013 našla medvíďata svůj domov v nově rekonstruovaném medvědíně pod hradem Točníkem.

Hrad Točník

Medvědí stezka na hradě Točník

Medvědí stezka na hradě Točník

Točník, Středočeský kraj
Městské muzeum v Žebráku

Městské muzeum v Žebráku

Žebrák, Středočeský kraj
Úniková hra na Točníku

Úniková hra na Točníku

Zdice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Genius Loci v Žebráku

Restaurant Genius Loci v Žebráku

Žebrák, Středočeský kraj
Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hořovice, Středočeský kraj
Pension Villa Hořovice

Pension Villa Hořovice

Hořovice, Středočeský kraj
Hotel Zelený Strom Hořovice

Hotel Zelený Strom Hořovice

Hořovice, Středočeský kraj