Odolena Voda

Letecká továrna Aero a letiště Vodochody, volejbalový klub, který kromě řady domácích a mezinárodních pohárů získal sedm titulů mistra mužské volejbalové extraligy a také barokní kostel sv. Klimenta od K. I. Dientzenhofera, to vše charakterizuje město se zvláštním jménem Odolena Voda.

Odolena Voda a vzácný kostel

Odolena Voda, dříve též Vodolina Voda, Odolena Vodis či prostě Odolka či Vodolka, leží v místě osídleném již od mladší doby kamenné, byť první písemná zmínka pochází „až“ z roku 1352.

V centru města stojí zámek, mariánský sloup a barokní kostel sv. Klimenta, postavený podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Autory výzdoby byli umělci z řad Pražské jezuitské koleje, které Odolena Voda patřila až do zrušení řádu v roce 1773.
 

Vítězslav Hálek z Dolínku

Dolínku, který je dnes jednou z městských částí Odolena Vody, se narodil Vítězslav Hálek (1835–1874), básník, novinář a literární kritik. Pracoval jako redaktor Národních listů, kde měl na starosti divadelní rubriku, redigoval almanach Máj, byl vůdčí osobností časopisu Ruch a společně s Janem Nerudou redigoval časopisy Lumír a Květy. Hálek zemřel ve 39 letech na zánět pohrudnice a byl pochován v Praze na Vyšehradě. V Dolínku, kde prožil první čtyři roky svého života, jej kromě památníku a pamětní desky v rodném domku připomíná náměstí V. Hálka a pomník.
 

Toulky Velkým a Malým hájem

Okolní krajinu, kterou protíná několik frekventovaných silnic a dálnice D8, vyvažují dva lesní komplexy přímo ve městě, Velký a Malý háj. Jde o oblíbená místa procházek se sítí lesních cest, lavičkami, dětskými hřišti, tůněmi, studánkami a prameny. Malým hájem prochází naučná stezka, mapující různorodost místních dřevin, na okraji Velkého háje leží Baronský hřbitov, místo posledního odpočinku členů rodiny z Riesse-Stallburgu, bývalých majitelů velkostatku Odolena Voda – Panenské Břežany od roku 1828 do konce 19. století.

Aktivity

Baronský hřbitov Odolena Voda

Baronský hřbitov Odolena Voda

Odolena Voda, Středočeský kraj
Velký a Malý háj v Odoleně Vodě

Velký a Malý háj v Odoleně Vodě

Odolena Voda, Středočeský kraj
Tvrz Odolena Voda

Tvrz Odolena Voda

Odolena Voda, Středočeský kraj
Památník Vítězslava Hálka v Dolínku

Památník Vítězslava Hálka v Dolínku

Odolena Voda, Středočeský kraj