Úvod > Aktuality > Žebrák, Točník, Šternberky a Nové Hrady: které hrady a zámky se nám pletou nejčastěji?

Žebrák, Točník, Šternberky a Nové Hrady: které hrady a zámky se nám pletou nejčastěji?

Vydáno 9. října 2019 Památky
Také si pletete Žebrák a Točník nebo Šternberk a Český Šternberk? Ukážeme vám, že jsou ještě daleko záludnější místa, kdy se některá dokonce jmenují úplně stejně. Nevěříte? V tom případě vás čeká spousta překvapení a možná také pár cest do neznáma.
Když děti mluví o školním výletě a popletou si KonopištěKřivoklátem, smějeme se jim. Spousta dospělých přitom úplně stejně plete hrady Žebrák a Točník – a to prosím nezačínají ani na stejné písmeno! Stejně záludné jsou Šternberky. Zatímco jeden hrad stojí nad řekou Sázavou, druhý se nachází o 300 km dále na Moravě. A což teprve Nové Hrady, z nichž jeden je hrad a druhý zámek? Cestování po vlastech českých, moravských a slezských se zkrátka může někdy pěkně zamotat. Naštěstí je tu portál Kudy z nudy, který vám rád poradí, jak ze šlamastyky ven!
 

Pod kopcem a na kopci: ale který je který?

U Žebráku a Točníku i důmyslné mnemotechnické pomůcky selhávají na celé čáře: co naplat, že jeden je na kopci a druhý pod ním (Žebrák se jako žebráček krčí dole, kdežto hrdý Točník se naparuje nad ním), když Žebrák stojí v obci Točník, hrad Točník nad obcí a na blízké město Žebrák žádný hrad nezbyl. A přitom jsou tak zajímavé: na Točníku žijí medvědi, můžete si projít Medvědí stezku a v létě se tu pořádá řada akcí, Žebrák zase láká na rozhlednu a dávnou historii. Víte, že tu zemřel prvorozený syn Karla IV. Václav a hrad patřil k nejoblíbenějším sídlům jeho dalšího potomka, Václava IV.? Navíc oba hrady můžete navštívit se společnou vstupenkou, a to až do konce října.
 

Není Šternberk jako Šternberk aneb kde přezimují netopýři

Také Šternberky si se dají splést celkem snadno, zvlášť když hrad Český Šternberk ležérně označujeme pouze jako Šternberk – to se pak snadno může stát, že si někdo hrad nad Sázavou ve středních Čechách snadno splete s hradem Šternberk ve stejnojmenném městě na Olomoucku. Mají hodně společného, zejména pak zakladatele Zdeslava z Divišova. Zatímco Český Šternberk zůstal majitelům, ten z Olomoucka šel z ruky do ruky a do dnešní podoby jej v 19. století přestavěli poslední majitelé Lichtenštejnové.

Mezi dvěma Šternberky však leží téměř 300 kilometrů, a tak vás omyl může přijít dost draho. Oba hrady svorně zavírají své brány na konci října, moravský Šternberk ovšem vzápětí zabydlí netopýři: pod obložením oken několika hradních pokojů totiž každoročně tráví zimu až 1 800 netopýrů hvízdavých a několik desítek netopýrů rezavých.

Český Šternberk láká n ajednu z posledních letošních akcí, a to o víkendu 19. a 20. října, kdy se hrad zaplní historickými postavami spjatými s rodem Šternberků v rámci akce Putování šternberskou historií.

Na konec sezóny si moravský Šternberk přichystal akci s názvem Podzimní mlsání na hradě Šternberk. V sobotu 19. října se tak můžete těšit na prohlídky hradu spojené s ochutnávkou hradních pokrmů. Degustace jídel proběhne v exkluzivním prostoru zrekonstruované Liechtensteinské kuchyně.
 

Zrada jménem Nové Hrady

Záměna hrozí zejména tam, kde se obě místa jmenují stejně, třeba Nové Hrady. Co naplat, že jedny Nové Hrady jsou město v jižních Čechách a druhé Nové Hrady obec na Českomoravském pomezí a že ty první Nové Hrady jsou středověký hrad a druhé Nové Hrady rokokový zámek (a svou architekturou skutečný unikát), když se opravdu jmenují úplně stejně? Avšak zatímco jihočeské Staré Hrady jsou otevřeny do konce listopadu a i v době adventní lákají na různé netradiční prohlídky, zámek Nové Hrady má otevřeno pouze do konce října. Pokud se navíc na jih Čech vypravíte 27. října, užijete si Podzimní hradní Novohradské slavnosti Karla Bonaventury Buquoye.

Nové Hrady si výletníci pletou poměrně často, ale víte, že svého jmenovce má i královský hrad Karlštejn? Ty si ovšem jen tak nespletete, druhý Karlštejn je totiž malý lovecký zámeček pod vrcholkem stejnojmenného kopce poblíž města Svratka na Hlinecku.
 

Staré a Nové Herštejny, hrady a hrádky

Kdo by si snad myslel, že by hrady stejných jmen s přívlastky Starý a Nový měly ležet kousek od sebe, toho vyvedou z omylu zříceniny Nového Herštejna a Starého Herštejna. Zatímco Nový Herštejn, jedna z nejhezčích volně přístupných zřícenin jihozápadních Čech, leží v kopcích severně od Kdyně, Starý Herštejn leží poměrně daleko, na jednom z vrcholů Českého lesa nad obcí Pivoň. Vzdušnou čarou je dělí přibližně 25 km a společné mají kromě jména jen to, že k oběma vede červená turistická značka.

O trochu jednodušší problém budete řešit, pokud budete chtít vidět zříceniny hradů Starý a Nový Žeberk. Ty od sebe sice dělí jen pár kilometrů, ale čeká vás pochod členitou krajinou a velká stoupání.

Naopak hlavu vám možná zamotá větší množství sídel, která jejich stavitelé a majitelé poněkud nevynalézavě pojmenovali Nový hrad či Nový hrádek. Nový Hrad je například zámek v Jimlíně u Loun, Nový Hrad objevíte v lesích u Adamova a Nový hrad aneb Neuhaus stával také na Pálavě u Horních Věstonic. Také Nové Hrádky najdete na portálu Kudy z nudy ve dvojím provedení: označuje se tak zřícenina hraduPodyjí a pak sídlo, které si nechal postavit král Václav IV. v lesích u Kunratic – tehdy musel cestovat kousek za město, dnes leží na okraji Prahy.
Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Hrad Žebrák - po stopách krále Václava IV.

Hrad Žebrák - po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.