Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Rozhledna Doubrava u Loučky
Příroda

Rozhledna Doubrava u Loučky

Rozhledna Doubrava se nachází na hřebenu Vizovické vrchoviny, 672 m n/m, asi 80 metrů od vrcholu kopce Doubrava. Rozhledna byla postavena jako součást telekomunikační věže, vysoké 55 metrů, jejíž majitelem je společnost T-Mobile a.s. Česká republika, která také stavbu věže i rozhledny investovala.
Vyhlídkový ochoz rozhledny je ve výšce 33,5 metrů, na který vede 174 schodů po točitém schodišti.
Provoz rozhledny byl zahájen 17. 7. 2004. Díky vynikajícímu kruhovému rozhledu lze z vyhlídkové plošiny vidět okolní rozhledny, např. Vartovna, Hostýn, Kelčský Javorník, jižně Bílé Karpaty a rozhlednu Velký Lopeník, okolní Vizovické vrchy vzdálenější Beskydy, Javorníky i Malou Fatru a Strážovské vrchy na Slovensku.
V pokladně recepčního domku u vstupu na rozhlednu lze koupit vstupenky, turistickou známku a vizitku, magnetku, pexesa rozhleden, pohlednice, místní mapy, drobné občerstvení, včetně zapůjčení razítka rozhledny.
 
K rozhledně se dostanete pěšky (asi 6 km) z několika směrů od města Vizovic nebo z obce Loučka (2 km) nebo autem po silnici č. 46 ve směru od Vizovic do obce Loučka. V sedle Pod Doubravou je malé parkoviště, kde lze zaparkovat auto a vydat se pěšky po modré turistické značce na vrchol Doubrava (676 m n/m) a dále k rozhledně (celkem 500 metrů).
 
Kolem rozhledny vede naučná stezka Vizovické prameny (modrá TZ) s turistickým cílem např. Janův hrad, památník Ploština, nebo k pramenu Chladná studna, malého poutního místa s kaplí Panny Marie Lurdské. Na návštěvu lze doporučit muzeum slivovice a Vizovický zámekčokoládovnou.
 

Z historie rozhledny a jejího okolí

Na Doubravě, dnešním místě telekomunikační věže s rozhlednou, byla před 2. světovou válkou postavena menší dřevěná triangulační věž (stavěly se do výšky max. 10 metrů), kterých stálo několik v linii od Valašských Klobouků až k městu Holešov. Sloužily výhradně k zeměměřičskému účelu. Neměly status rozhledny ani potřebnou výšku k rozhledu.

Vedle triangulačních věží bylo postaveno na hřebenu několik vysokých (25-30 metrů) dřevěných vojenských hlásek. Tyto dřevěné věže patrně z roku 1943 sloužily německé armádě jako pozorovatelny k ochraně jejich vojenských pozic a sehrály patrně svou roli při letecké bitvě v srpnu 1944 nad Bílými Karpaty. Dřevěné věže byly v padesátých letech strženy pro špatný technický stav.
 

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.
Vizovice, Zlínský kraj

Vizovická vánoční kaple tak, jak velí tradice

Letošním rokem se výstava betlémů v zámecké kapli přehoupla do druhého čtvrtstoletí. Pro 26. ročník jsme zapůjčili betlémy od Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které již tradičně doplní zámecký betlém rodiny pana Jančíka z Vizovic.
Vizovice, Zlínský kraj

Valašská výstava betlémů

Již po třinácté zveme na předvánoční výstavu betlémů, ukázku valašské jizby, lidových řemesel. V sobotu uvidíte výrobky z včelího vosku, březové metle, perníkářku, psaní jmen na baňky,
Neubuz, Zlínský kraj

Valašský mikulášský jarmek

Ať už máte Valašský mikulášský jarmek spojený s prožitky, lidovými zvyklostmi, chutěmi nebo vůněmi, můžete se opět začít těšit, že vzpomínání brzy vyměníte za pravou a jedinečnou příchuť procházky uprostřed jarmekového veselí. Letos připadne na 3. 12. 2022 .
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor

Občanské sdružení Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor založené roku 2012 se zajímá především o události 2. světové války na Zlínsku. Součástí historické expozice jsou také předměty vztahující se k japonskému útoku na americkou základnu Pearl Harbor (7. 12. 1941).
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Nízkoenergetická inteligentní polyfunkční budova, v které se nachází galerie, kavárna, recepce, kancelářské prostory a obytná zelená odpočinková střecha s výhledem na Bílé Karpaty a výrobní areál firmy KOMA MODULAR.
Vizovice, Zlínský kraj

Vyhlídka na Janově hradě u Vizovic

Nad Vizovicemi stojí v kopcích a lesích ukrytý tajemný "hrad". Jedná o bývalé hospodářské stavení z počátku 18. století, místní mu neřeknou jinak než Janův hrad. Od hradu se otevírají hezké výhledy do údolí – na Zlín, Zádveřice a Vartovnu.
Vizovice, Zlínský kraj

Janův hrad na Janově hoře u Vizovic

Nad Vizovicemi stojí v kopcích a lesích ukrytý tajemný "hrad". Ačkoli se jedná o bývalé hospodářské stavení či lépe řečeno hospodářský dvůr z počátku 18. století, místní mu neřeknou jinak než Janův hrad.
Vizovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Rekreační areál a penzion Revika

Rekreační areál Revika se nachází uprostřed krásné přírody Vizovických vrchů, 3 km jižně od Vizovic, brány Valašského Království. Areál je vhodný zejména pro ty, kteří hledají aktivní, ale i pasivní odpočinek a chtějí poznat kraj. V okolí se nachází dobře značené turistické stezky a cyklotrasy.
Vizovice, Zlínský kraj

Valašský šenk Vizovice

Areál Valašského šenku ve Vizovicích nabízí ubytování ve 13 pokojích s celkovou kapacitou 37 osob. Díky svému umístění v klidném prostředí a také kvalitní valašské kuchyni je Valašský šenk ideálním místem pro konání svateb, rodinných oslav či firemních večírků a školení.
Vizovice, Zlínský kraj

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Ochutnejte vynikající čokoládové speciality v Zámecké čokoládovně ve Vizovicích. Kromě čokoládových pralinek a figurek chuťovým buňkám zalahodí také horká čokoláda různých příchutí, výborná káva nebo originální poháry.
Vizovice, Zlínský kraj

Ubytování ve VŠ koleji na náměstí T. G. Masaryka v centru Zlína

VŠ kolej se nachází v blízkosti centra Zlína. Nově rekonstruovaná budova nabízí kvalitní ubytování v buňkách pro 4 osoby. Ubytování pro veřejnost je možné po celý rok. VŠ kolej má k dispozici i 2 jednolůžkové imobilní pokoje.
Zlín, Zlínský kraj