Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Dubňany

Dubňany

Jako v mnoha dalších městech na Slovácku se i v Dubňanech, městečku v polovině cesty mezi Hodonínem a Kyjovem, udržely živé lidové tradice a umění. K návštěvě zve malé muzeum hornictví a sklářství, spojené s folklorní Slováckou jizbou, a také rozsáhlý les protkaný sítí pohodlných cest.

Dubňany a dubová ratolest

Dubňany nemají duby jen ve jméně, ale také v městském znaku: list dubu na něm doplňuje dubová ratolest s pěti žaludy. S historií sklářství a hornictví, které stálo za rozvojem města v 19. století a pro obyvatele Hodonínska bylo desítky let součástí každodenního života, vás seznámí stálá expozice se Slováckou jizbou v Kulturním a informačním centru. V Dubňanech sídlí řada vinařství, ovšem nejbližší vinice najdete až na Dubňanské hoře, která leží kousek na západ poblíž Mutěnic.
 

Za městem začíná Sahara

Od Hodonína až k Bzenci se táhne rozsáhlý lesní komplex Doubrava, lemovaný železniční tratí z Přerova do Břeclavi. Všudypřítomné nánosy jemného písku prozrazují, že téměř dokonalá rovina kdysi byla dnem velkého třetihorního jezera; také proto se místu s lehkou nadsázkou říká Moravská Sahara. Lesy křižuje netypická, ale pravidelná a hustá síť lesních cest, plná zvláštních jmen: najdete tu například téměř 10 km dlouhou Zlodějskou alej, ale také aleje Škrábanou, Skočnou, Deskovou, Studniční a řadu dalších.
 

Výlety pěšky, na kole, na bruslích i na drezíně

Doubrava láká k romantickým procházkám a výletům na kolech a in-linech, i když písečné cesty bývají občas zrádné. V horkých letních dnes nabízí osvěžení dubňanské koupaliště, k nejzajímavějším výletním místům v okolí patří Ratíškovická železnice, kde se po části staré Baťovy železniční dráhy projedete na šlapací drezíně. Milovníky vína pozveme do vinařské vesničky Šidleny, složené podobně jako Nechory u Prušánek či Búdy v Mutěnicích jen z vinných sklepů. Můžete se také zajít podívat na bájný vrch Náklo a výlet si prodloužit až na zámek Milotice.

Turistická informační centra


Kamenná brána Dubňany

Kamenná brána Dubňany

Dubňany, Jihomoravský kraj
Koupaliště Dubňany

Koupaliště Dubňany

Dubňany, Jihomoravský kraj
FB vinařství z Dubňan

FB vinařství z Dubňan

Dubňany, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace