Úvod > Co chcete dělat? > Obora Žleby – bílí jeleni a dravci
Obora Žleby - bílí jeleni a dravci
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Obora Žleby – bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Obora Žleby se nachází v zámeckém parku cca 10 minut chůze od státního zámku Žleby. Ukázková obůrka vznikla v roce 1998 za účelem prezentace zde chovaných bílých jelenů. V současné době je v oboře kolem 80 ks bílé jelení zvěře. Při návštěvě ukázkové obůrky můžete od května do konce září vidět  malé stádo bílých jelenů při krmení a to na vzdálenost cca 10-15 metrů. 

V Oboře ve Žlebech také můžete vidět expozici dravců a sov. Vždy po krmení bílých jelenů následuje ukázka letu a výcviku dravců a sov. Dravci zde chovaní, létají při ukázkách v těsné blízkosti návštěvníků. Ukázka je doplněna výkladem o přírodě, životě dravců a záchranné stanici.

Ukázky dravců a krmení bílých jelenů

Květen, červen, září – pouze soboty, neděle a státní svátky ve 12:00 a v 15:30 hod.
Července, srpen – každý den kromě pondělí ve 12:00 a v 15:30 hod.

Z dalších druhů zvěře je možné spatřit divoká prasata, muflony, daňky, siky, zvěř srnčí a divoké krocany. Vodní ptáky zastupuje čáp bílý, volavka popelavá, kormorán velký, labuť velká nebo husy polní a velké.

Součástí areálu je také Záchranná stanice Lipec pro handicapovaná zvířata z volné přírody. Návštěvníci se zde mohou dozvědět o činnosti záchranné stanice, o zvířatech, která se k nám dostávají a jak zvířatům ve volné přírodě pomoci.

Rodiny s dětmi zde najdou klidné místo pro odpočinek i zábavu. Děti si mohou hrát na dětském hřišti, zatímco dospělí si v klidu vypijí svou kávu. V areálu se nacházejí moderní toalety a celý přístup je bezbariérový.

Program pro školy

V zimních měsících jezdíme za dětmi do základních a mateřských škol přednášet o životě zvířat a záchranné stanici. Například v originální přednášce "Smysly zvířat" se děti dozvědí, jaké zvláštní smysly a dovednosti zvířata v přírodě používají. Jednotlivé smysly a dovednosti jsou představeny ve spolupráci s našimi ochočenými zvířaty.

Školní výlety do obory Žleby – Výprava za bílým jelenem

Koncem školního roku do obory jezdí školní výlety. Program je pro děti připraven na 2,5 hod. Součástí programu je lukostřelecké vystoupení s možností vyzkoušení si střelby z luku, ukázka dravců a sov, krmení bílých jelenů, ukázka mláďat, seznámení s prací v záchranné stanici a možnost vyzkoušení a vyfotografování se s dravcem na vlastní ruce. 

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Tupadly

Pivovar Tupadly

Tupadly, Středočeský kraj
Hotel Grand v Čáslavi

Hotel Grand v Čáslavi

Čáslav, Středočeský kraj
Restaurace a penzion Česká koruna Čáslav

Restaurace a penzion Česká koruna Čáslav

Čáslav, Středočeský kraj
Penzion a restaurace U Mnicha

Penzion a restaurace U Mnicha

Vilémov, Kraj Vysočina