Úvod > Kam pojedete? > Liberecký kraj > Jizerské hory > Nové Město pod Smrkem

Nové Město pod Smrkem

Město ve Frýdlantském výběžku znají všichni milovníci horských kol. Na úpatí Smrku, v překrásné divoké přírodě severních svahů Jizerských hor, láká ke svezení síť singltrekových stezek, vůbec první síť speciálních tras pro terénní cyklisty, která v Česku vznikla.

Z historie města

Město bylo založeno v roce 1584, a šachovnicový půdorys s centrálním čtvercovým náměstím dodnes prozrazuje, že vznikalo podobně jako řada saských horních měst podle jasně daného stavebního plánu. Podnětem k jeho vzniku byly rudné žíly železa a především cínu, objevené v blízkém okolí. Kousek od náměstí stojí klasicistní kostel sv. Kateřiny, na západním okraji města pak najdete evangelický kostel ze začátku 20. století, původně nazývaný Lutherův hrad.
 

Singltreky pod Smrkem

Areál pro terénní cyklistiku Singltrek pod Smrkem nabízí trasy v úhrnné délce přes 80 kilometrů, které se vinou po úbočí Smrku, nejvyššího vrcholu Jizerských hor. Síť úzkých tras pro terénní cyklistiku navrhl světově uznávaný projektant stezek Dafydd Davis. V Novém Městě pod Smrkem najdete zázemí v Singltrek Centru u přírodního koupaliště na východním okraji města, další nástupní místo je Bikecentrum Libverda v Lázních Libverda. Singltreky získaly titul Evropské komunity sportu pro rok 2019 a zapsaly se tak na mapu nejvýznamnějších sportovních destinací Evropy.
 

Od mauzolea k pomníčkům v lesích

U hlavní silnice z Nového Města pod Smrkem k hranicím s Polskem leží hřbitov s impozantním mauzoleem rodiny Klingerů, zakladatelů zdejších textilních továren. Ve městě můžete navštívit secesní budovu lázní s bazénem, vířivkou a saunou, mezi oblíbená výletní místa patří také pramen novoměstské kyselky. Kuriozitou Jizerských hor je řada pomníčků, spojených se zajímavými příběhy. V okolí najdete například Streitův obrázek, Oslí buk, Enderův kříž, Rückertovu smrt a Körtelův obrázek u Červeného buku.

Turistická informační centra


Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem je první síť singltrekových stezek v ČR navržená pro maximální prožitek z jízdy na kole a s respektem k přírodě. Singltrek respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě.
Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj

Přírodní koupaliště Nové Město pod Smrkem

V krásné krajině s výhledem na rozhlednu na Smrku je od května do září možné vykoupat se v přírodním koupališti.
Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj

Klasicistní kostel sv. Kateřiny v Novém Městě pod Smrkem

Pozoruhodnou stavbou v Novém Městě pod Smrkem je kostel sv. Kateřiny z roku 1607. Původně byl založen jako evangelický.
Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj

Jizerské hory na běžkách – běžecké stopy v okolí Nového Města pod Smrkem

V okolí Nového Města pod Smrkem je v zimní sezoně za příznivých sněhových podmínek pravidelně upravováno téměř 20 kilometrů běžeckých tras.
Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj

Pramen Kyselky u Nového Města pod Smrkem

Za minerálními vodami se nemusíte vydávat jenom do vyhlášených českých lázní. Minerálku s vysokým obsahem prospěšných látek mají i v Novém Městě pod Smrkem na severu Čech. V lese poblíž města pramení Novoměstská Kyselka, která prý v minulosti uchránila novoměstské obyvatelstvo před morem.
Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj

Klingerovo mauzoleum v Novém Městě pod Smrkem

Mauzoleum rodiny Klingrových stojí na místním hřbitově v Novém Městě pod Smrkem. Tento významný monument byl postaven podle italských vzorů v roce 1901 potomky zakladatele textilního podniku Ignaze Klingera.
Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj

Sportovní a relaxační centrum v Novém Městě pod Smrkem – městské lázně

Bazén v památkově chráněné budově lázní v Novém Městě pod Smrkem. Přijďte si zaplavat do nově zrekonstruovaného bazénu nebo relaxovat ve vířivé vaně a nové finské sauně nebo při masáži.
Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj

Enderův obrázek v Jizerských horách

V roce 1869 zavalil náklad sváženého dřeva Antonína Endera. Z vděčnosti, že nehodu přežil pouze se zlomenýma nohama, na místě neštěstí pak postavil dřevěný kůl s křížkem.
Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace

Horský apartmán Smrček

Příjemný pobyt v horském apartmánu v soukromí v bezprostřední blízkosti singltreku a cyklostezek v Jizerských horách.
Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant

Při putování po stopách rodu Clam-Gallasů poznáme krajinu Trojzemí, tedy místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa. Během jediného výletu navštívíme hrady a zámky Frýdlant, Grabštejn a Lemberk, a projdeme se také po jejich okolí.
S Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant, Na hrady a zámky

Výlet do pohádky za princem Bajajou

Úzké pěšinky mezi masivními bloky skal, kamenné lože anebo zámek, kde bydlela princezna… Projděte se s dětmi Hruboskalským skalním městem na místa, která znáte z klasické české pohádky Princ Bajaja. Cesta v princových šlépějích bude krásná v jakémkoli ročním období, avšak na podzim pohádková atmosféra skalního města obzvláště vynikne.
Hrubá Skála, Výlety pro děti

Rodinný výlet do Hamru na Jezeře

Tip Jana Hergeta na rodinný výlet, který vás zavede za objevováním skrytých pokladů Česka a aktivní dovolenou v Hamru na Jezeře.
Výlet do Hamru na Jezeře, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Výšlap na Ještěd s odměnou

Na Ještěd se člověk nemusí vypravit jen v zimě! Přesvědčí vás o tom ve svých osobních tipech na výlety ředitel CzechTourism – Jan Herget.