Úvod > Výlety > Výpravy za kuriozitami > Z Brna do Prahy po D1 – zajímavosti, které uvidíte cestou

Z Brna do Prahy po D1 – zajímavosti, které uvidíte cestou

Peklo, nuda a stres, to jsou nejčastější zážitky z jízdy po dálnici D1 od doby, kdy se začal modernizovat první úsek. Práce by měly trvat deset let, takže to ještě nějakou dobu potrvá. I jízda peklem ale může mít své půvaby a při stání v kolonách alespoň máme čas rozhlédnout se po okolí.
Když si auta sviští nejvyšší povolenou rychlostí, moc času na chytání lelků a pěkných výhledů nezbývá moc času, zvlášť pro ty, kdo sedí za volantem. V úsecích se sníženou rychlostí to ale jde, a při stání v kolonách to dokonce někdy může být jediná zábava, která nám zbývá. Takže na co se vlastně díváme při cestě z Brna do Prahy?
 

Od Brna do Velkého Meziříčí

VeveříPrvní malé překvapení čeká u sjezdu na 178. kilometru, kdy vpravo v dálce rozeznáte malou červenou věžičku, respektive jen špičku věže – to je to jediné, co lze spatřit z mohutného hradu Veveří nad Brněnskou přehradou. Z dálnice ale například neuvidíte ani Automotodrom Masarykův okruh, kde se jezdí každoroční Grand Prix silničních motocyklů, ani slavných devět křížů, připomínajících krvavou svatbu z poloviny 16. století. Devět svatebčanů včetně dvou vrahů má symbolický památník u silnice za odbočkou na 168. kilometru, když se vydáte směrem na Velkou Bíteš. Skvěle jsou zato vidět chladicí věže jaderné elektrárny Dukovany, a to mezi kilometry 157–154 jižně od dálnice.

Pokud se zaseknete v zácpě u Velkého Meziříčí, severně od dálnice vyrostla v roce 2015 rozhledna nad ski areálem Fajtův kopec, v noci pěkné osvětlená. Na jihu uvidíte vyhlídkovou věž kostela sv. Mikuláše, spíše z opačného směru Praha–Brno pak zahlédnete i renesanční zámek ve svahu nad městem. Při jeho prohlídce uvidíte modely řady mostů včetně dálničního mostu Vysočina, po němž vede dálnice D1.
 

Dvoupatrový most

Dvoupatrový mostPár zajímavostí najdete také na objízdných trasách, které při zácpách na D1 hojně využíváme; jen pár kilometrů od dálnice leží například Polná. Po dvaceti kilometrech za odbočkou na Jihlavu přichází výjezd na 90. kilometru na Humpolec; odtud je z nedlouhého úseku vidět jednak zřícenina hradu Orlík, jednak mohutný středověký hrad Lipnice. Na odpočívadle u benzínové čerpací stanice mezi 88. a 89. kilometrem si prohlédněte památník politika Alexandra Dubčeka; kousek odtud došlo v září 1992 k dopravní nehodě, na jejíž následky o dva měsíce později zemřel.

Mezi kilometry 78 a 77 dálnice překračuje Želivku a začátek vodní nádrže Švihov po unikátním dvoupatrovém mostě. Možná o něm nevíte, i když po dálnici jezdíte často, protože spodní patro je vidět jen z velmi specifického úhlu (a když navíc víte, kam se dívat). Jde o most z původní dálnice, který se začal stavět v roce 1939, spodním patrem vede silnička z Vojslavic do Hořic. Přehradu Švihov dálnice překračuje ještě jednou, a to na 62. kilometru.
 

Neviditelný hrad ze středověké detektivky

Hrad ZleniceKolem 35. a 36. kilometru vás v dálce na jihu pozdraví rozhledna Špulka, o deset kilometrů dál mezi Hvězdonicemi a Zlenicemi překračuje dálnice řeku Sázavu. Největší zajímavost se skrývá na nižším kopečku zarostlém listnatým lesem, který zahlédnete v údolí řeky po levé ruce – z opačného směru z Prahy do Brna to nezkoušejte, byl to značně krkolomný pohled. Na něm totiž stojí zříceniny hradu Stará Dubá, jednoho z mnoha, které se objevují ve středověké detektivce spisovatele Radovana Šimáčka Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318, pod jeho úpatím lze objevit trosky dávné osady Odranec. Trosky hradu ale neuvidíte ani v zimě, kdy jsou stromy bez listí, je to dost daleko a les je příliš hustý.
 

Pohled přes Prahu do hor

Zámek PrůhoniceO zážitky z posledního úseku cesty se postará nenápadná vesnice, kterou míjíte vpravo od dálnice na 22. až 23. kilometru; to jsou totiž slavné Ladovy Hrusice, kde žil kocour Mikeš. Za jasného počasí se z roviny kolem 16. kilometru otevře výhled nejenom na pražskou kotlinu, ale i velkou část Čech za ní, od Českého středohoří přes horu Říp až po v dálce nejasně viditelné Krkonoše.

Z 6. kilometru, kde odbočuje Pražský okruh a odvádí tranzitní dopravu směrem na Plzeň, už zahlédnete nejvyšší stavbu Prahy, televizní věž na Žižkově, a o kousek dál vás zleva pozdraví věž zámku v Průhonicích. Pak už nezbývá než rozloučit – dojeli jste v pořádku do Prahy.