Horní Slavkov

Malá osada u cínových dolů se během staletí proměnila ve město, uvelebené v půvabné přírodě Slavkovského lesa a zároveň v dosahu tří nejznámějších západočeských lázní. Nejblíž to sem je z Karlových Varů, ale na výlet do Horního Slavkova se můžete vypravit i z Františkových nebo Mariánských Lázní.

Co musíte vidět během na výletu do Horního Slavkova

Kromě cínu se kolem Horního Slavkova těžil wolfram, stříbro, měď, zinek, olovo, uran, živce, rašelina, stavební kámen i polodrahokamy. Dějinám města a hornictví se věnuje Hornické muzeum v blízkém Krásně a také místní muzeum, které sídlí v jednom z nejcennějších starých domů. Řadu budov včetně renesanční radnice v polovině 20. století nahradila výstavba ve stylu socialistického realismu, dochovalo se jen několik renesančních domů, opevněný kostel sv. Jiří a kostelík sv. Anny.
 

Nejstarší česká porcelánka

V roce 1792osadě Údolí severozápadně od Horního Slavkova vznikla nejstarší česká porcelánka, známá pod jménem Haas & Czjzek. Dnes už se tu porcelán několik let nevyrábí, ale po stopách tradičního řemesla se můžete vypravit například do expozice porcelánu na hrad Loket, do zámku v Klášterci nad Ohří anebo na zámek Mostov u Kynšperku nad Ohří. Tamní panství před druhou světovou válkou patřilo Jiřímu Haasovi z Hasenfelsu, jednomu ze spolumajitelů slavkovské porcelánky.
 

Výlet k tajemnému kostelu a na popraviště

Vydáte se k rozhledně na Krásenském vrchu, řazené mezi nejhezčí v Česku? K tajemným a teprve nedávno odhaleným základům prastarého kostela sv. Mikuláše hluboko v lesích? Anebo k unikátnímu kamennému kruhovému popravišti z doby kolem roku 1500, které dodnes stojí kousek od silnice severně od Horního Slavkova na Šibeničním poli? Navštívit můžete Ležnický skanzen, k putování krajinou láká naučná stezka Uranová golgota anebo cesty, lemující středověkou technickou památku zvanou Dlouhá stoka.

Aktivity

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.
Horní Slavkov, Karlovarský kraj

Městské popraviště Horní Slavkov

Původní kruhové popraviště se třemi pilíři, které byly šest metrů vysoké, bylo postaveno na Šibeničním vrchu někdy kolem roku 1500 a prošlo třemi rozsáhlejšími stavebními úpravami. Posledním zdejším popraveným byla v září 1751 Marie Alžběta Früchtlová z Radošova za vraždu svého manžela a služebné.
Horní Slavkov, Karlovarský kraj

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově

Naučná stezka v okolí Horního Slavkova mapuje dobu padesátých let minulého století, kdy se zde těžily uranové rudy. Na celkem 13 tabulích se dozvíte o důlních dílech a dalších zajímavostech, které s těžbou uranu v Horním Slavkově souvisejí.
Horní Slavkov, Karlovarský kraj

Pevnostní kostel sv. Jiří v Horním Slavkově

Nejcennější památkou města Horní Slavkov je gotický pevnostní kostel sv. Jiří. Kostel je v historických pramenech připomínán již kolem roku 1380, ve starší literatuře se dokonce uvádí i rok 1242.
Horní Slavkov, Karlovarský kraj

Muzeum Horní Slavkov v srdci Slavkovského lesa

Muzeum Horní Slavkov je umístěno v nově adaptovaném domě čp. 211, který je sousedním domem architektonicky nejcennějšího objektu v Horním Slavkově – Pluhova domu. Expozice muzea se věnují výrobě porcelánu, cínařství, hornictví a dějinám města.
Horní Slavkov, Karlovarský kraj

Planetární stezka v Horním Slavkově

Planetární stezka v Horním Slavkově je model sluneční soustavy. Jedná se o model v měřítku 1:1 miliardě. Každý metr na cestě má stejnou úměru jako milion kilometrů ve vesmíru.
Horní Slavkov, Karlovarský kraj

Špitální kostel sv. Anny v Horním Slavkově

Kostel nacházející se u příjezdu do města ve směru od Lokte je na první pohled poměrně nenápadnou stavbou.
Horní Slavkov, Karlovarský kraj

Ležnický skanzen u Horního Slavkova

Nedaleko Horního Slavkova vznikl renovací zchátralého objektu bývalého selského stavení Ležnický skanzen. Najdete zde dobové světničky, třídu obecné školy a expozici zemědělské techniky.
Horní Slavkov, Karlovarský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: z Chyší do Mlýnců a na vrch Vladař s Josefem Váňou

Městečko Chyše se zámkem ve stylu anglické gotiky, zámecký pivovar, východní výběžky Doupovských hor, magický vrch Vladař opředený řadou pověstí, a k tomu krajina, kde zahlédnete stáda koní a tu a tam potkáte jezdce. Žádný div, jedeme se totiž podívat tam, kde je doma dostihový jezdec, chovatel a trenér Josef Váňa.
Chyše a okolí, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Karlovy Vary – Meandr Ohře

Karlovy Vary jsou bezesporu nejznámějším lázeňským městem v Čechách. Že se dá v lázních nejen chodit po kolonádě, dívat se na filmy, pít léčivé minerální prameny, ale i pěkně běhat, a to dál než na záchod, vám nyní ukážeme. Tato trasa je navíc celá osvětlená, takže po ní můžete běhat bez problémů i večer.
běh lázeňským městem, Cesty pro zdraví

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Mariánské Lázně jsou v poslední době atraktivní nejen pro zastánce wellness procedur, lázní a dlouhých procházek přírodou, ale také pro milovníky literatury. Pokud se k nim počítáte i vy, vyzkoušejte oblíbenou Stezku spisovatelů. Tvoří ji 11 informačních tabulí se jmény slavných spisovatelů, kteří město navštívili. Mezi nimi jsou Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Jaroslav Seifert, Josef Dobrovský, Vladimír Páral a další. Stezka je doplněna literárním kvízem a účastník obdrží po jeho vyřešení ocenění.
Mariánské Lázně, Cesty poznání

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.
Karlovarský kraj - 5denní program, Výlety pro děti