ÚvodAktualityCesty za uměním: divadla, kolonády a další stavby ateliéru Fellner & Helmer
Památky

Cesty za uměním: divadla, kolonády a další stavby ateliéru Fellner & Helmer

Poslechněte si audio verzi článku
Více než čtyřicet let spolupráce a 225 staveb, spolehlivost a kvalita: to je stručná vizitka vídeňského ateliéru Fellner & Helmer. Jejich stavby najdete po celé Evropě, zejména pak v zemích bývalého Rakouska-Uherska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde slavní architekti působili v českých zemích!

Dvě divadla postavená současně podle návrhu vídeňského ateliéru Fellner & Helmer

Mahenovo divadlo v Brně
Divadlo F. X. Šaldy v Liberci
Ferdinand Fellner a Hermann Helmer se specializovali na koncertní sály a divadla. Divadelní budovy značky Fellner & Helmer stojí od New Yorku až po Oděsu. Několik jich najdete i u nás: jsou to například Státní opera v Praze, Mahenovo divadloBrně, Divadlo F. X. ŠaldyLiberci, Městské divadlo Jablonci nad Nisou nebo interiér Městského divadlaMladé Boleslavi. Jejich rukopis nesou také obchodní a bytové domy, vily, paláce a zámky (u nás například romantický zámek Žinkovy), banky, hotely, restaurace, školy, průmyslové a hospodářské stavby, nemocnice, lázeňské budovy, rozhledny, hvězdárny, mauzolea i náhrobky.
 

Divadlo v Liberci a opona od Gustava Klimta

Ferdinand Fellner (1847–1916) a Hermann Helmer (1850–1919) založili svůj ateliér v roce 1873, kdy se ve Vídni konala světová výstava. Jejich firma si záhy vybudovala vynikající pověst: byli spolehliví, nabízeli přijatelné ceny, přesně dodržovali termíny i předběžné rozpočty, a mnohdy dokonce k překvapení objednavatele vraceli úspory, které vznikly díky zkrácení doby výstavby.

Díky tomu se často přebírali zakázky, které původně získat neměli. Příkladem je Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, kde se v březnu 1881 do soutěže na novou divadelní budovu sešlo 22 návrhů. Zvítězil jiný projekt, ale magistrát krátce před zahájením prací zjistil, že nemá potřebné finance, a tak přednost dostal levnější ateliér Fellner & Helmer. Liberecké divadlo se tak stalo jednou z jejich prvních staveb v českých zemích, byť primát patří souběžně projektovanému divadlu v Brně, dokončenému o rok dřív.

Obě stavby se podobají: zvenčí převládá styl neorenesance, v interiérech pro divadla té doby oblíbené a hojně uplatňované neobaroko. Díky ateliéru Fellner & Helmer se také v Liberci setkáte s dílem jiného věhlasného umělce, malíře Gustava Klimta, který s architekty spolupracoval na vybavení interiérů. Nejcennějším kouskem divadla je opona s ústředním motivem Triumfu lásky, na které s Klimtem spolupracoval jeho mladší bratr Ernst a spolužák z vídeňské uměleckoprůmyslové školy Franz Matsch.
 
 

Fellner & Helmer a „jejich“ Karlovy Vary

Vídeňská kancelář ateliéru Fellner & Helmer byla takřka neustále zahrnuta objednávkami. Často ve stejné době na jediném místě vyrůstalo více jejich staveb, ať už šlo o Vídeň, Budapešť, Lvov, Graz, Baden, Semmering – anebo Karlovy Vary. Podle jejich plánů tu vzniklo asi dvacet budov a jejich jednotný styl, využívající a napodobující prvky z různých uměleckých slohů a dob, dal lázeňskému městu fantastickou tvář. Kromě Městského divadla Fellner & Helmer v Karlových Varech postavili Císařské lázně, Grandhotel Pupp, rozhlednu Goethova vyhlídka, vilu Chopin anebo kolonádu Sadového pramene, z níž se ale dochovalo jen torzo.
 
 
 

Referendum za návrat staré Vřídelní kolonády

Budovy navržené v historizujícím slohu, jejich krásná průčelí a impozantní interiéry byly předmětem obdivu a později kritiky. Architektura značky Fellner & Helmer se ovšem stala součástí evropské kultury a přispěla k vytvoření genia loci světových lázní. Mnohé z jejich staveb jsou moderně upravené a staly se součástí evropského kulturního dědictví.

Líbí se dodnes a například v Karlových Varech by mnozí byli rádi, kdyby moderní Vřídelní kolonádu opět nahradila ta stará od Fellnera & Hellmera. Stará kolonáda v pseudorenesančním stylu stála v Karlových Varech do roku 1939. Pak byla rozebraná a materiál z ní posloužil pro válečné účely. Nová kolonáda, která je ukázkou takzvaného bruselského stylu, začala veřejnosti sloužit v květnu 1975. Pro obnovu Vřídelní kolonády na místě té současné se už několikrát konalo referendum, vždy se ale dostavilo málo voličů.
 

Ateliér Fellner & Helmer

  • Ateliér měl přibližně dvacet stálých kanceláří s vlastními vedoucími pracovníky, kteří kontrolovali průběh práce od projektů až po vedení staveb.
  • Firma někdy pracovala na desítkách zakázek současně.
  • Ateliérem Fellner & Helmer prošlo asi 360 architektů. Stal se tak neoficiální školou a první praktickou zkušeností mnoha začínajících architektů, kteří se později osamostatnili a proslavili. Patřili k nim například Franz Freiherr von Krauss a Alexandr Graf, kteří podobně jako Fellner & Helmer pracovali na mnoha zakázkách společně. Graf navrhl Městské divadlo ve Znojmě a další divadla v Ostravě, Ústí nad Labem a Mostě.
  • Ateliér zanikl po smrti Ferdinanda Fellnera v roce 1916. Mnoho plánů, výkresů a nákresů bylo nenávratně zničeno, zbylé dokumenty jsou uloženy ve sbírce Historického muzea města Vídně.
  • Malé překvapení na závěr: historikům se podařilo zjistit, že firma obou architektů nebyla registrována ani v centrálním vídeňském živnostenském registru, ani v průmyslové komoře.  Šlo tedy jen o soukromou společnost, uzavřenou pouze před vídeňským c. k. notářem, a ve vztahu obou mužů patrně hrály důležitou roli vzájemná důvěra a přátelství.
Grandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Grandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Jan Jiří Popp sice nebyl ministrem zahraničí jako Pál Antal Esterházy, po němž byl pojmenován známý dort s bílou polevou, ale patří k nejslavnějším českým cukrářům. Vymyslel podobně originální recept jako jeho rakouský kolega Franz Sacher, a jeho dort Pupp můžete ochutnat v kavárně karlovarského grandhotelu, který dnes nese jeho jméno. Seznamte se: Johann Georg Pupp.

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte! Lázně a wellness

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Exkluzivní pobyt dle vašich představ v srdci Karlových Varů, v klidném lázeňském městě s unikátní atmosférou v té nejvyšší kvalitě. Každý pokoj si díky unikátní architektuře hotelu zachovává svůj osobitý vzhled. Na recepci Grandhotelu si určitě všimnete unikátních nástěnných hodin.

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna Kultura

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Prohlídka Karlovarského městského divadla Kultura

Prohlídka Karlovarského městského divadla

Pro skupiny minimálně 25 osob je možné objednat si v pobočkách infocentra Karlovy Vary prohlídku Karlovarského městského divadla. Budova byla postavena podle projektu vídeňského ateliéru F. Fellnera a H. Helmera. Výzdoba interiérů a malby byly svěřeny bratřím Gustavu a Ernestu Klimtovým.

Sady Karla IV. v Karlových Varech Příroda

Sady Karla IV. v Karlových Varech

Veřejný městský park Sady Karla IV. leží před Císařskými lázněmi v jižní části lázeňského centra Karlových Varů. Park je přístupný od roku 1895.

Městská divadla Karlovy Vary Kultura

Městská divadla Karlovy Vary

Karlovarské divadlo vzniklo na Divadelním náměstí v letech 1884–1886. Autory projektu této velkolepé novobarokní stavby byli vídenští architekti Fellner a Helmer.

Městské divadlo v Mladé Boleslavi Kultura

Městské divadlo v Mladé Boleslavi

Secesní budova divadla v Mladé Boleslavi byla postavena v letech 1906 – 1909. Divadelní činnost v tomto městě má však své počátky již ve 40. letech 19. století.

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna Kultura

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Hlavní událostí operní sezony 2020 bylo znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci.

Podzemí vřídelní kolonády – místo, kde vznikají kamenné růže Příroda

Podzemí vřídelní kolonády – místo, kde vznikají kamenné růže

Pod podlahou kolonády se nalézá místo pro čerpání, rozvod a tepelnou regulaci vřídelní vody. Jsou zde i prostory kde vřídlovcem „obrůstají“ karlovarské suvenýry. Ve staré části vřídelního podzemí je zprovozněna turistická trasa.

Grandhotel Ambassador Národní dům v Karlových Varech Ubytování

Grandhotel Ambassador Národní dům v Karlových Varech

Grandhotel Ambassador nabízí vysoký standard hotelových, lázeňských a společensko-kulturních služeb. Secesní nárožní budova hotelu poskytuje hostům prvotřídní ubytování v 83 čtyřhvězdičkových pokojích třídy Superior s kompletně zařízeným balneem a wellness centrem i vlastním parkováním.

Cesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt

Cesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt

Belveder ve Vídni je nádherný barokní zámek a současně galerie, která pečuje o jednu z nejcennějších uměleckých sbírek Rakouska. Jejím srdcem je 24 maleb od Gustava Klimta v čele s jeho zlatými obrazy Polibek a Judith. S díly světově známého secesního malíře se setkáte i v Česku – objevte českého Klimta s Kudy z nudy!

Císařské lázně v Karlových Varech Památky

Císařské lázně v Karlových Varech

Pseudorenesanční patrová budova připomíná svým podkovovitým půdorysem spíše divadelní budovu. Zdobná architektura budovy napodobuje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy.

Proměny lázeňských resortů a novinky lázeňské sezony 2024

Proměny lázeňských resortů a novinky lázeňské sezony 2024

Jedeme do lázní! Těšíme se na dokonalý odpočinek a zážitky, osvědčené lázeňské procedury, procházky po promenádách a kolonádách, v upravených parcích a okolní přírodě, na slavnostní zahájení lázeňské sezony i na křupavé lázeňské oplatky. Než ale vyrazíme na cestu, pojďme se s Kudy z nudy podívat na proměny lázeňských resortů a na nejžhavější novinky sezony 2024!

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Múzy známe z řecké mytologie jako bohyně všech múzických umění, od poezie přes komedie a tragédie až po tanec a zpěv. Myslíte si, že svůj domov mají na bájném Olympu? Kdepak, žijí hlavně tam, kde se jim daří: v těch nejkrásnějších operních, divadelních a koncertních sálech po celém Česku. Které to jsou?

Goethova vyhlídka v Karlových Varech Příroda

Goethova vyhlídka v Karlových Varech

Rozhledna na vrchu Věčného života byla otevřena v roce 1889. V neogotické stavbě se nachází kavárna i rozhledna s výhledem na Krušné Hory, Slavkovský les a Doupovské vrchy. Nově je zde v sezóně instalována Zip-Line.

Slavné lázně Evropy: výročí zápisu tří českých lázeňských měst na seznam UNESCO

Slavné lázně Evropy: výročí zápisu tří českých lázeňských měst na seznam UNESCO

Před rokem, 24. července 2021, získalo titul světového dědictví UNESCO jedenáct lázeňských měst Evropy. V mezinárodním projektu Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe jsou i tři známá města západočeského lázeňského trojúhelníku, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Co jim přinesl zápis do prestižního seznamu a co se od té doby změnilo?

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Možná dokážete vyjmenovat české, moravské i slezské lázně jako když bičem mrská, ale vyznáte se stejně dobře v přírodních léčivých pramenech? Těžko, že? Ty nejznámější jsme proto seřadili do lázeňské abecedy – třeba vám při návštěvě lázní poslouží jako inspirace pro zajímavé výlety, často spojené s ochutnávkami.

Nejteplejší minerální pramen v Česku – Vřídlo v Karlových Varech

Nejteplejší minerální pramen v Česku – Vřídlo v Karlových Varech

Karlovarský pramen Vřídlo, nacházející se ve Vřídelní kolonádě, je teplotou 73,4°C, nejteplejší pramen v České republice. Od místa vývěru pramene je potrubím veden do fontánky, kde pod tlakem plynů vystřikuje až do výše 12 m.

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

Vídeňský ateliér architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera patřil k nejznámějším v Rakousko-Uhersku. Specializoval se na koncertní sály a divadla, z nichž mnohá dodnes stojí, a to po celé Evropě od švýcarského Curychu až po ukrajinskou Oděsu. Do rodiny divadel značky Fellner a Helmer patří i Státní opera v Praze.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Karlových Varů a okolí, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Lázeňské město je totiž plné překvapení a malebných zákoutí!

Co je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel

Co je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel

Rádi byste někdy poznali divadlo jinak než jako obyčejní diváci? Prošli se labyrintem divadelních chodeb, zkušeben a sálů, nahlédli do zákulisí, krejčovny a maskérny, zastavili se na jevišti a třeba i odhalili to, jak funguje propadliště? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na prohlídky divadel!

Sadová kolonáda v Karlových Varech Památky

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda, od vídeňských architektů Fellnera a Helmera, sloužila na konci 19. století jako promenáda Blanenského pavilonu. Pavilon byl sice v šedesátých letech 20. století zbourán, ale litinová kolonáda, naštěstí stojí dodnes.

Další aktuality

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?
12. říjen 2024 6:00
Památky

Připomeňte si 600 let od úmrtí Jana Žižky zajímavým výletem

V roce 2024 uplyne 600 let od úmrtí slavného husitského vojevůdce Jana Žižky. Celá řada muzeí a dalších institucí připravuje zajímavé akce. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Tábora, Českých Budějovic nebo Prahy.
11. říjen 2024 20:01
Památky

10 tipů na věže a věžičky aneb ve stínu i na výsluní

Hradní a zámecké, mostecké, vyhlídkové, vodárenské, kostelní, radniční, prašné, šikmé anebo jen tak pro ozdobu: takové jsou věže a věžičky, zdobící různé kouty naší země. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali ty nejvěžovatější ze všech věží. Zadání bylo jednoduché: co se vám vybaví před očima, když se řekne věž a věžička?
11. říjen 2024 18:09
Památky

100 tipů na výlety za technickými zajímavostmi a památkami

Průmyslové dědictví se postupně stává nejen předmětem zájmu odborníků, ale i oblíbeným cílem turistů. Na území České republiky najdete spoustu technických zajímavostí a památek. Historicky zajímavé a cenné technické památky a interaktivní programy se zaměřením na techniku nabízí i portál Kudy z nudy. Vydejte se poznat technické skvosty České republiky, mezi nimi například ruční papírnu ve Velkých Losinách, větrný mlýn Ruprechtov, hamr Dobřív, důl Ševčiny, elektrárnu Hučák, řetězový most Stádlec a další.
11. říjen 2024 17:57
Památky

50 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
11. říjen 2024 11:00
Památky

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Máte-li chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Redakce Kudy z nudy pro vás vybrala desítky hradů a zámků, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si prohlídku kdykoli budete chtít. Pravidlo, že se všechny památky koncem října uloží k zimnímu spánku již dávno neplatí. Otevřené dveře historických sídel najdete napříč celou Českou republikou.
10. říjen 2024 16:30
Památky

Industriální architektura s geniem loci: místa, kde to žije

Máte rádi industriální architekturu? My na Kudy z nudy rozhodně ano a víme, že i staletá špína, prach a rez mohou být krásné. Ukážeme vám vysoké pece a staré tovární haly, sklárny, strojírny, mlýny a další technické památky, které našly nové využití a mění se v muzea, galerie a kulturní centra.
10. říjen 2024 12:17
Památky

Mezinárodní den archeologie láká na speciální akce

Mezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně v říjnu se otvírají archeologická naleziště, muzejní expozice i jiné poklady všem. Přijďte si tedy užít svátek nejdobrodružnější vědy i vy a třeba se dozvíte odpovědi na své otázky! Nejrůznější akce se budou konat na různých místech napříč Českou republikou.
8. říjen 2024 14:00
Památky