Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil
Památky

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

  • Vydáno26. března 2023
Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.
Prvním konkrétním krokem Iconic Houses je web evropských ikonických domů. Jejich kouzlo vesměs spočívá v tom, že je můžete navštívit. Některé vily a domy jsou otevřené běžně, jinde musíte splnit různé podmínky, od rezervací předem po domluvu. O některé je opravdu velký zájem a rezervace trvá i několik měsíců, jinam se podíváte prakticky hned a bez čekání. Hlavně ale všechny uvedené ikonické stavby s veškerými důležitými informacemi (otvírací doba, kontakty, ceny, weby, rezervace) najdete u nás na portálu Kudy z nudy.  
 

Semlerova rezidence – novinka ve společnosti dalších ikonických staveb 20. století.

Realizace Semlerovy rezidence je sice především dílem Heinricha Kulky, můžeme ji ale považovat za určité završení mnohaletého působení Adolfa Loose v Plzni, která je po Vídni druhým nejvýznamnějším ohniskem jeho práce vůbec. Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který vznikl v letech 1933–1934, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Nemá klasická podlaží; jeho jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, nazývané Raumplan, zde navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze. Plzeňský kraj získal bytový dům v roce 2012 a předal jeho správu Západočeské galerii v Plzni. Obnova a restaurování objektu proběhly ve třech etapách: první začala již v roce 2013 a poslední, nejnáročnější, probíhala v letech 2019–2022. Návštěvníkům se rezidence otevřela
23. září 2022 a od svého zpřístupnění se těší velkému zájmu. Návštěvnické centrum Semlerovy rezidence je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
 

Architekt Adolf Loos a jeho dobaNa výběrovém seznamu je čtyřikrát zastoupen zakladatel světové moderní architektury 20. století Adolf Loos (1870–1933). V čele „jeho“ ikonických domů stojí dvě velmi známé pražské vily: Müllerova vila, kterou si v letech 1928–1930 nechal v Praze-Střešovicích postavit významný stavební podnikatel František Müller s manželkou Miladou, a Winternitzova vila. Vůbec poslední budova, kterou Loos stihnul dokončit, byla postavena roku 1932 na pražském Smíchově pro pražského právníka JUDr. Josefa Winternitze, jeho manželku Jenny, dceru Suzanu a syna Petra. Na obou je skvěle patrný Loosův prostorový plán členění jednotlivých prostor, takzvaný Raumplan. O Müllerovu vilu pečuje Muzeum hlavního města Prahy, Winternitzovu vilu po restitucích získala rodina zpět a nyní slouží jako galerie.
 

Loosova PlzeňJedním z architektonických pokladů Plzně je soubor osmi dochovaných bytových interiérů, které světoznámý architekt navrhoval ve 30. letech 20. století pro místní židovské podnikatele. Mezi ikonické domy se řadí Brummelův dům na Husově ulici poblíž autobusového nádraží. Za nevýraznou šedivou fasádou vilového domu se ukrývá architektonický klenot, nejcennější a nejzachovalejší ze všech plzeňských Loosových realizací. Dvougenerační byt pro Jana a Janu Brummelovy a Janinu maminku Hedviku Liebsteinovou s dokonale promyšlenou vnitřní dispozicí je zářící barevným útočištěm, během hodinové prohlídky poznáte celý byt včetně koupelny, ložnic i extravagantního Hedvičina žlutého pokoje s původním vybavením. Po okupaci Československa v roce 1939 byla rodina deportována do koncentračních táborů, kde Hedvika v roce 1944 zemřela, ale Jan a Jana přežili a do domu se v roce 1945 vrátili.
 

Brno a tři slavné vilyJednou z nejvýznamnějších meziválečných vil světa je vila Tugendhat, kterou si manželé Fritz a Greta Tugendhatovi nechali postavit v Brně-Černých Polích v letech 1929–1930 podle projektu slavného architekta Ludwiga Mies van der Rohe (1886–1969). Rodina v domě žila jen devět let, před druhou světovou válkou emigrovala. Vila, jíž se po rozsáhlé obnově vrátila podoba z třicátých let minulého století, byla roku 2001 jako první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě zařazena mezi památky UNESCO.


Mezi ikonické domy se řadí také vila StiassniBrně-Pisárkách, navržená Ernestem Wiesnerem (1890–1971) a v letech 1927–1929 postavená pro textilního továrníka Alfreda Stiassniho a jeho ženu Herminu. Další z významných brněnských vil je vila, kterou pro svou rodinu postavil architekt Dušan Jurkovič (1868–1947). Vůbec první dům v dnešní městské části Žabovřesky byl postaven v roce 1906 ve svahu nad údolím řeky Svratky a jeho dokonalým zasazením do krajiny se Jurkovič projevil jako jeden z nejcitlivějších architektů ve vztahu k přírodě. Dnes o vilu pečuje Moravská galerie.
 

Rodný dům Josefa Hoffmanna

Leží stranou velkého světa, přesto významem převyšuje desítky jiných slavných vil: rodný dům architekta a designéra Josefa Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy spravuje Moravská galerie společně s vídeňským Muzeem užitého umění (MAK). Josef Hoffmann (1870–1956) totiž spolupracoval například s Gustavem Klimtem a stál u vzniku vídeňských rukodělných dílen Wiener Werkstätte. Z jejich ateliérů vycházely užité předměty na nejvyšší estetické i řemeslné úrovni, zejména šperky, vázy, lampy a nábytek, ale také knižní vazby. Tyto předměty nyní můžete obdivovat v Hoffmannově rodném domě.
 

Praha: Bílkova a Rothmayerova vilaDalší dvě ikonické vily můžete navštívit v Praze. Starší je Bílkova vila: v letech 1910 až 1911 si ji na jedné z hradčanských bašt nechal postavit architekt, sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik František Bílek (1872–1941). Stavba s bílými okenními rámy a stupňovitými balkony má symbolizovat žitné pole: půdorys připomíná stopu kosy v obilném lánu, samotné pole pak symbolizuje plochá střecha, vůbec první svého druhu v Praze. Světlé sloupy inspirované staroegyptskými motivy představují stylizované snopy klasů, symbolika se ale skrývá i v drobnostech a detailech. O stavbu pečuje Galerie hlavního města Prahy, která je rovněž správcem veškeré Bílkovy pozůstalosti.V seznamu českých kultovních staveb nechybí ani Rothmayerova vila, kterou pro svou rodinu nechal ve Střešovicích postavit v letech 1929–1930 architekt Otto Rothmayer (1892–1966). Až do roku 2008 v ní bydlel jeho syn, poté ji nabídl k odkoupení a dnes ji spravuje Muzeum hlavního města Prahy. Cenné jsou zejména interiéry s původním nábytkem a autentickými artefakty z pozůstalosti Rothmayerových – drobnými uměleckými díly, skleněnými plastikami, přírodninami a řadou dalších, na první pohled běžných předmětů.
 

Téměř neznámý Loosův interiér

Skutečným architektonickým bonbónkem, který bývá otevřený jen po předchozí domluvě a slouží jako umělecká galerie a aukční síň, je apartmán Richarda Hirsche. V roce 1907 Loos navrhl domov pro podnikatelský pár Marthu a Wilhelma Hirschovy. Později ve dvacátých letech souběžně s prací na Müllerově vile navrhoval také studentský byt jejich syna Richarda. Ten se nacházel ve stejné budově jako známý apartmán Marthy a Willyho, jen o patro výš.Zdevastovaný byt byl znovu objeven v Plzni v roce 1988. Celý interiér byl následně zachráněn, pečlivě restaurován a přestěhován do Prahy, do podobně koncipovaného bytu u starého židovského hřbitova. Apartmán doplnil unikátní nábytek Adolfa Loose, například kancelářské křeslo s područkami, hodiny, světla, kuřácká souprava anebo dvě Loosova nejznámější polstrovaná křesla tzv. Knieschwimmer. Podobná Loos později použil v interiérech Müllerovy vily, další verze téhož křesla zdobila butik Knize na Champs-Élysées v Paříži.
 

O Nadaci Iconic Houses a konceference Iconic Houses 2023

Iconic Houses je nadace registrovaná v Holandsku jako obecně prospěšná společnost a sdružuje 188 významných budov 20. století po celém světě, které jsou alespoň částečně přístupné veřejnosti a slouží jako prohlídkový objekt. Toto mezinárodní společenství je založeno na odborné spolupráci; mimo jiné pořádá mezinárodní konference a setkání, ale také propaguje pozoruhodnéstavby jako turistické destinace. Majitelé domů, ať už soukromé osoby, nadace či státní instituce, mohou sdílet své zkušenosti s rekonstrukcí, restaurováním či provozem svých objektů. Semlerova rezidence se zařadila mezi ikonické stavby světových architektů, jako například Franka Lloyda Wrighta, Le Corbusiera, Antoni Gaudího, Ludwiga Mies van der Rohe
a mnoha dalších.

Letos se uskuteční konference Iconic Houses poprvé v České republice ve dnech 22. – 26. května. V rámci jedné z částí konference proběhnou odborné přednášky v Praze, kde Petr Domanický, kurátor sbírky architektury ZČG, představí nejnovějšího člena sítě – Semlerovu rezidenci. Klíčovou částí konference ovšem budou prohlídky domů; v případě Plzně jsou to realizace konceptů či projektů Adolfa Loose, neboť město se pyšní největším počtem jeho realizací hned po Vídni. Program prohlídek připravuje organizace Plzeň – Turismus ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni.
Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Chcete se stát na jednu noc majiteli vily od Adolfa Loose? Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově můžete tento pocit zažít. Kromě zajímavých prohlídek nabízí majitelé také možnost přenocování v tomto unikátním objektu.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Bílkova vila

Bílkova vila

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum hlavního města Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Vydejte se za Adolfem Loosem do Plzně a poznejte jeho jedinečné interiéry

Vydejte se za Adolfem Loosem do Plzně a poznejte jeho jedinečné interiéry

Vydejte se společně s portálem Kudy z nudy do Plzně! Mimo sezónu, od listopadu do března, jsou zde zpřístupněny čtyři interiéry od významného architekta Adolfa Loose. Můžete se těšit na nadčasovost a modernitu prvorepublikového designu a zároveň odkrýt osudy majitelů každé z rezidencí.

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

V letech 1900 – 1902 byla vybudována firmou Moses Löw-Beer ve Svitávce tzv. Velká vila. Byla zde tehdy soustředěna podstatná část textilní výroby židovské průmyslnické rodiny Löw-Beerů, jejichž další významné sídlo se nacházelo v Brně.

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: zaniklé zámky, zámečky a zříceniny plné romantiky a starých příběhů

Také máte rádi hrady a zámky? Nejenom na portálu Kudy z nudy patří mezi oblíbená výletní místa. Vydejte se s námi odhalit tajemství několika zajímavých památek, jejichž krásu smazaly požáry, běh času i nenechavé lidské ruce. Zaniklé zámky, které se proměnily ve zříceniny.
Památky

10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy za nostalgickou atmosférou starých vodních mlýnů. O nevšední zážitky se postará tiché klapání mlýnského kola a šplouchání vody v náhonu, nahlédnete do domova mlynářů a jejich rodin, a podíváte se, jaké nářadí bylo potřeba k běžnému chodu mlýna i k hospodaření na polích. Samozřejmě nechybí ani tradiční vodníci a buclaté hrnečky na dušičky – bez nich se žádný správný mlýn neobejde.
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďme se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
Památky

10 tipů na výlety za zvonkohrami aneb ve stínu i na výsluní

Možná máte bambusovou nebo kovovou zvonkohru doma na zahradě, ale zaposlouchejte se někdy do harmonických tónů velkých zvonkoher. Zvláštní hudební stroje hrají nejrůznější melodie, od lidových a církevních písní přes populární melodie až po koledy. Někde dokonce i zvonkohry odlétají na Velikonoce společně s kostelními zvony do Říma.
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národním muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících dnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
Památky

Po stopách dávných Slovanů

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
Památky