!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů
Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Vydáno 9. února 2020 Kultura
Múzy známe z řecké mytologie jako bohyně všech múzických umění, od poezie přes komedie a tragédie až po tanec a zpěv. Myslíte si, že svůj domov mají na bájném Olympu? Kdepak, žijí hlavně tam, kde se jim daří: v těch nejkrásnějších operních, divadelních a koncertních sálech po celém Česku. Které to jsou?
Múzy, které mají rády změnu, se aktuálně zabydlely ve Státní opeřePraze. Ta byla znovu otevřena po tříleté rekonstrukci, a to symbolicky 5. ledna 2020, přesně 132 let od svého prvního otevření v roce 1888. Nádherných sálů, kde se konají divadelní vystoupení, koncerty a nejrůznější kulturní a společenské akce, ale najdete celou řadu; operou to rozhodně nekončí.
 

Státní opera a značka Fellner & Helmer

Novorenesanční budovu dnešní Státní operyPraze si nechala na sklonku 80. let 19. století vystavět pražská německá obec. Projekt svěřila těm nejpovolanějším: ateliéru vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, kteří se na koncertní a divadelní budovy specializovali. Rekonstrukce vrátila divadlu jeho původní historickou podobu plnou zlatých prvků, ozdobných řezeb i luxusních textilních tapet, které budově vrací lehce dekadentní styl přelomu 19. a 20. století a posledních desetiletí habsburské monarchie. Původní vzhled kopírují i nová sedadla, potažená rudým sametem. Skutečným klenotem neorokokových interiérů ovšem jsou vedle masivního zlatého lustru malované stropy od Eduarda Veitha, tehdy módního malíře, s jehož díly se setkáte také ve Vídni nebo v jeho rodišti, Novém Jičíně. Dokonalá nástěnná malba, kde se postavy a ornamenty prolínají se štukovou výzdobou, pokrývá celou plochu stropu i lunet nad orchestřištěm. Nově se navíc dokonale doplňuje s oponou: ta je zbrusu nová, ale vytvořená podle původního návrhu z roku 1888.

V lednu se do Státní opery vrátí v novém obsazení oblíbená inscenace z loňského roku Fidelio či opera Madam Butterfly. Na jaro je plánována premiéra inscenace opery Karola Szymanowského Král Roger, velkou událostí bude i listopadové uvedení Wagnerovy opery Mistři pěvci norimberští, kterou divadlo roku 1888 svůj provoz zahájilo.
 

Národní divadlo a přehlídka múz

Budova Národního divadla na nábřeží Vltavy byla postavena z celonárodních sbírek, jak ostatně dodnes hlásá nápis „Národ sobě“ nad jevištěm. Zároveň šlo o jedno z prvních divadel v Praze, kde se nehrálo německy, ale česky. Velkolepá památka se pyšní impozantním interiérem s díly významných umělců 19. století, a to od obrazů a nástěnných maleb přes bronzové busty a sochy až po lunetové obrazy a alegorie. Jak každý Čech dobře ví, Národní divadlo se otvíralo dvakrát: poprvé roku 1881, po požáru podruhé roku 1883. Oheň například zničil původní oponu od Františka Ženíška; na její kopii neměl malíř čas, a tak se díla ujal Vojtěch Hynais. Ženíškovo umění si prohlédnete na stropě, který zdobí osm alegorických múz, Tanec, Mimika, Lyrika, Epika, Hudba, Malířství, Sochařství a Architektura. Kuriozita? Nejde o nástropní malby, ale o oleje na plátně, které byly na strop umístěny až po svém dokončení. Požár zničil také původní lustr: nový byl však jeho přesnou kopií a podle návrhu Josefa Zítka jej z litého bronzu vyrobili v Mohuči. Váží bezmála dvě tuny, na výšku měří tři metry, má osm prstenců s 208 žárovkami a 16 halogeny, které osvětlují Ženíškova plátna.

V Národním divadle se hrají klasická představení jako Dvořákova Rusalka, Smetanova Prodaná nevěsta, Verdiho Aida a další opery, zajít sem můžete i na balet a činohru.
 

Stavovské divadlo, Don Giovanni a státní hymna

V téměř původním stavu se dochovalo Stavovské divadlo, klasicistní budova z roku 1783, kombinující na fasádách i v interiérech typické světle zelené a smetanové tóny. Se svolením císaře Josefa II. je postavil osvícenský aristokrat hrabě František Antonín Nostic-Rieneck na vlastním pozemku – a jako by k nám přes staletí promlouvala dnešní doba, už tehdy novostavba vyvolala vášnivé debaty a protesty majitelů okolních domů, Karlovy univerzity i magistrátu, který vlastnil divadlo v blízkých Kotcích a obával se konkurence.

Základní kámen byl položen 7. června 1781, slavnostní otevření provázela v dubnu 1783 Lessingova hra Emilia Galotti a v lednu 1785 se tu konalo první české představení. Stavovské divadlo ale proslavil především Wolfgang Amadeus Mozart: právě tady v lednu 1787 dirigoval svou Figarovu svatbu a na podzim téhož roku se ve Stavovském divadle konala světová premiéra opery Don Giovanni, kterou Mozart věnoval Pražanům. Důležité je rovněž datum 21. prosince 1834: tehdy měla premiéru Tylova Fidlovačka, při níž poprvé zazněla Škroupova píseň Kde domov můj, později státní hymna. V repertoáru nejdete činohry, opery i oblíbené mozartovské operní inscenace – nakonec autentičtější místo pro ně nikde jinde na světě nenajdete.
 

Rudolfinum a hudební festival Pražské jaro

Pouhé dva roky po Národním divadle bylo slavnostně otevřené Rudolfinum, známá pražská koncertní síň a sídlo České filharmonie, která zde vystoupila poprvé roku 1896 pod taktovkou Antonína Dvořáka. Novorenesanční budova postavená podle projektu předních českých architektů druhé poloviny 19. století byla pojmenovaná na počest korunního prince Rudolfa, který se osobně účastnil slavnostního otevření. Ze čtyř koncertních sálů je největší Dvořákova síň se skvělou akustikou, navíc jsou tu jedny z nejlepších píšťalových varhan ve střední Evropě. Její stěny měly zdobit malby na téma historie umění, ale protože čeští malíři se tehdy výtvarné soutěže nezúčastnili, plochy zůstaly dodnes prázdné. Kromě řady koncertů se v Rudolfinu každý rok koná hudební festival Pražské jaro, k návštěvě zve též Galerie Rudolfinum s výstavami současného umění a Café Rudolfinum.
 

Obecní dům a Smetanova síň

Na místě bývalého královského sídla na dnešním náměstí Republiky v těsném sousedství Prašné brány vyrostla v letech 1905 až 1912 skvostná secesní budova Obecního domu. Na jeho výzdobě se podíleli přední umělci své doby, dnes tu najdete znamenitou francouzskou restauraci, kavárnu i Smetanovu síň. Zdobí ji nástropní figurální malby Františka Ženíška, štuky Karla Nováka a sousoší Slovanské tance a Vyšehrad od Ladislava Šalouna, do balkonů jsou zasazeny portrétní medailony skladatelů a motivy Hudby, Tance, Poezie a Dramatu. Původní jsou i zrcadla, secesní textilie, barevné vitráže a prosklená kupole ve stropě, novější jsou křesla vyrobená při poslední rekonstrukci v Itálii jako volné repliky starších sedadel. Kromě koncertů se tu konají také plesy, například 8. února to bude sedmý ročník Česko-Slovenského plesu. Mimo jiné připomene 140. výročí narození generála Milana Rastislava Štefánika, jedné z nejuznávanějších osobností společné československé historie.
 

Další operní a koncertní sály

  • Stavby architektů Fellnera a Helmera jsou i po více než sto letech důstojnými dominantami našich měst. Za vidění tak například stojí interiér Mahenova divadlaBrně, kde mělo světové premiéry šest oper Leoše Janáčka nebo balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva. Také tady žijí múzy: strop hlediště zdobí alegorie tragédie, tance, lyriky, komedie, zpěvu a hudby od Julia Schmidta a Olgy Fialkové.
  • Stejní architekti jsou podepsaní jako autoři Divadla F. X. ŠaldyLiberci. Pozoruhodná je především opona, jejímž autorem je rakouský umělec Gustav Klimt. Šlo o jednu z jeho prvních zakázek v době, kdy ještě studoval na vídeňské umělecké průmyslové škole a budoucnost slavného představitele vídeňské secese jej teprve čekala.
  • Také další budovu Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, Městské divadloKarlových Varech, zdobí malby Gustava Klimta, jeho spolužáka Franze Matsche a mladšího bratra Ernesta. Ručně malovanou oponu s motivem oslavy básnického umění doplňují malby nad proscéniem a na stropní klenbě. Veškerá svítidla, lustr i kouzelné rokokové lampy na schodišti navrhli samotní architekti Fellner a Helmer. Nedaleko si prohlédnete ještě jeden zajímavý interiér: Slavnostní sál v Grandhotelu Pupp s nádherným neobarokním interiérem, který vznikl v letech 1905 až 1907.
Státní opera Praha - přední pražská operní scéna

Státní opera Praha - přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Nejočekávanější událostí operní sezony je znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci 5. ledna 2020.

Smetanova Litomyšl 2020

Smetanova Litomyšl 2020

Naděje, to je téma, které volně propojí hudební i výtvarnou část 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Inspirací je výročí konce II. světové války, který přinesl naději na lepší budoucnost. Ne všechny sny se naplnily, ale naděje zůstala a dává smysl překážky stále překonávat.

Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné v Litni

Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné v Litni

Muzeum se nachází v nově vybudovaných prostorách památné fary u kostela sv. Petra a Pavla, kde jsou umístěny stálé expozice Jarmily Novotné a Svatopluka Čecha.

Janáčkovo divadlo - operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

Janáčkovo divadlo - operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Jihočeské divadlo - historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Jihočeské divadlo - historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.

Národní divadlo moravskoslezské - jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské - jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Založeno bylo v roce 1919.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín - místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín - místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou - největší expozice Emy Destinnové

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou - největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zároveň je místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Operní divadlo Jihlava

Operní divadlo Jihlava

V červenci roku 2017, byl založen spolek Operní divadlo Jihlava, který má za cíl provozovat operní scénu v Jihlavě. Scéna by měla zahájit svoji činnosti v roce 2019.

Divadlo Na Rejdišti - divadlo Pražské konzervatoře

Divadlo Na Rejdišti - divadlo Pražské konzervatoře

Divadlo Pražské konzervatoře slouží jako inscenační prostor pro studenty pátých a šestých ročníků. Tvůrčí výsledky studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak jsou určeny širokému publiku ve večerních představeních.

Moravské divadlo Olomouc

Moravské divadlo Olomouc

Moravské divadlo Olomouc je stálou českou divadelní scénou již od roku 1920, kdy v budově na dnešním Horním náměstí navázalo na devadesát let starou historii Königliches städtisches Theater.

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy - Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Pardubické hudební jaro 2020 - do odvolání pozastaveno

Pardubické hudební jaro 2020 - do odvolání pozastaveno

V koncertních sálech, divadlech, památkových objektech, i méně tradičních prostorách v Pardubicích a dalších místech Pardubického kraje se uskuteční v rámci 42. ročníku Pardubického hudebního jara.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Hudební festival Znojmo 2020

Hudební festival Znojmo 2020

Kvalitní hudební program, rozmanité, avšak kompaktní žánrové rozpětí, hvězdy hudebního nebe i začínající umělci – to vše pod taktovkou unikátní festivalové dramaturgie! Hudební festival Znojmo 2020.

Janáček Brno 2020 - 7. mezinárodní divadelní a hudební festival

Janáček Brno 2020 - 7. mezinárodní divadelní a hudební festival

Sedmý ročník úspěšného mezinárodního festivalu Janáček Brno startuje až na podzim roku 2020.

Otáčivé hlediště Český Krumlov - letní noci pod širým nebem

Otáčivé hlediště Český Krumlov - letní noci pod širým nebem

Činohru, operu či balet – především však výjimečný zážitek z představení konaného za letní noci v divadle s nejvyšším stropem na světě nabízí malým i velkým zájemcům Otáčivé hlediště v Českém Krumlově.