Úvod > Aktuality > Cesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt
Kultura

Cesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt

  • Vydáno29. srpna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Belveder ve Vídni je nádherný barokní zámek a současně galerie, která pečuje o jednu z nejcennějších uměleckých sbírek Rakouska. Jejím srdcem je 24 maleb od Gustava Klimta v čele s jeho zlatými obrazy Polibek a Judith. S díly světově známého secesního malíře se setkáte i v Česku – objevte českého Klimta s Kudy z nudy!
Zlatá Adele…
…a skutečná Adele Bloch-Bauer
Gustav Klimt (1862–1918) byl slavný rakouský malíř s českými kořeny. Jeho otec Ernst, zlatník a rytec, pocházel z Travčic u Litoměřic. Gustav studoval na vídeňské uměleckoprůmyslové škole a v jednadvaceti letech založil společně se svým bratrem Ernstem a kolegou ze studií Franzem Matschem umělecký ateliér. Spolupracovali s ním téměř všichni významní umělci přelomu 19. a 20. století, od Alfonse Muchy přes Egona Schieleho a Josefa Hoffmanna až po architektonický ateliér Fellner & Helmer. Malby bratrů Klimtů zdobí například Městské divadlo v Karlových Varech anebo divadlo F. X. Šaldy v Liberci. Dodnes tu můžete vidět Klimtovu malovanou oponu.
 

Klimt a rakouská Mona Lisa

I když se Gustav nestal zlatníkem, jak si přál jeho tatínek, za nejkrásnější obrazy jsou považovány ty, které vznikly v takzvaném zlatém období. Plátkové zlato použil už dřív na obrazy Pallas Athéna nebo Judita a hlava Holoferna, ovšem neslavnější obrazy jeho zlatého období jsou Polibek, Danae a Portrét Adele Bloch-Bauerové z let 1907 až 1908. Kromě zlata je zdobí také stříbro a platina.

Kdo je žena ze zlatého obrazu, nazývaná Zlatá Adele, Dáma ve zlatém nebo rakouská Mona Lisa? Adele byla manželka bohatého vídeňského podnikatele Ferdinanda Bloch-Bauera (1864–1945). Narodil se v Mladé Boleslavi v cukrovarnické rodině a společně se svým bratrem Gustavem si oba vzali dcery vídeňského bankéře a prezidenta Orientálních drah Moritze Bauera. Gustav si vzal starší Therese, rok po něm se oženil i Ferdinand: v pětatřiceti letech si vzal teprve osmnáctiletou Adele (1881–1925) – Zlatou Adele.
 

Zlatá Adele v Panenských Břežanech

Adele ve Vídni vedla salon, kde se scházeli umělci, spisovatelé, politici a intelektuálové. Patřil k nim například Stefan Zweig, Richard Strauss, Gustav Mahler a také Gustav Klimt. Adele se stala jeho nadšenou mecenáškou a díky tomu byla zřejmě jediným Klimtovým modelem, který namaloval dvakrát, s odstupem asi čtyř let. Neoficiálně ji zachytil také jako Juditu s hlavou Holofernovou, kde zlatý rám obrazu je dílem architekta Josefa Hoffmanna.

V toce 1909 si Bloch-Bauerovi koupili velkostatek Odolena VodaPanenské Břežany, horní zámek si nechali upravit na letní sídlo, a dokonce po vzniku Československa požádali o československé státní občanství.
 

Památník v Panenských Břežanech

Jak Gustav Klimt, tak Adele zemřeli předčasně. Šestapadesátiletého malíře v lednu 1918 ranila mrtvice a po měsíci zemřel na zápal plic způsobený epidemií španělské chřipky. Ještě kratší čas osud vyměřil pro Adele, která zemřela na meningitidu v lednu 1925, v pouhých třiačtyřiceti letech.

Před smrtí údajně žádala manžela, aby několik obrazů Gustava Klimta z jejich sbírky, mezi jinými dva její portréty, předal vídeňské galerii Belvedere. K tomu ale nedošlo, její portrét dál zdobil vídeňskou rezidenci a opouštěl ji jen výjimečně. Manželčin portrét půjčil Ferdinand Bloch-Bauer na výstavu k desátému výročí úmrtí Gustava Klimta a na výstavy v Londýně a Paříži. Za druhé světové války ho však z vily ukradli nacisté, stejně jako zabavili veškerý majetek Bloch-Bauerových včetně zámečku v Panenských Břežanech. Roku 2012 se zámek proměnil v Památník národního útlaku a odboje.
 

Kde se podíváte na Klimtovy slavné obrazy?

  • O majetek po Bloch-Bauerových se po válce vedly dlouhé soudní spory a teprve v roce 2006 byly Adeliny portréty vráceny potomkům rodiny na základě mezinárodní arbitráže. Pro Rakousko to byla pohroma.
  • Ve stejném roce šla Zlatá Adele do dražby a za 135 milionu dolarů ji získala Neue Galerie Ronalda Laudera v New Yorku, muzeum německého a rakouského umění a designu počátku dvacátého století. Místo Vídně je dnes vystavena v New Yorku.
  • Adele je ztracená, a tak se na pozici nejznámějšího uměleckého díla Rakouska posunul Klimtův Polibek. Malba s rozměry 180 x 180 cm vznikla v letech 1908 až 1909 a zobrazuje Klimta a jeho modelku Emilii Flöge jako milenecký pár.
  • Příběh o soudních tahanicích o skvostné umělecké dílo Gustava Klimta bylo zfilmováno pod názvem Lady in Gold / Dáma ve zlatém s Helen Mirren v hlavní roli.
  • Obrazy Gustava Klimta vlastní také Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně a Galerie výtvarného umění v Ostravě. Tamní obraz Klimtovy Judity galerie získala v roce 1950 jako konfiskát z německého majetku.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Prohlídka historických prostor Vily Primavesi

28. 4.
Prohlídka historických prostor Vily Primavesi

Komentovaná prohlídka historických prostor národní kulturní památky Vily Primavesi vystavěné ve stylu vídeňské secese. Přijďte si poslechnout příběh bankéřské rodiny Primavesi a jejich přátel významných umělců secese Gustava Klimta, Antona Hanaka a Josefa Hoffmanna.

Vila Primavesi v Olomouci

Vila Primavesi v Olomouci

Vila je výjimečným příkladem spojení vídeňské a anglické secesní architektury, s vlivem baroka. Postavili ji vídeňští architekti Franz von Krauss a Josef Tölk pro bankéřskou rodinu Primavesi. Na vzniku se podílel Gustav Klimt, Anton Hanak a Josef Hoffmann.

S osobností na procházku: po Brtnici na Vysočině s architektem a designérem Josefem Hoffmannem

S osobností na procházku: po Brtnici na Vysočině s architektem a designérem Josefem Hoffmannem

Bez českého architekta a designéra Josefa Hoffmanna (1870–1956) by vídeňská secese neměla svůj skvělý zvuk a pověst. Rodák z Brtnice nejenže patřil k nejvýznamějším architektům první poloviny 20. století, ale byl také uměleckým partnerem Gustava Klimta. Výstavy jeho děl jsou spolehlivým lákadlem četných zahraničních galerií, jen v České republice není Hoffmann zdaleka tak známý, jak by si zasloužil.

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Múzy známe z řecké mytologie jako bohyně všech múzických umění, od poezie přes komedie a tragédie až po tanec a zpěv. Myslíte si, že svůj domov mají na bájném Olympu? Kdepak, žijí hlavně tam, kde se jim daří: v těch nejkrásnějších operních, divadelních a koncertních sálech po celém Česku. Které to jsou?

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Horní zámek Panenské Břežany

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Vídeň v Česku: objevte půvabná místa označovaná jako „malá Vídeň

Vídeň v Česku: objevte půvabná místa označovaná jako „malá Vídeň"

Okružní třída, císařské rezidence Schönbrunn a Hofburg, galerie a náplavky Dunaje: tak známe rakouské hlavní město Vídeň. Pojďte s námi procestovat Česko a hledat kousky města na Dunaji: zámeček, kterému se říká malá Vídeň, stavby, pro něž jako předlohy posloužily vídeňská radnice, okružní třída nebo gloriet a skleník v schöbrunnských zahradách, stavby věhlasných i méně známých vídeňských architektů anebo místa, kde se narodili či působili známí Vídeňané: Gustav Mahler, Sigmund Freud nebo Gustav Klimt.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Další aktuality

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika