!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nejnavštěvovanější věže a rozhledny: královnou je Petřínská rozhledna v Praze
Nejnavštěvovanější věže a rozhledny: královnou je Petřínská rozhledna v Praze
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Nejnavštěvovanější věže a rozhledny: královnou je Petřínská rozhledna v Praze

Vydáno 7. července 2019
S bezmála 700 tisíci návštěvníky se Petřínská rozhledna v Praze usadila na čele žebříčku nejnavštěvovanějších věží a rozhleden v Česku. První místo jí patří s velkým přehledem: v pořadí druhou Staroměstskou věž Karlova mostu navštívilo 166 tisíc a třetí věž katedrály sv. Bartoloměje v Plzni necelých 80 tisíc lidí.
Mladší sestra pařížské Eiffelovky neboli Petřínská rozhledna vyrostla na vrcholu Petřína během několika měsíců: základy se začaly kopat 16. března 1891, slavnostní otevření se konalo už 20. srpna. Nová rozhledna byla splněným snem českých turistů a dodnes patří k nejnavštěvovanějším místům Prahy. Před ní se řadí jen Pražský hrad, zoologická zahrada a lanovka, která jezdí z Újezda přímo k rozhledně (a která mimochodem zvítězila rovněž coby nejnavštěvovanější místo v kategorii Věda a technika). Ze zajímavých míst Petřína najdete v první desítce nejnavštěvovanějších míst Prahy ještě slavné zrcadlové bludiště.
 

TOP místa: věže mostu, katedrály, hradů, zámků i radnic

V seznamu nejnavštěvovanějších věží a rozhleden se Praha objevuje celkem třikrát, protože hojně navštěvované jsou také obě věže Karlova mostu, Staroměstská (druhé místo) i Malostranská mostecká věž (šesté místo). Čtvrtou a pátou příčku obsadil Moravskoslezský kraj: v něm bodovaly Štramberská Trúba neboli věž hradu ve Štramberku a vyhlídková věž Nové radniceOstravě. K lákavým cílům patří také vyhlídková věž Staré radnice v Brně, rozhledna na KlínovciKrušných horách nebo Černá věž v Českých Budějovicích.
 
 

Co vám nesmí uniknout: svítání, zvonění a pohádky na Bílé věži

Zřejmě nejznámější bílou věží v Česku je Bílá věž v Hradci Králové. Stavět se začala v roce 1574, je postavená z hořického pískovce a bílá je zejména v porovnání se sousedním, mnohem tmavším chrámem sv. Ducha. Během staletí vyšplhala do výšky 72 metrů a z ochozu (45 metrů, 226 schodů) se otvírá jedinečný pohled nejenom na město, ale i Krkonoše a Orlické hory. Otevřeno je celý rok a kromě klasických prohlídek můžete přijít na prohlídky pohádkové, na svítání na Bílé věži, zvonění na zvon Augustin nebo na noční prohlídky.

Výzkum návštěvnosti turistických cílů v České republice realizovala agentura CzechTourism ve spolupráci s destinačními společnostmi a krajskými úřady. Měřítkem návštěvnosti je počet registrovaných návštěvníků v tisících. Data zahrnují návštěvnost domácích a zahraničních turistů.
 
Hora Klínovec s rozhlednou

Hora Klínovec s rozhlednou

Na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m n.m.) leží 80 m vysoká dominanta radiotelekomunikační věže a rozhledna. Rozhledna zde stála už v 19. století, od 80let však byla ve velmi špatném stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu nádherná kamenná stavba přístupná.

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m.n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je druhý největší zvon v Čechách.

Nová radnice Ostrava - vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nová radnice Ostrava - vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6m) najdete v Ostravě. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 m a je z ní krásný rozhled na Ostravu (město v zeleni), panorama Beskyd, Poodří a příhraničí část Polska. Při dobré viditelnosti je možné zhlédnout také Praděd v Jeseníkách.

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž nabízí neobyčejně krásný výhled na Prahu. V současné době ji mohou vidět návštěvníci v její autentické podobě z 15. století a navíc se dočkají i koncertů.

Staroměstská mostecká věž

Staroměstská mostecká věž

Startoměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města Pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradějí procházeli čeští králové.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně

Obdivovat vzácný gotický portál, nahlédnout do freskového sálu, vystoupat na věž, kochat se pohledem na celé Brno. Zastavit se na Staré radnici stojí za to!

Černá věž - dominanta Českých Budějovic

Černá věž - dominanta Českých Budějovic

Jednou z dominant Českých Budějovic je Černá věž u náměstí Přemysla Otakara II. Byla dostavěna v roce 1577 a sloužila jako hlásná a strážná věž a také jako zvonice.

Štramberská Trúba - hrad Strallenberg ve Štramberku

Štramberská Trúba - hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.