Zdroj foto: Asociace majitelů hradů a zámků

Neustupov

Městys Neustupov se nachází v jižní části benešovského okresu asi 3 km od státní silnice Benešov – Tábor, směrem na Mladou Vožici. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
neustupovMěstys se nachází v turistické oblasti Kraj blanických rytířů. Název městysu pochází od vladyky Neostupa, který tu již v 11. nebo na začátku 12. století založil statek. První písemné zmínky pak pochází z roku 1185, kdy se tento vladyka podepsal jako svědek na listinách vévody Bedřicha a jeho potomek na listinách krále Přemysla Otakara I. v letech 1205, 1218 a 1226. První zmínka o samotné vsi se však datuje k roku 1279. Neustupové vlastnili obec do roku 1437, nechali zde postavit románský kostel a tvrz. Po nich se zde vystřídalo mnoho pánů, v 17. století například rod Kaplířů ze Sulevic. Nejznámějším členem byl Kašpar Kaplíř, jehož 21. 6. 1621 popravili na Staroměstském náměstí v Praze. Poté zdejší panství patřilo Františku Eusebovi z Pottingu, císařskému tajnému radovi a komořímu (roku 1666 vymohl u císaře Leopolda I. povýšení na městečko a udělení městského znaku), po něm baronovi Karelu Arnoštovi z Bissingenu, v 19. století rodu Rombaldů a posledním šlechtickým majitelem panství byl od roku 1892 hraběcí rod Aichelburgů.

neustupovK významným památkám patří zámek Neustupov z počátku 17. století, románský kostel Nanebevzetí Panny Marie, Stará škola z roku 1857 anebo fara z počátku 19. století. Před kostelem u zámeckého parku stojí kaple sv. Jana Nepomuckého, uprostřed náměstí je pomník padlých v první světové válce, proti škole byla vztyčena kamenná kašna původně z Votic. Na hřbitově nad rodinnou hrobkou Aichelbergů je kaple Sv. Kříže, na kraji lesa U Špýcharu stojí kaplička Matky Boží a v údolí pod sv. Markem kaplička sv. Anny. V krajině je pak rozptýlena řada kamenných křížů a křížků. Z židovských památek se dochoval jen hřbitov severozápadně od městečka.

Dnes pod městys spadají také bývalé obce Broumovice a Jiřetice, dále osady Barčov, Bořetice, Dolní Borek, Hojšín, Chlistov, Královna, Nové Dvory, Podlesí, Sedlečko, Slavín, Vlčkovice, Vrchy, Záhoříčko, Zálesí, Žinice, několik samot (např. Samota Hojšín) a chatová osada Věcov. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Katastrem obce prochází Poutní cesta Říp-Blaník či naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka.

Akce v městysi Neustupov

Středověké slavnosti na zámku Neustupov 2024

Přijďte nasát atmosféru starých časů a užít si středověké slavnosti na zámku Neustupov. Rádi bychom vás pozvali na středověké slavnosti na zámku Neustupov, které se budou konat druhou červnovou sobotu.
Neustupov, Středočeský kraj

VlčkoviceFest 2024

VlčkoviceFest 2024 multižánrový festival, na kterém se návštěvníci mohou těšit na hudební vystoupení, divadla, promítání filmů, fotbalový turnaj, workshopy a spontánní atmosféru, kterou ocení všechny generace včetně dětí.
Neustupov, Středočeský kraj

Aktivity v městysi Neustupov

Zámek Neustupov nedaleko Votic

Zámek byl vystavěn na místě původní tvrze v 17. století, během 19. století byl novogoticky přestavěn. Jedná se o patrovou dvoukřídlou budovu s arkádou a patrovou vížkou na nároží severního průčelí. Zámek prochází postupnou rekonstrukcí.
Neustupov, Středočeský kraj

Románský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neustupově

Románská stavba byla postavená ve dvou obdobích: západní část pochází z 11. století, východní ze 13. století. V 16. století byla upravena a zaklenuta loď. Roku 1757 přistavěna sakristie s kaplí Panny Marie.
Neustupov, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v městysi Neustupov

Samota Hojšín – ubytování na samotě v České Sibiři

Samotu Hojšín najdete mezi lesy, loukami a rybníky. Je tam jen ona a příroda. Její čisté, moderní a svobodné pojetí vás okouzlí. Novostavba s detaily původního statku nabízí ubytování až pro 52 lidí.
Neustupov, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kraj blanických rytířů


Vánoční výlet do Posázaví

Poznejte zvyky našich předků ve skanzenu Kouřim, kde se snadno přenesete do dob minulých. Pak se můžete vydat za sklářským uměním do Sázavy nebo za moderní adventní zábavou do Zruče nad Sázavou.

Za rytíři mezi Blaníky

Jedna z nejslavnějších českých hor, Velký Blaník, je opředena několika legendami. Ta nejznámější vypráví o spícím vojsku, které pod velením svatého Václava z hory vyrazí, až bude českému národu nejhůř. Na vrcholku stojí 30 m vysoká rozhledna, poblíž objevíte dosud patrné stopy po keltském hradišti.
pěší výlet na Blaník, Výlety pro děti

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání