Úvod > Kam pojedete? > Liberecký kraj > Lužické hory > Český Dub

Český Dub

Možná jste někdy slyšeli o milovaném kraji spisovatelky Karolíny Světlé a vrtalo vám hlavou, kde to místo vlastně leží. Konec pátrání, jste doma – je to v okolí Českého Dubu, nádherného městečka pod majestátní horou Ještěd.

Co musíte vidět v Českém Dubu

Chloubou města, pojmenovaného podle obrovského dubu, je renesanční radnice s osmibokou hodinovou věží, druhá výrazná věž patří baroknímu kostelu sv. Ducha. Dochoval se i gotický půdorys a části opevnění s hláskou, nejvzácnější památkou je však johanitská komenda s rajským dvorem a kaplí sv. Jana Křtitele, tedy opevněný klášter rytířsko-špitálního řádu sv. Jana Jeruzalémského. Roku 1237 ji založil Havel z Lemberka s manželkou sv. Zdislavou, nyní je samostatnou expozicí Podještědského muzea.
 

Spisovatelka a skladatel

Další expozice Podještědského muzea si prohlédnete v neorenesanční vile upravené ve stylu historizující secese. Nahlédnete například do společenského světa i do soukromí spisovatelky Karoliny Světlé, která se od roku 1853 až do své smrti v roce 1899 do milovaného Podještědí opakovaně vracela; tomuto kraji věnovala pět románů a několik desítek povídek. Dozvíte se také, že v Českém Dubu žila matka Bedřicha Smetany; skladatel u ní několikrát pobýval a ve městě dokonce dvakrát koncertoval.
 

Z Ještědu na golfové hřiště a dál do kraje

Při toulkách po okolí vás bude provázet překrásný pohled na Ještědský hřbet s impozantním televizním vysílačem a horským hotelem. V zimě tu čeká několik sjezdovek a běžeckých tratí, v létě využijete místní koupaliště a golfové hřiště u Rozstání. Součástí Golf Clubu Ještěd je penzion, iQ klub s hlavolamy a miniaturní hřiště, kde si zahrajete Adventure Golf. Českým Dubem prochází poutní stezka Via Sacra, která dál vede k památkám do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Hejnic a Rumburku.

S hlavou v oblacích

Česká bombová akční komedie o téměř dokonalém zločinu v podání Divadelní společnosti Vojan z. s. Český Dub.
Český Dub, Liberecký kraj

Kostel sv. Jakuba v Letařovicích s unikátní kostnicí

Zajímavostí původně renesančního kostela v Letařovicích, který byl přestavěn v barokním slohu, je kostnice v rohu zdejšího hřbitova. Oltář v kostnici je složen z lidských kostí a lebek. Kostel je přístupný pouze při mších a poutích.
Český Dub, Liberecký kraj

Adventure golf v Českém Dubu

Adventure golf v Českém Dubu je miniaturní golfové hřiště na kterém si zahraje opravdu každý. Podobá se principem hry minigolfu. Potřebujete pouze chuť pro hru a o zbytek se postará ochotný personál na recepci.
Český Dub, Liberecký kraj

Koupaliště Český Dub

V areálu přírodního koupaliště Český Dub najdete v současnosti kemp Mokrej žalud. Koupaliště se nachází v rekreační oblasti za městem. Bazén s rozměry cca 100x12 m je napájen přírodní vodou bez chemických přísad. Hloubka dosahuje až 3 m. Kolem jsou travnaté odpočinkové plochy.
Český Dub, Liberecký kraj

Johanitská komenda v Českém Dubu

Johanitská komenda sv. Zdislavy a Havla z Lemberka v Českém Dubu nabízí ke zhlédnutí nedávno objevené a postupně prozkoumávané a rekonstruované podzemí. Prostory johanitského kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele tvoří samostatnou expozici Podještědského muzea.
Český Dub, Liberecký kraj

Podještědské muzeum v Českém Dubu

V Podještědském muzeu se seznámíte s historií Podještědí, a to i s lidmi, kteří jsou spjati s Podještědím i s Českým Dubem počínaje Karolinou Světlou, rodinou Mužákových, Bedřichem Smetanou i rodinou Blaschkých vlastnící kdysi vilu, ve které se nyní nachází muzeum.
Český Dub, Liberecký kraj

Kostel Seslání Ducha svatého v Českém Dubu

Pozdně románský kostel vznikl společně s johanitskou komendou v polovině 13. století. Kolem kostela se rozkládal hřbitov, do špitálu při severní stěně se příležitostně docházela léčit i sv. Zdislava.
Český Dub, Liberecký kraj

Golfový areál Ještěd

Přijeďte za golfem i relaxem do malebného Podještědí. Hřiště se nachází na úpatí Ještědu a nabízí jedinečnou atmosféru daleko od jakéhokoliv ruchu.
Český Dub, Liberecký kraj

Budova radnice v Českém Dubu

Budova původně renesanční radnice v Českém Dubu z roku 1565 doznala zásadních změn za secese, kdy získala v letech 1905-1907 dnešní podobu. Dodnes v ní sídlí městská správa.
Český Dub, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace

Penzion a restaurace Golf Ještěd

Penzion se nachází na golfovém hřišti Ještěd s nádherným výhledem na green a fairway jamky č. 9 nebo do okolní kopcovité přírody. Nechybí ani staročeská restaurace v golfovém areálu Ještěd s velkou venkovní terasou a dětským hřištěm.
Český Dub, Liberecký kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant

Při putování po stopách rodu Clam-Gallasů poznáme krajinu Trojzemí, tedy místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa. Během jediného výletu navštívíme hrady a zámky Frýdlant, Grabštejn a Lemberk, a projdeme se také po jejich okolí.
S Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant, Na hrady a zámky

Výlet do pohádky za princem Bajajou

Úzké pěšinky mezi masivními bloky skal, kamenné lože anebo zámek, kde bydlela princezna… Projděte se s dětmi Hruboskalským skalním městem na místa, která znáte z klasické české pohádky Princ Bajaja. Cesta v princových šlépějích bude krásná v jakémkoli ročním období, avšak na podzim pohádková atmosféra skalního města obzvláště vynikne.
Hrubá Skála, Výlety pro děti

Rodinný výlet do Hamru na Jezeře

Tip Jana Hergeta na rodinný výlet, který vás zavede za objevováním skrytých pokladů Česka a aktivní dovolenou v Hamru na Jezeře.
Výlet do Hamru na Jezeře, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Výšlap na Ještěd s odměnou

Na Ještěd se člověk nemusí vypravit jen v zimě! Přesvědčí vás o tom ve svých osobních tipech na výlety ředitel CzechTourism – Jan Herget.