Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky
Kultura

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

  • Vydáno3. května 2021
Chystáte se do Liberce? Pak byste vedle zoologické zahrady, novorenesanční radnice nebo Ještědu měli do výletního programu zařadit i prohlídku Severočeského muzea. Sídlí v budově, která vypadá jako zámek, je jednou z dominant Masarykovy třídy a hlídají ho lev a lvice.
Dvě muzea plná umění a designu: Severočeské muzeum v Liberci a Muzeum užitého umění ve Vídni
Liberec
Vídeň
Muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako vůbec nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v českých zemích. Hlavní budova na Masarykově třídě vznikla v letech 1896–1898 podle projektu rakouského dvorního architekta Friedricha Ohmanna, který nápaditě kombinoval secesní a historizující formy. Do konečné podobě ale promluvili další lidé, patrně liberečtí továrníci a členové muzejního kuratoria: původní vize například nepočítala s jednačtyřicet metrů vysokou věží, která je věrnou kopií věže liberecké radnice. Nemyslíme však současnou novorenesanční radnici, ale její předchůdkyni, strženou roku 1893.
 

Lev, lvice a sedící čert aneb sochař Jaroslav RónaBudovu Severočeského muzea zkrátka stojí za to obejít ze všech stran: trochu připomíná zámek a trochu kostel, k západní straně muzea je dokonce přistavěná kopie soukenického domu z konce 18. století, který údajně musel ustoupit stavbě banky na dnešním náměstí Českých bratří.

V letech 2018–2021 bylo muzeum zavřené kvůli rekonstrukci, která přinesla řadu novinek. Řadu z nich jako běžní návštěvníci neuvidíte, namátkou nové elektrorozvody a technologie, požární a zabezpečovací systémy nebo klimatizaci, k nejviditelnějším změnám ale patří dvě velké bronzové sochy lva a lvice, které nyní střeží velké vstupní schodiště. Lvi tu podle původních plánů měli stát už na konci 19. století, jenže tehdy na ně nezbyly peníze. Více než 120 let opuštěné sokly teď zdobí šelmy od sochaře Jaroslava Róny. Pro Liberec je to další z uměleckých děl stejného autora: známé je třeba Dítě z Marsu na Ještědu nebo Sedící čert před budovou Oblastní galerie na Masarykově třídě.
 

Severočeské muzeum a rozrůstání sbírek

Kdo zná tradice severních Čech, toho nepřekvapí, že Severočeské muzeum se od svého vzniku věnovalo především sklu a textilu. Fondy se ale rozrůstaly tak rychle, že po několika stěhováních došlo na stavbu nové budovy. Muzejní sbírky se ale úspěšně rozšiřovaly i v dalších letech, v roce 1904 například muzeum získalo přibližně 2 500 uměleckých děl z pozůstalosti významného libereckého průmyslníka a štědrého mecenáše barona Heinricha Liebiega, po roce 1945 se rozšířilo o regionální sbírky ze zrušeného Vlastivědného muzea a Přírodovědného muzea v Liberci. Dnes Severočeské muzeum pečuje zhruba o milion exponátů, drtivá většina sbírek je však uložena v depozitářích. Naplňuje se tak poslání muzea, kdy nejde jen o vystavování historických předmětů, ale rovněž o jejich zachování pro budoucnost.

Aby Severočeské muzeum mohlo nabídnout návštěvníkům co nejvíc, při modernizaci dokonce zmizely kanceláře a místo nich vzniklo další místo pro expozice. Výstavní prostory se rozrostly také díky vloženým dřevěným a sádrokartonovým vestavbám, které se po technickém a estetickém opotřebení dají snadno zbourat a oddělit od historické stavby bez zničení podlah a stropů. Citlivou opravou a náročným restaurováním prošly také původní teracové a vlýskové podlahy, historické osvětlení, truhlářské i kamenické prvky.
 

Nové expozice: sever, umění a skloPo rekonstrukci jsou prakticky všechny expozice nové, například ta nazvaná Doteky severu v přízemí budovy. Prostřednictvím dioramat přibližuje nejvýznamnější přírodní fenomény českého severu, tedy Jizerské hory, Ještědský hřbet i Frýdlantsko. Nově v muzeu najdete rovněž expozici Liberecké fragmenty zaměřenou na historii města, naopak vzpomínkou na staré muzejní časy je populární stálá výstava automatofonů. Vyzkoušet si tu můžete různé mechanické hudební automaty od pianol přes orchestriony, polyfony a malé hřebíčkové strojky až po flašinety. Za vidění stojí také další starý exponát, tedy Metelkův mechanický betlém, jedinečná ukázka betlemářského umění Západních Krkonoš.

Další nová stálá expozice v patře muzejní budovy nazvaná Krása + užitek mapuje vývoj uměleckých řemesel v Evropě od antiky do současnosti. Kromě designu skla, keramiky, porcelánu, textilu, tapiserií, nábytku, dřevořezeb, hodin, starých tisků, šperků, ušlechtilých i obecných kovů se zaobírá i funkcí vystavených předmětů; ostatně to je jedna z úloh uměleckoprůmyslového muzea. Expozice je vybavena interaktivními prvky, můžete se například dotýkat kopií uměleckých děl nebo si vyzkoušet specializované pracovní postupy. Pozoruhodná je také funkčně instalovaná kolekce soudobých svítidel od Ronyho Plesla, Bořka Šípka, Jitky Kamencové-Skuhravé a dalších. Tím ovšem přehlídka skleněných skvostů nekončí: novinkou jsou také lustry, které dodaly tři místní slavné firmy, Lasvit, Preciosa a Wranovsky.
 

Vídeň: vzor pro česká uměleckoprůmyslová muzea

  • Vzorem pro Severočeské muzeum v Liberci, Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně i Uměleckoprůmyslové museum v Praze se stalo Muzeum užitého umění ve Vídni / Museum für angewandte Kunst/Gegenwartskunst, zkráceně také MAK. Vzniklo v roce 1863 pod názvem C.k. Muzeum umění a průmyslu, bylo první svého druhu v Rakousku-Uhersku a současný název nese od roku 1947.
  • Muzeum hrálo důležitou roli jako působiště osobností Vídeňské školy dějin umění, výrazně zaměřené na užité umění a design. V expozicích si prohlédnete například Thonetovy židle z ohýbaného dřeva, dodnes používané ve vídeňských kavárnách, sklo a porcelán, stříbro a textil. Skutečným pokladem je třeba lístkovým zlatem pozlacený návrh Gustava Klimta na vlys v bruselském paláci Stoclet anebo umělecké kousky z Wiener Werkstätte / Vídeňské dílny, kterou roku 1903 založili Josef Hoffmann a Koloman Moser.
  • Budovu muzea najdete na vídeňské Ringstrasse (Stubenring 5) nedaleko stanice metra U3 Stubentor.
21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

I když byl minulý rok velmi náročný, podařilo se dokončit řadu dlouhodobých rekonstrukcí, vytvořit nové expozice a připravit pro budoucí návštěvníky řadu dalších zajímavostí. Co si tedy zapsat do diářů a kam se letos vypravit? Přehled toho nejlepšího, co nás v roce 2021 čeká vám přináší Kudy z nudy.

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?

#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?

Zamilovali jste si adventní trhy a jiné akce před vídeňskou radnicí? Kouzelnou atmosféru plnou vůní, zářících světel a dobrot si zrovna tak užijete na trzích před radnicí v Liberci. Té vídeňské se hodně podobá, a rozhodně nejde o náhodu.

Naučná stezka Příběh liberecké žuly

Naučná stezka Příběh liberecké žuly

Vítejte na geologické procházce! Její délka je asi 4 km a provede vás libereckým Zahradním městem, krásnou historickou čtvrtí, vystavěnou na přelomu 19. a 20. století pro místní elity.

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky