Úvod > Aktuality > Za českou královnou Johankou do Rožmitálu pod Třemšínem
Za ceskou královnou Johankou do Rožmitálu pod Tremšínem
"> Za ceskou královnou Johankou do Rožmitálu pod Tremšínem "> Za ceskou královnou Johankou do Rožmitálu pod Tremšínem "> Za ceskou královnou Johankou do Rožmitálu pod Tremšínem
Zážitky

Za českou královnou Johankou do Rožmitálu pod Třemšínem

  • Vydáno23. června 2017
Do Rožmitálu pod Třemšínem se v sobotu 24. června opět po roce vrací královna Johanka – oficiálně tedy Johana z Rožmitálu, druhá manželka krále Jiřího z Poděbrad. Na Den s královnou, pořádaný každoročně koncem června na její počest, vás zve portál Kudy z nudy.

Na Den s českou královnou Johankou se do Rožmitálu pod Třemšínem můžete vypravit v sobotu 24. června. Již tradičně začíná v 10:00 jarmarkem a dětskými hrami v zámeckém parku. Ve 14:00 královna Johanka opět povede průvod kolem náměstí a po obvyklých ceremoniích se spolu s ní stanete svědky bitvy o Třemšín.

Vedle královny Johanky se na vás budou těšit trhovci, divadelníci, děti ze ZUŠ J.J. Ryby, Třemšínská kvítka a další. Večer od 20:00 vás čeká společná oslava letošního jubilejního ročníku s kapelou Příbramský Big Band, vystoupením performerů Firelovers s jejich ohňovou a světelnou show. A zbytek večera protančíte v rytmu elektroswingu.

Ke slavnostem s královnou také patří odpolední historický průvod na náměstí. Všichni, kdo se chtějí historického průvodu zúčastnit, mohou si v Podbrdském muzeu zapůjčit zdarma kostým nejpozději 23. 6. 2017 mezi 9. - 17. hodinou.
 

Běh s kancem bude i letos

Bláznivá soutěž, kterou hned tak někde neuvidíte, je každoroční Běh s kancem. Silní muži s kancem na zádech zdolávají náročnou závodní trať, motivací pak bývá trofej pro vítěze v podobě sudu piva, kterou získá ten nejrychlejší. Běh začíná v 16.00 hodin.

Během celého dne si ve městě samozřejmě můžete prohlédnout řadu zajímavých míst, třeba alej Johanky z Rožmitálu. Ta vás od rožmitálského zámku po břehu Podzámeckého rybníka dovede do Starého Rožmitálu, kde objevíte Cvokařské muzeum či kostel Povýšení sv. Kříže, kde poprvé zazněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.
Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.

Alej Johanky v Rožmitále pod Třemšínem

Alej Johanky v Rožmitále pod Třemšínem

Alej je pojmenovaná po české královně Johaně, manželce Jiřího z Poděbrad. Její začátek zdobí mohutná lípao objemu kmene 6,75 m, která se nachází za Podzámeckým dvorem a je bezesporu dávným pamětníkem mnoha zajímavých lidských a uměleckých osudů.

Cvokařské muzeum Rožmitál pod Třemšínem

Cvokařské muzeum Rožmitál pod Třemšínem

Jediné muzeum v ČR a možná i v Evropě, či dokonce ve světě věnované zaniklému řemeslu cvokařskému. Muzeum najdete v Aleji Johanky ve Starém Rožmitálu, městské části Rožmitálu pod Třemšínem. Otevřeno je denně mimo zimní měsíce, od slušné hodiny ranní do soumraku. Vstup je volný a nutný.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Rožmitále pod Třemšínem

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Rožmitále pod Třemšínem

Původnímu podhradí, dnes náměstí s městskou památkovou zónou dominuje městský kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl vystavěn v roce 1729. Hrával zde také Jakub Jan Ryba, ale původní varhany se nedochovaly.

Rybova mohyla nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem

Rybova mohyla nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem

Jihozápadně od Rožmitálu v lese nad obcí Voltuš se nachází Rybova mohyla – právě zde 8. dubna 1815 Jakub Jan Ryba vlastní rukou dobrovolně odešel ze světa.

Další aktuality