Odolena Voda

Letecká továrna Aero a letiště Vodochody, volejbalový klub, který kromě řady domácích a mezinárodních pohárů získal sedm titulů mistra mužské volejbalové extraligy a také barokní kostel sv. Klimenta od K. I. Dientzenhofera, to vše charakterizuje město se zvláštním jménem Odolena Voda.

Odolena Voda a vzácný kostel

Odolena Voda, dříve též Vodolina Voda, Odolena Vodis či prostě Odolka či Vodolka, leží v místě osídleném již od mladší doby kamenné, byť první písemná zmínka pochází „až“ z roku 1352.

V centru města stojí zámek, mariánský sloup a barokní kostel sv. Klimenta, postavený podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Autory výzdoby byli umělci z řad Pražské jezuitské koleje, které Odolena Voda patřila až do zrušení řádu v roce 1773.
 

Vítězslav Hálek z Dolínku

Dolínku, který je dnes jednou z městských částí Odolena Vody, se narodil Vítězslav Hálek (1835–1874), básník, novinář a literární kritik. Pracoval jako redaktor Národních listů, kde měl na starosti divadelní rubriku, redigoval almanach Máj, byl vůdčí osobností časopisu Ruch a společně s Janem Nerudou redigoval časopisy Lumír a Květy. Hálek zemřel ve 39 letech na zánět pohrudnice a byl pochován v Praze na Vyšehradě. V Dolínku, kde prožil první čtyři roky svého života, jej kromě památníku a pamětní desky v rodném domku připomíná náměstí V. Hálka a pomník.
 

Toulky Velkým a Malým hájem

Okolní krajinu, kterou protíná několik frekventovaných silnic a dálnice D8, vyvažují dva lesní komplexy přímo ve městě, Velký a Malý háj. Jde o oblíbená místa procházek se sítí lesních cest, lavičkami, dětskými hřišti, tůněmi, studánkami a prameny. Malým hájem prochází naučná stezka, mapující různorodost místních dřevin, na okraji Velkého háje leží Baronský hřbitov, místo posledního odpočinku členů rodiny z Riesse-Stallburgu, bývalých majitelů velkostatku Odolena Voda – Panenské Břežany od roku 1828 do konce 19. století.

Aktivity

Velký a Malý háj v Odoleně Vodě

Velký a Malý háj tvoří významné krajinné prvky. Jsou smíšeným, místy přirozeným lesem s výrazným podílem dubu letního. Pro své přírodní hodnoty se větší partie obou lesů staly součástmi biocenter a biokoridorů, tedy těch částí krajiny, které ji nejvíce stabilizují a chrání před nepříznivými vlivy.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Tvrz Odolena Voda

Renesanční tvrz byla vystavěna v letech 1556 – 1563, na konci 16. století byly dostavěny nádvorní arkády. Během vlastnictví příslušníky lobkovického rodu byla tvrz využívána pouze jako užitková budova dvora.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Baronský hřbitov Odolena Voda

Místo posledního odpočinku členů rodiny z Riesse-Stallburgu, jimž Velkostatek Odolena Voda-Panenské Břežany patřil od roku 1828 do konce 19. století.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Památník Vítězslava Hálka v Dolínku

Památník a rodný dům našeho významného spisovatele stojí ve vesničce Dolínek sousedící s Odolenou Vodou. Narodil se zde 5. dubna 1835 narodil a prožil tu první čtyři roky svého života.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví