!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Praskoleská lípa v Mrákotíně
Příroda

Praskoleská lípa v Mrákotíně

Dutá lípa v Praskolesích nedaleko Telče na Jihlavsku je jeden z nejmohutnějších stromů v republice. Je stará zřejmě osm set let a do její dutiny se vejde i dvanáct lidí. Navrchu je ukrytá zvonička. Obvod kmene má přes 9,5 m a měří 23 m. Do dutiny se údajně vejde až 12 lidí.
Památná Praskoleská lípa patří k našim nejstarším a nejmohutnějším památným stromům. Byla zasazena ve 12. nebo 13. století a pamatuje Přemyslovce, Karla IV. i Jana Žižku, podle odhadů totiž stojí na návsi 900 – 800 let. Strom je dutý a vejde se do něj kolem 12 až 20 lidí. Návštěvníci se pravidelně škvírou protahují, aby prozkoumali majestátní strom i zevnitř. Uvnitř je schovaná malá zvonička, která zde už také stojí věky.

Podle pověsti konali v období náboženské nesvobody v její dutině bohoslužby tajní evangelíci. Tajemné světlo vycházející z lípy děsilo kolemjdoucí, kteří si stěžovali jezuitům. Ti se vypravili do Praskoles, lípu vykropili svěcenou vodou a upravili v ní kapličku se zvoničkou, aby se tu nemohly konat už žádné bohoslužby. Evangelíci pak byli pronásledováni ještě více. 
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Statek Javořice

Statek Javořice

Telč, Vysočina
Kozí statek Pod Křížkem

Kozí statek Pod Křížkem

Studená, Jižní Čechy