ÚvodAktualityCesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt
Kultura

Cesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt

  • 29. srpna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Belveder ve Vídni je nádherný barokní zámek a současně galerie, která pečuje o jednu z nejcennějších uměleckých sbírek Rakouska. Jejím srdcem je 24 maleb od Gustava Klimta v čele s jeho zlatými obrazy Polibek a Judith. S díly světově známého secesního malíře se setkáte i v Česku – objevte českého Klimta s Kudy z nudy!
Zlatá Adele…
…a skutečná Adele Bloch-Bauer
Gustav Klimt (1862–1918) byl slavný rakouský malíř s českými kořeny. Jeho otec Ernst, zlatník a rytec, pocházel z Travčic u Litoměřic. Gustav studoval na vídeňské uměleckoprůmyslové škole a v jednadvaceti letech založil společně se svým bratrem Ernstem a kolegou ze studií Franzem Matschem umělecký ateliér. Spolupracovali s ním téměř všichni významní umělci přelomu 19. a 20. století, od Alfonse Muchy přes Egona Schieleho a Josefa Hoffmanna až po architektonický ateliér Fellner & Helmer. Malby bratrů Klimtů zdobí například Městské divadlo v Karlových Varech anebo divadlo F. X. Šaldy v Liberci. Dodnes tu můžete vidět Klimtovu malovanou oponu.
 

Klimt a rakouská Mona Lisa

I když se Gustav nestal zlatníkem, jak si přál jeho tatínek, za nejkrásnější obrazy jsou považovány ty, které vznikly v takzvaném zlatém období. Plátkové zlato použil už dřív na obrazy Pallas Athéna nebo Judita a hlava Holoferna, ovšem neslavnější obrazy jeho zlatého období jsou Polibek, Danae a Portrét Adele Bloch-Bauerové z let 1907 až 1908. Kromě zlata je zdobí také stříbro a platina.

Kdo je žena ze zlatého obrazu, nazývaná Zlatá Adele, Dáma ve zlatém nebo rakouská Mona Lisa? Adele byla manželka bohatého vídeňského podnikatele Ferdinanda Bloch-Bauera (1864–1945). Narodil se v Mladé Boleslavi v cukrovarnické rodině a společně se svým bratrem Gustavem si oba vzali dcery vídeňského bankéře a prezidenta Orientálních drah Moritze Bauera. Gustav si vzal starší Therese, rok po něm se oženil i Ferdinand: v pětatřiceti letech si vzal teprve osmnáctiletou Adele (1881–1925) – Zlatou Adele.
 

Zlatá Adele v Panenských Břežanech

Adele ve Vídni vedla salon, kde se scházeli umělci, spisovatelé, politici a intelektuálové. Patřil k nim například Stefan Zweig, Richard Strauss, Gustav Mahler a také Gustav Klimt. Adele se stala jeho nadšenou mecenáškou a díky tomu byla zřejmě jediným Klimtovým modelem, který namaloval dvakrát, s odstupem asi čtyř let. Neoficiálně ji zachytil také jako Juditu s hlavou Holofernovou, kde zlatý rám obrazu je dílem architekta Josefa Hoffmanna.

V toce 1909 si Bloch-Bauerovi koupili velkostatek Odolena VodaPanenské Břežany, horní zámek si nechali upravit na letní sídlo, a dokonce po vzniku Československa požádali o československé státní občanství.
 

Památník v Panenských Břežanech

Jak Gustav Klimt, tak Adele zemřeli předčasně. Šestapadesátiletého malíře v lednu 1918 ranila mrtvice a po měsíci zemřel na zápal plic způsobený epidemií španělské chřipky. Ještě kratší čas osud vyměřil pro Adele, která zemřela na meningitidu v lednu 1925, v pouhých třiačtyřiceti letech.

Před smrtí údajně žádala manžela, aby několik obrazů Gustava Klimta z jejich sbírky, mezi jinými dva její portréty, předal vídeňské galerii Belvedere. K tomu ale nedošlo, její portrét dál zdobil vídeňskou rezidenci a opouštěl ji jen výjimečně. Manželčin portrét půjčil Ferdinand Bloch-Bauer na výstavu k desátému výročí úmrtí Gustava Klimta a na výstavy v Londýně a Paříži. Za druhé světové války ho však z vily ukradli nacisté, stejně jako zabavili veškerý majetek Bloch-Bauerových včetně zámečku v Panenských Břežanech. Roku 2012 se zámek proměnil v Památník národního útlaku a odboje.
 

Kde se podíváte na Klimtovy slavné obrazy?

  • O majetek po Bloch-Bauerových se po válce vedly dlouhé soudní spory a teprve v roce 2006 byly Adeliny portréty vráceny potomkům rodiny na základě mezinárodní arbitráže. Pro Rakousko to byla pohroma.
  • Ve stejném roce šla Zlatá Adele do dražby a za 135 milionu dolarů ji získala Neue Galerie Ronalda Laudera v New Yorku, muzeum německého a rakouského umění a designu počátku dvacátého století. Místo Vídně je dnes vystavena v New Yorku.
  • Adele je ztracená, a tak se na pozici nejznámějšího uměleckého díla Rakouska posunul Klimtův Polibek. Malba s rozměry 180 x 180 cm vznikla v letech 1908 až 1909 a zobrazuje Klimta a jeho modelku Emilii Flöge jako milenecký pár.
  • Příběh o soudních tahanicích o skvostné umělecké dílo Gustava Klimta bylo zfilmováno pod názvem Lady in Gold / Dáma ve zlatém s Helen Mirren v hlavní roli.
  • Obrazy Gustava Klimta vlastní také Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně a Galerie výtvarného umění v Ostravě. Tamní obraz Klimtovy Judity galerie získala v roce 1950 jako konfiskát z německého majetku.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Prohlídka historických prostor vily Primavesi

22. 7.
Prohlídka historických prostor vily Primavesi

Komentovaná prohlídka historických prostor národní kulturní památky vily Primavesi vystavěné ve stylu vídeňské secese. Přijďte si poslechnout příběh bankéřské rodiny Primavesi a jejich přátel významných umělců secese Gustava Klimta, Antona Hanaka a Josefa Hoffmanna.

Vila Primavesi v Olomouci Památky

Vila Primavesi v Olomouci

Vila je výjimečným příkladem spojení vídeňské a anglické secesní architektury, s vlivem baroka. Postavili ji vídeňští architekti Franz von Krauss a Josef Tölk pro bankéřskou rodinu Primavesi. Na vzniku se podílel Gustav Klimt, Anton Hanak a Josef Hoffmann.

S osobností na procházku: po Brtnici na Vysočině s architektem a designérem Josefem Hoffmannem

S osobností na procházku: po Brtnici na Vysočině s architektem a designérem Josefem Hoffmannem

Bez českého architekta a designéra Josefa Hoffmanna (1870–1956) by vídeňská secese neměla svůj skvělý zvuk a pověst. Rodák z Brtnice nejenže patřil k nejvýznamějším architektům první poloviny 20. století, ale byl také uměleckým partnerem Gustava Klimta. Výstavy jeho děl jsou spolehlivým lákadlem četných zahraničních galerií, jen v České republice není Hoffmann zdaleka tak známý, jak by si zasloužil.

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Múzy známe z řecké mytologie jako bohyně všech múzických umění, od poezie přes komedie a tragédie až po tanec a zpěv. Myslíte si, že svůj domov mají na bájném Olympu? Kdepak, žijí hlavně tam, kde se jim daří: v těch nejkrásnějších operních, divadelních a koncertních sálech po celém Česku. Které to jsou?

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Horní zámek Panenské Břežany Památky

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Vídeň v Česku: objevte půvabná místa označovaná jako „malá Vídeň

Vídeň v Česku: objevte půvabná místa označovaná jako „malá Vídeň"

Okružní třída, císařské rezidence Schönbrunn a Hofburg, galerie a náplavky Dunaje: tak známe rakouské hlavní město Vídeň. Pojďte s námi procestovat Česko a hledat kousky města na Dunaji: zámeček, kterému se říká malá Vídeň, stavby, pro něž jako předlohy posloužily vídeňská radnice, okružní třída nebo gloriet a skleník v schöbrunnských zahradách, stavby věhlasných i méně známých vídeňských architektů anebo místa, kde se narodili či působili známí Vídeňané: Gustav Mahler, Sigmund Freud nebo Gustav Klimt.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Další aktuality

Dovolená na vodě ve středních Čechách: vodácká romantika, kolesový parník nebo kajutová loď

Pobyt na vodě má své kouzlo. Kdo chce strávit víkend nebo dovolenou přímo na vodě, nemusí vyrážet až k moři. Stejně krásnou dovolenou anebo volný víkend si užijete i ve středních Čechách, a to jak v kánoi, tak i na parníku nebo jachtě. K zapůjčení malé motorové lodě nebo plachetnice dávno není výsadou bohatých, vyplout dnes může každý – a dokonce k tomu ani nepotřebuje kapitánský průkaz, stačí rychlé zaškolení. Díky omezenému výkonu lodě není průkaz vůdce malého plavidla potřeba. Kajutovou loď tak může řídit každý dospělý. Na lodi je k dispozici veškeré vybavení na přespání, vaření i sociální zařízení. A kam se vydat? To vám poradí Kudy z nudy.
21. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Mníšek i nedaleký vrch Skalka připravuje nejvýznamnější kulturní, společenskou a náboženskou akcí regionu

V poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se už tento pátek sejdou poutníci z celého Česka. V pátek 19. července se bude totiž konat tradiční Den poutníka, kde si společně připomenou fenomén posledních let – poutnictví, které je u nás na vzestupu. Unikátní poutní areál bude hostit poutníky ze všech koutů země, a kromě poutní mše svaté v sobotu, nabídne také zajímavý program spojený s historií místa a pěším putováním. Zkrátka nepřijdou ani děti.
15. červenec 2024 10:20
Památky, Středočeský kraj

Romantika na vodě: vyjeďte si na výlet parníkem

Nechte se kolébat vodou na výletní lodi a poznejte krajinu kolem sebe z jiné perspektivy. Plavba po klidné vodní hladině řeky nebo nádrže poslouží nejen jako příjemně strávené odpoledne, ale i jako dokonalá kulisa pravé romantické schůzky.
14. červenec 2024 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

20 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi ve středních Čechách

Chcete vyrazit na výlet ve středních Čechách? Nebo zůstáváte na letošní dovolenou doma a hledáte inspiraci na příjemné chvíle s celou rodinou? Pak se vám budou hodit naše tipy na zážitky ve středních Čechách, které nabízí spoustu atraktivních možností využití volného času – od zoologických zahrad přes aquaparky, projížďky malebnými lokálkami po zábavní parky, výletní plavby a další atrakce, ze kterých si vyberou malí i velcí.
13. červenec 2024 6:53
Zážitky, Středočeský kraj

V kouřimském skanzenu zjistíte, jak vypadalo léto na vsi

Skanzen v Kouřimi pořádá tuto sobotu 13. července 2024 národopisný pořad, který nabídne příchozím ukázky starých řemesel a nejrůznějších povolání našich předků. Dozvíte se také, jak vypadal všední život na venkově v minulých staletích, jak naši předkové barvili látky a samozřejmě také o lidových obyčejích v letním období. Program probíhá po celý den od 10:30 do 18:00 hodin.
10. červenec 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku

Devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 na Točníku nedaleko Prahy a dále se vždy v pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad Moravicí, Bouzově a své letošní putování uzavře 30. a 31. srpna na Bezdězu. Páteční program na Točníku nabídne koncert Daniela Landy, který tento rok zahraje exkluzivně na festivalu Hrady CZ, dále pak kapel Mig 21 či Trautenberk. V sobotu pak mohou návštěvníci zažít jeden z posledních koncertů kapely Lucie v původní sestavě s Davidem Kollerem, po „hradní šňůře“ zpěvák odchází ze skupiny. Dále dav roztančí kapela Chinaski, kterou v průběhu léta diváci uvidí pouze na Hradech, chybět nebude Jelen nebo Vypsaná fixa. V ceně sobotního lístku na festival je vstup na hrady Točník a Žebrák zdarma.
10. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Český ráj

Vydejte se mimo davy a prozkoumejte neobjevená místa Českého ráje! Český ráj je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Poznejte neobjevené ráje!
9. červenec 2024 15:32
Příroda, Středočeský kraj

Na Jezeře v Poděbradech zažijete Barvy léta

Již 23. ročník Barev léta se uskuteční od pátku do neděle 12. až 13. 7. 2024 opět v areálu Jezera Poděbrady. Jako vždy se můžete těšit na řadu československých hvězd. Vedle areálu je hned koupaliště Jezero, takže se můžete jít v případě přehřátí krásně ochladit! Letošní dramaturgie je opravdu pestrá a každý si zde zcela určitě najde to své. Těšit se můžete i na páteční večírek pro nedočkavé.
9. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj