Úvod > Aktuality > Na návštěvě u Thurn-Taxisů v Loučni
Na návštěvě u Thurn-Taxisů v Loučni
">
Zážitky

Na návštěvě u Thurn-Taxisů v Loučni

  • Vydáno14. července 2012
Zámek Loučeň, jenž do roku 1945 patřil jednomu z významných šlechtických rodů Thurn-Taxisů je od roku 2007 poprvé otevřen veřejnosti. Vzhledem k tomu, že se nejedná o zámek státní, snaží se jeho provozovatelé přilákat návštěvníky širokou nabídkou akcí a atrakcí. Docela se jim to daří, tak se nechte také pozvat!
Zámek Loučeň stojí za návštěvu nejen kvůli inventáři, který noví majitelé složitě sháněli po depozitářích, aby se přiblížili podobě z roku 1945, ale zejména díky kreativnímu přístupu provozovatelů. Ná zámku každoročně probíhá řada tematicky zaměřených prohlídek jako např. princeznovská  nebo noční prohlídka s duchy.

Z akcí lze jmenovat rekonstrukci bitvy u Hradce Králové (kousek od Loučně) která proběhne v květnu a v září pak na počest Františka Křižíka zahájení prohlídek ke stému výročí elektrifikace zámku.

Je zřejmé že zámek Thurn-Taxisů se dnes zaměřuje zejména na malé návštěvníky, čemuž nasvědčují také nejrůznější labyrinty v zámeckém parku, kde se děti zabaví, než nastane čas prohlídky. Můžete si zde dokonce objednat koš s občerstvením, a protože je park v anglickém stylu, tak si uspořádat nefalšovaný anglický piknik.  Poté již vzhůru na zhruba hodinovou prohlídku, při které se dozvíte spoustu zajímavostí o životě Alexandra Thurn-Taxise, milovníka žen a mecenáše umění. Po prohlídce jistě vyhládne, a tak se hodí, že se lze občerstvit přímo v zámeckém areálu.

Restaurace Vtipná kaše
Přímo v zámeckém křídle se nachází samoobslužná restaurace Vtipná kaše, která se, podobně jako zbytek areálu, zaměřuje na dětské návštěvníky. V zásadě se jedná o jakýsi novodobý zámecký bufet, kde za své peníze dostanete velmi průměrné jídlo.   My jsme zkusili zdejší bramboračku, která se zdála být poněkud zvláštní konzistence, ale nakonec chutnala docela dobře. Určitě jí pomohly pravé hřiby, kterých v ní plavalo docela dost. Hrášek je do bramboračky ingredience poněkud nezvyklá, ale pro jednou může znamenat překvapivé zpestření. Polévce by prospěla i vyšší teplota, ale aspoň děti nemusí tolik foukat.

Čápi s mákem
Bufet nabízí také dvě dětské speciality: Ftipnou ovesnou kaši (na které jsou vytvořeny oči z lentilek a úsměv z kakaa) a hlavně Čápi s mákem. My jsme pro vás vyzkoušeli právě ty. Pokud jste zvědaví, co to vlastně Čápi s mákem jsou, máme pro vás i recept v odkazu. V něm se uvádí, že jsou vyrobeny z bramborové kaše z předchozího dne, ale to by v restauraci určitě neprošlo. Proto bude kaše nejspíše čerstvá a kuchaři s její přípravou zaručeně pomáhá nějaký z instantních nebo jiných „kouzelných“ pytlíků. Na konzistenci je to citelně znát, stejně tak jako celková chuť pokrmu, kterou kazí fakt, že olej na smažení by také zasluhoval vyměnit.   Jídlo na první pohled však vypadá dobře. Tři bramborové šišky obalené mákem a k tomu švestkový kompot. Za pouhých 70 Kč se vaše ratolesti nasytí specialitou, kterou nikde jinde nemají. Vzhledem k tomu, že se dá jen těžko pochválit kvalita, musíme o to více ocenit originální nápad. Čapy s mákem mohou být velmi chutným jídlem, pokud je připravíte poctivě – určitě je proto vyzkoušejte doma.  

Ochutnali jsme i „skvělou svíčkovou“ (jak se píše na propagačních cedulích před Vtipnou kaší). Byl to však zážitek, který bychom možná ani neměli zmiňovat. Řídká omáčka s prefabrikovaným knedlíkem určitě neměla cenu, jakou za ni na zámku požadovali. A to jsme se ještě nezmínili o mase, které se nedalo ani ukrojit, natož ukousnout.   Neměli bychom ale zapomínat na fakt, že se jedná o rychlý bufet, který má svižně nakrmit návštěvníky zámku a parku s labyrinty, aby stihli svou prohlídku. K tomuto účelu poslouží, jídlo dostanete prakticky okamžitě a určitě je lepší než hamburger nebo párek v rohlíku. Přesto by mohl zákazník za požadovanou cenu očekávat víc. Čápi nečápi.

Mystérii opletený Chotuc a nejstarší cukrovar
Kam se vypravit poté? Možností je hned několik. Přímo ze zámeckých oken jste mohli vidět opukový vrch Chotuc, který je známým spiritistickým místem a byl osídlen již v keltských časech. Hodí se skvěle na menší túru, protože je chráněnou přírodní památkou se zajímavými rostlinami i živočichy.   Jestli ale chcete zůstat věrni Thurn-Taxisům, pod jejichž patronátem je celý náš dnešní výlet, máme pro vás ještě dva tipy. Prvním z nich je návštěva muzea lihu a cukru v nedalekých Dobrovicích. Právě zde totiž v roce 1831 založili Thurn-Taxisové první tuzemský cukrovar, který dodnes funguje.

Zastávka v Jabkenicích
Možná byste ale ocenili poněkud vzletnější výlet za uměleckými múzami. Pak pro vás máme druhý tip. Jen pár kilometrů od zámku se nachází myslivna v Jabkenicích, ve které strávil svá poslední léta skladatel Bedřich Smetana. Shodou okolností byl také jeho zeť zaměstnán u Thurn-Taxisů a seznámil tehdy již hluchého Smetanu s knížetem. Skladatel pak několikrát navštívil zámek, kde společně s Thurn-Taxisem, který hrál na housle, muzicírovali. V Jabkenicích, kde Smetana napsal některá ze svých nejdůležitějších děl, dnes naleznete jeho památník. Jabkenice budou jistě hezkou tečkou za putováním s Thurn-Taxisy po Mladoboleslavsku.
Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Chateau Mcely – zámecký eco-chic hotel

Chateau Mcely – zámecký eco-chic hotel

Zámecký eco-chic hotel leží necelou hodinu jízdy z Prahy. Je ideálním místem pro romantické pobyty, odpočinek v lázních, rodiny s dětmi, svatby i netradiční firemní setkání.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Máte smysl pro romantiku? Pak pocit prázdného žaludku nezaháněje jen tak obyčejným způsobem. Objednejte si piknikový koš v zámeckém parku na Loučeni!

Dobrovické muzeum plné cukru i lihu

Dobrovické muzeum plné cukru i lihu

Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice připravilo pro návštěvníky čtyři expozice ve třech prohlídkových okruzích, které je možné kombinovat.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda