Úvod > Aktuality > Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!
Příroda

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

  • Vydáno5. srpna 2023
Kdo by neměl rád kuriozity, zvlášť takové, které vám rozhodně neutečou? Zkameněly, už tisíce let sedí pevně na svém místě a lidská fantazie jim dala prazvláštní jména. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na Bábu a Dědka, pokličky, kamenné hříbky, vílí koupelny anebo na Ďáblovu prdel.

Dědek a Bába u Žihle

viklany u žihleNa severním Plzeňsku u Žihle se kdysi těžila žula. Kamenů, jako jsou Bába s Dědkem, se tu kdysi povalovalo mnohem víc, ale tyhle dva měly zkrátka štěstí a přežily. Jsou to pořádní obři, kulaťoučký Dědek měří na šířku dvanáct metrů a je přes pět metrů vysoký, Bába s miskovitou prohlubní je o něco menší. Dostanete se k nim snadno, z Žihle sem vede žlutá turistická značka, a kdyby okolo nebyl les, od jednoho kamene k druhému by bylo vidět. Až se dostatečně pokocháte, nevracejte se, ale pokračujte po značce dál, dovede vás k malému skalnímu městu s viklanem a dalšími zvláštními útvary. Zpět se můžete vracet kolem Černého rybníka, který je v teplých letních dnech oblíbeným místem ke koupání.
 

Čertova tchyně a kamenné hřiby na Broumovsku

Broumovské stěny lákají k cestám plným objevů. Jednu kamenné hřibytakovou můžete podniknout, když se z osady Slavný vydáte po žluté a poté po červené turistické značce. V lese po levé straně záhy spatříte pozoruhodné skalní útvary, v mapách a průvodcích označované jako skalní hřiby. Vznikly jednoduše, nohy tvoří hornina, která snáze a rychleji zvětrává, zatímco klobouky odolávají větru a vodě déle a lépe. Najdete tu houby různých velikostí, od malých kamenných hříbků až po pořádné několikametrové obry. I tady platí: nevracejte se, ale zajděte se podívat ještě o kousek dál, až k odbočce na vyhlídku. Uvidíte odtamtud Čertovu tchyni – a věřte, že ji poznáte na první pohled. Žlutá značka vás zase Zaječí roklí dovede ke Kamenné bráně s pěknou vyhlídkou na Broumov a okolí.
 

Pokličky nad Kokořínským dolem

kokořínské PokličkyStejně jako slavenské houby vznikly slavné kokořínské Pokličky, jsou ale mnohem větší – nejvyšší „noha“ měří 12 metrů a poklička dosahuje průměru šesti metrů. Objevíte je cestou od hradu Kokořína do Ráje, kousek od rozcestí Pokličky s parkovištěm. Zdola ale neuvidíte nic, je třeba vyšplhat po modré značce a po spoustě dřevěných schodů nahoru na skály, a tam se před vámi objeví v plné kráse, když se otočíte a podíváte zpět do údolí. Opět platí: nevracejte se, byla by to škoda. Značené cesty se totiž v závěru údolí spojují a zpět se můžete vrátit jinou cestou údolím. Cestou vás čeká řada dalších hezkých skalních útvarů, strží a zajímavých pohledů.
 

Venušiny misky aneb kde víly perou prádlo

V lesích mezi Vidnavou, Žulovou a Černou Vodou se vypíná kopec Smolný. Na jeho vrcholku objevíte malé skalní město s upravenými vyhlídkami. Místní zvláštností jsou kameny s okrouhlými prohlubněmi – Venušiny misky. Najdete je v rozmanitém provedení, od velkých mís až po docela malé mističky. Vůbec nevěřte pověstem o dešťové vodě a jejích erozních účincích, tady v Rychlebských horách široko daleko všichni vědí, že Venušiny misky slouží místním skřítkům ke koupání a praní prádla. Přistihnete je jen těžko, na to jsou velmi opatrní, ale za namáhavý výstup vás odmění hezká vyhlídka do kraje. Místo je ideální také pro výlet na kole, ale bicykly raději nechte dole pod závěrečným výstupem. Podobné prohlubně zdobí také Pohanské kameny u Višňové severně od Frýdlantu.
 

Výlet k Ďáblově prdeli

Ďáblova prdelTohle místo milují hlavně slušně vychované děti, protože kde jinde mohou svobodně a nahlas vyslovit to lákavé slovo než právě tady, v srdci České Kanady u skalního útvaru Ďáblova prdel? Leží v krajině remízků a luk mezi Valtínovem a Novým Světem, turistická značka ho míjí, a tak se musíte vyzbrojit pořádnou mapou nebo GPS. Navíc to není jediný skalní útvar, který si v tomto kraji pohrává s peklem – kousek od viklanu v Kadově objevíte Čertův náramek, v Rychlebských horách mají Čertovy kazatelny, stopy nejrůznějších čertových bran, hrádků, sloupů, mostů, stěn a skal pak objevíte téměř v každém koutku Česka.
 

Rozhled z Čertových kamenů u Jeseníku

Čertovy kamenyČertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku. Výstup na vrcholek je zajištěn řetězy, z plošiny na vrcholku je nádherný pohled na Jeseník, Zlatohorsko a Rychleby či do údolí říčky Bělé, táhnoucí se od Jeseníku do Mikulovic a dále do polských rovin s výhledem až k Otmuchovskému jezeru. Letos byla vyhlídka opravena, takže všechny žebříky, řetězy a stupně září novotou. Během výletu si však dejte pozor – místní pověst tvrdí, že se za každou skalkou může znenadání objevit čert, který vás bude lákat na prohlídku pokladu. Kdo se nechal však nechal omámit vidinou bohatství, ten už by se ze skal nikdy nevrátil. Asi na tom něco bude, jelikož podle nového řádu platí, že na vrcholové vyhlídce může být najednou jen 6 osob. Proto prosíme všechny výletníky o trpělivost a ohleduplné chování.
Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku

Čertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistické chatě, která byla vybudována v jeho těsné blízkosti na počátku 20. století.

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Kuriozní skalní útvar se nachází poblíž osady U panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov. Až ho spatříte na vlastní oči, poznáte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno.

Veřejova skála – magický vchod do nitra hory Blaník

Veřejova skála – magický vchod do nitra hory Blaník

Na severozápadním úpatí hory Velký Blaník se nachází výrazný skalní útvar zvaný Veřejová skála. Podle mnoha legend se právě v této skále nachází vstup do bájného podzemí hory, kde odpočívají blaničtí rytíři, kteří vyjedou ze skály na pomoc, až nám bude nejhůř.

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Čapská palice a skalní hrad Čap – nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice a skalní hrad Čap – nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice na skalním ostrohu nedaleko Dubé na Kokořínsku je jakýsi mohutný skalní kyj ze železitého pískovce, jenž se zvedá na okraji strmé skály. Nedaleko přírodního útvaru se nachází zbytky skalního hradu Čap ze 14. století.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Drátenická skála ve Žďárských vrších

Drátenická skála ve Žďárských vrších

Drátenická skála v přírodní památce Dráteničky je dominantní skalní útvar uprostřed CHKO Žďárských vrchů, asi 200 m severozápadně od obce Blatiny, které se nacházejí asi 10 km od Nového Města na Moravě.

Národní přírodní památka Vrkoč

Národní přírodní památka Vrkoč

Národní přírodní památka Vrkoč leží v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Vrkoč je nápadný skalní útvar ukrývající ve svém středu vynikající ukázku sloupcovitého rozpadu olivinického čediče ve tvaru obráceného vějíře.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály jsou 150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Drábské světničky v Českém ráji

Drábské světničky v Českém ráji

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.

Pekařova brána v Českém ráji

Pekařova brána v Českém ráji

Zajímavý skalní útvar Pekařova brána stojí nad silničkou, která vede z Vyskře do Libošovic, asi 5 km severně od městečka Sobotka.

Královský kámen u Javorníku na Šumavě

Královský kámen u Javorníku na Šumavě

Jedním z vrchů šumavské Javornické hornatiny je Královský kámen zvaný Královák. Jméno dostal podle kulového skalního útvaru tvořeného skalní hradbou a mrazovými sruby.

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Skalní útvar Kocovy kameny v Českém lese

Skalní útvar Kocovy kameny v Českém lese

Kocovy kameny (někdy také Kocovy skalky) se nachází severně od obce Rybník na svahu vrchu Velký Zvon (859 m n. m.), nedaleko městečka Bělá nad Radbuzou. Jsou vytesány nápisy připomínající tehdejší majitele panství Koce z Dobrše.

Skalní útvary Obří hlava a Žába na Kokořínsku

Skalní útvary Obří hlava a Žába na Kokořínsku

Skalní útvary Obří hlava a Žába leží na rozcestí modré turistické značky vedoucí od Pokliček do Mšena a žlutě značené Cinibulkovy stezky.

Potštátské skalní město

Potštátské skalní město

Vydáte-li se z Potštátu podél říčky Velička, která si v odolných horninách okraje Oderských vrchů prorazila cestu, narazíte na uskupení výrazných skalisek, které si vysloužily pojmenování Potštátské skalní město.

Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Zajímavé a vzácné skalní útvary Sfingy najdete jihovýchodně od obce Měděnec. Sfingy jsou chráněny jako přírodní památka od roku 1983, zaujímají rozlohu 0,6 ha a nachází se v nadmořské výšce 800 metrů nad mořem.

Osvětimanské skály alias Čertovky

Osvětimanské skály alias Čertovky

Krásné pískovcové skalní městečko v srdci Chřibů se pro velkou rozmanitost jištěných cest stalo oblíbeným místem milovníků climbingu. Značené cesty sem nevedou, proto se výlet do skal může stát skutečným dobrodružstvím. Svou přezdívku dostaly dle romantických pověstech o čertech.

Jeskyně Mordloch u Štětí

Jeskyně Mordloch u Štětí

Jeskyně Mordloch v liběchovských lesích asi 1,5 km severně od obce Ješovice na Kokořínsku, je vlastně přirozený pískovcový převis uměle rozšířený v jeskyni. Podle místních legend zde za třicetileté války sídlili loupežníci.

Havraní skály u Nového Boru

Havraní skály u Nového Boru

Havraní skály leží asi 1 km severně od obce Radvanec a asi 2 kilometry východně od Nového Boru. Jsou tvořeny skupinou sedmi pískovcových skalních věží na pískovcovém hřbetu, jejichž vrcholky jsou vysoké až 20 metrů.

Ztracené kameny v Hrubém Jeseníku

Ztracené kameny v Hrubém Jeseníku

Ztracené kameny nedaleko motorestu Skřítek, jsou skalní útvar na hřebenu Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce 1250 metrů. Je to místo širokého rozhledu na Sobotínsko se siluetami Králického Sněžníku a Orlických hor.

Petrovy kameny v Jeseníkách

Petrovy kameny v Jeseníkách

V Hrubém Jeseníku nedaleko Pradědu se nachází legendami opředená skupina skal Petrovy kameny. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Nejsou však přístupné veřejnosti. Kolem prochází hlavní hřebenová trasa.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Film Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň z produkce studia Walt Disney Pictures se natáčel na třech kontinentech, filmaři navštívili Velkou Británii, různé kouty USA, Nový Zéland, Polsko a také Českou republiku – především skalní město v Tisé.

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách

Čertova stěna je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších skalních lokalit v jižních Čechách. Na rozloze přibližně 10 ha se nad hlubokým údolím Vltavy prostírá divoký skalní sráz posetý chaoticky nakupenými žulovými balvany.

Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem

Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem

Méně známé pokličky se nacházejí asi kilometr západně od města Vojtěchov. Vznikly stejně jako ty známější Kokořínské, t.j. selektivním zvětráváním pískovců, které během třetihor absorbovaly železité sloučeniny.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely.

Venušiny misky na Smolném vrchu

Venušiny misky na Smolném vrchu

Národní přírodní památka Venušiny misky jsou žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy. Nacházejí se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný u obce Velká Kraš v Rychlebských horách.

Modré kameny v Krkonoších

Modré kameny v Krkonoších

Modré kameny nad Janskými Lázněmi jsou skalní útvary z kvarcitu – původního sedimentu mořského dna, který během několika milionů let byly horniny zvrásněny do dnešní podoby.

Pohanské kameny u Višňové

Pohanské kameny u Višňové

Skupina rulových balvanů nad údolím říčky Smědé ve Frýdlantské pahorkatině je opředená četnými pověstmi. Na nejvyšším ze zdejších kamenů se totiž nacházejí "obětní mísy", velké mísovité až kotlovité prohlubně.

Čertovy kazatelny v Rychlebských horách

Čertovy kazatelny v Rychlebských horách

Bizarní útvar rulových skal se nachází nad hluboce zaříznutým údolím Račího potoka u Javorníku, které se táhne v délce asi 7 km dole pod vyhlídkou. V jeho dolní části byla roku 1998 vyhlášena přírodní rezervace, jejímž posláním je ochrana lesních porostů pralesovitého charakteru.

Skalní útvar Tvarožník v Krkonoších

Skalní útvar Tvarožník v Krkonoších

Tvarožník je jedním z nejznámějších krkonošských kamenů. Nachází se severovýchodně od Vosecké boudy, v nadmořské výšce 1320 m. Jedná se o seskupení žulových balvanů "tvarůžkovitého" tvaru ležících na hraničním hřbetu.

Ptačí kameny v Krkonoších

Ptačí kameny v Krkonoších

Ptačí kámen, kterému se také říká Ptačinec, je skalní útvar nacházející se u cesty mezi Brádlerovými boudami a Petrovými boudami nad Medvědím dolem u Špindlerova Mlýna.

Mužské kameny v Krkonoších

Mužské kameny v Krkonoších

Mužské kameny je skalní vyhlídka, která leží v Krkonoších na česko-polské hranici asi 6 km severně od Špindlerova Mlýna a 7,5 km jihovýchodně od polského města Szklarska Poręba.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda