Český Dub

Možná jste někdy slyšeli o milovaném kraji spisovatelky Karolíny Světlé a vrtalo vám hlavou, kde to místo vlastně leží. Konec pátrání, jste doma – je to v okolí Českého Dubu, nádherného městečka pod majestátní horou Ještěd.

Co musíte vidět v Českém Dubu

Chloubou města, pojmenovaného podle obrovského dubu, je renesanční radnice s osmibokou hodinovou věží, druhá výrazná věž patří baroknímu kostelu sv. Ducha. Dochoval se i gotický půdorys a části opevnění s hláskou, nejvzácnější památkou je však johanitská komenda s rajským dvorem a kaplí sv. Jana Křtitele, tedy opevněný klášter rytířsko-špitálního řádu sv. Jana Jeruzalémského. Roku 1237 ji založil Havel z Lemberka s manželkou sv. Zdislavou, nyní je samostatnou expozicí Podještědského muzea.
 

Spisovatelka a skladatel

Další expozice Podještědského muzea si prohlédnete v neorenesanční vile upravené ve stylu historizující secese. Nahlédnete například do společenského světa i do soukromí spisovatelky Karoliny Světlé, která se od roku 1853 až do své smrti v roce 1899 do milovaného Podještědí opakovaně vracela; tomuto kraji věnovala pět románů a několik desítek povídek. Dozvíte se také, že v Českém Dubu žila matka Bedřicha Smetany; skladatel u ní několikrát pobýval a ve městě dokonce dvakrát koncertoval.
 

Z Ještědu na golfové hřiště a dál do kraje

Při toulkách po okolí vás bude provázet překrásný pohled na Ještědský hřbet s impozantním televizním vysílačem a horským hotelem. V zimě tu čeká několik sjezdovek a běžeckých tratí, v létě využijete místní koupaliště a golfové hřiště u Rozstání. Součástí Golf Clubu Ještěd je penzion, iQ klub s hlavolamy a miniaturní hřiště, kde si zahrajete Adventure Golf. Českým Dubem prochází poutní stezka Via Sacra, která dál vede k památkám do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Hejnic a Rumburku.
Johanitská komenda v Českém Dubu

Johanitská komenda v Českém Dubu

Český Dub, Liberecký kraj
Adventure golf v Českém Dubu

Adventure golf v Českém Dubu

Český Dub, Liberecký kraj
Golfový areál Ještěd

Golfový areál Ještěd

Český Dub, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace

Penzion a restaurace Golf Ještěd

Penzion a restaurace Golf Ještěd

Český Dub, Liberecký kraj