Úvod > Aktuality > Do Kutné Hory se po třech letech vrátí Královské stříbření
Zdroj foto: FB Královské stříbření Kutné Hory
Zážitky

Do Kutné Hory se po třech letech vrátí Královské stříbření

  • Vydáno29. května 2023
Poslední červnový víkend 24. a 25. 6. 2023 opět ožije Kutná Hora oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po dvacáté deváté. V uplynulých třech letech se Stříbření z různých důvodů neuskutečnilo. Pořadatelé si letos dali za cíl obnovit akci tak, jak ji diváci znají. Proto je i v letošním roce připravena ve známém konceptu a se všemi stálými účinkujícími, kteří již ke Stříbření zkrátka patří.
Historická slavnost Královské stříbření Kutné Hory symbolicky otevírá turistickou sezónu Kutné Hory, města zapsaného do seznamu světových kulturních památek UNESCO. Velkolepý scénář slavnosti navrací české královské horní město do dob o 620 let zpět, na začátek 15. století. Na dva dny ožije celé město i královské sídlo ve Vlašském dvoře fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého a římského krále Václava IV. s jeho dvorem. Aktéři i diváci se navrátí se do doby, kdy bylo stříbrné město na vrcholu prosperity. Bohatí a hrdí měšťané chystají uvítání krále, otevře se jarmark a diváci tak budou moci sledovat dvoudenní pouliční divadlo připravené pouze pro tuto příležitost dle dramaturgie PhDr. Světlany Hrabánkové. Ta při přípravě scénáře každoročně vychází z historických pramenů a oživuje dávno zapomenuté příběhy, spory ale i další zajímavé události z běžného života obyvatel města anebo královského dvora.

Královské stříbření Kutné HoryNávštěvníci se mohou těšit na akci tak, jak ji znají z předchozích ročníků. Po devíti letech se navíc program vrací do původního prostoru – zrekonstruovaného parku pod Vlašským dvorem. Na hlavním a doprovodném programu se pak podílí téměř 250 účinkujících a 8 speciálně trénovaných koní. Někteří účinkující patří dlouhodobě ke špičce ve svém oboru a podílejí se na tvorbě známých filmových projektů – například divadelní a kaskadérská společnost Štvanci (Nabarvené ptáče, Jan Žižka, Templáři, Johanka z Arku, Bathory, Mušketýři či Borgiové); skupina historického šermu a produkční agentura Merlet, Maledictus (Tristan a Izolda, Camelot, Narnija, The Tudors, Ivanhoe, Johanka z Arku) atp. Další účinkující jsou poloprofesionální skupiny historického šermu, taneční či hudební skupiny, na jiné účinkující – mladé herce a tanečníky – letos čeká jejich premiéra.


Turnaje, hudba a královský pár

Královské stříbření Kutné HoryŠarvátky rytířů, tanec, hudba, velký turnaj na koních, sokolnictví, historické tržiště i rytířská ležení a středověká řemesla, to vše protkává osnovu scénáře inspirovaného návštěvou krále Václava IV. a jeho dvora, a dokresluje atmosféru a zážitek z posledního červnového víkendu, kdy můžete doslova cestovat časem. Ačkoli jsou některé programové body, bez kterých se Stříbření zkrátka neobejde – například vítací ceremoniál, tak některé hrané scény se rok od roku mění. Letos se například král navrací do Čech ze Zikmundova zajetí a plný energie chce v zemi nastolit řád a pořádek.

Královské stříbření Kutné HoryChrámem sv. Panny Barbory se rozeznívají fanfáry a při slavné „Stříbrné mši“ vítají krále s královnou Žofií Bavorskou, jejich dvořanstvo i kutnohorský patriciát. Do města se sjíždí bujaré rytířstvo, aby se zúčastnilo turnajových klání vyhlášených králem Václavem IV. Gotická hudba vyzývá k lidovému tanci v kutnohorských uličkách i krčmách, každodenní pracovní rytmus mincovny ve Vlašském dvoře utichá, neboť je přehlušen slavnostním ruchem přítomnosti krále a jeho dvora. Zářivá barevnost vrcholné gotiky, desítky praporců a stovky historických kostýmů naplňují kutnohorské malebné uličky, ideální prostředí autentických historických kulis.

Královské stříbření Kutné HoryBohatí a hrdí "horníci" chystají uvítání krále, otevírá se jarmark, rozhoří se svatojánské ohně a začínají lidové veselice uspořádané na počest oblíbeného panovníka. Těšit se můžete na rytířská klání (a ležení s ukázkou zbraní), turnaj na koních, středověké tance lidové i dvorské, dobovou hudbu, ukázky středověkých řemesel s možností vyzkoušet si například vyrobit svíčku nebo vyrazit Pražský groš, nesmí chybět ani dobové tržiště, sokolovna královského sokolníka, lukostřelbu, večerní dvorskou slavnost, Stříbrnou nedělní mši a několik průvodů v historickém centru města.

Na začátku obou programových dní je na všech vstupních branách do areálu pěkný cvrkot. Můžete využít zakoupení on-line vstupenek, kterými se prokážete na vyhrazeném místěu vstupu. Vaše elektronická vstupenka vám bude po načtení aplikací vyměněna za identifikační náramek. Vstupné na celodenní program (10-23 hodin) stojí 150 – 700 Kč, nedělní pak 100 – 450 Kč. ZTP, ZTP/P mají vstup zdarma, jejich doprovod platí plnou cenu. Dítě do 5 let platit nemusí.
GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Další aktuality

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Letošní, v pořadí již 27. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší spoustu hradní zábavy. Na vlastní oči spatříte šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšíte dobovou hudbu, prožijete divadelní příběhy, budete fandit udatným rytířům, ohmatáte si zbraně a zbroje či si vystřelíte z luku nebo kuše. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu od 30. 9. do 1. 10. 2023.
Středočeský kraj | Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 21. Svatováclavskou jízdu ve čtvrtek 28. září 2023 v 9:30 hodin.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 22. až 24. 9. 2023 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2023. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
Středočeský kraj | Příroda

Vodní dům Hulice nabízí zábavu i poznání

Vodní dům u přehrady Želivka je moderní návštěvnické středisko, které nabízí spoustu zábavy s hlavním důrazem na vodu a zdejší evropsky významnou lokalitu. Ve Vodním domě najdete moderní expozici, která atraktivní formou seznámí vás i vaše děti s dvěma tvářemi vody. Představí vám vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Venku vás čekají interaktivní exponáty a hrátky s vodou.
Středočeský kraj | Životní styl